یونی اسیست چیست؟ | راهنمایی ثبت نام و پرداخت هزینه آن

دوست دارید که برای ادامه تحصیل به آلمان بروید، اما نگران‌ هستید که مبادا فرایند اپلای سخت و پیچیده باشد؟ یونی اسیست (Uni-assist) نام یک ارائه‌دهنده خدمات ملی است که بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، از جمله برترین دانشگاه‌ها، از آن برای رسیدگی به درخواست‌های پذیرش دانشجویان بین‌المللی استفاده می‌کنند. یونی اسیست درخواست‌های پذیرش دانشجویان خارجی را ارزیابی و به آن‌ها رسیدگی می‌کند. مسئولیت اصلی یونی اسیست ارزیابی مدارک دانشگاه‌ها و مدارس بین‌المللی و تعیین معادل مدارک خارجی مطابق با استانداردهای آموزشی آلمان است.

یونی  اسیست چیست و چه زمانی برای درخواست‌های پذیرش در دانشگاه‌های آلمان کاربرد پیدا می‌کند؟

یونی اسیست نام یک ارائه‌ دهنده خدمات ملی است که در برلین مستقر است. در تاریخ ژوئن 2020 تقریباً 170 دانشگاه از یونی اسیست برای رسیدگی به درخواست‌های پذیرش دانشجویان بین‌المللی کمک می‌گرفتند. همچنین یونی اسیست از دانشجویان بین‌المللی‌ای حمایت می‌کند که به پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های آلمان علاقه‌مند هستند. یونی اسیست اطلاعات عمومی درباره فرایند اپلای آنلاین را برای کمک به دانشجویان در اختیارشان می‌گذارد. یونی اسیست مدارک اپلای مرتبطی را که ارائه‌شان به دانشگاه‌ها برای ثبت‌نام لازم است، بررسی می‌کند. یونی اسیست وجود دارد تا فرایند پذیرش را تسهیل کند و مطمئن شود که هر چند دانشجویان خارجی تبعه کشورهای متفاوتی هستند و مدارک و نظام‌های نمره‌دهی‌ گوناگونی دارند، همگی مدارک لازم را دارند.

یونی اسیست درباره پذیرش کردن یا نکردن دانشجویان در یک رشته و دانشگاه خاص تصمیم نمی‌گیرد. مسئولیت یونی اسیست صرفاً این است که مطمئن شود دانشجو تمام مدارک لازم را دارد و تمام مدارک رسمی‌اش معتبر است. یونی اسیست پس از حصول اطمینان از این موارد، مدارک را برای دانشگاهی می‌فرستد که دانشجو قصد دارد از آن پذیرش بگیرد. بنابراین اگرچه گاهی به نظر می‌رسد که برای یونی اسیست درخواست پذیرش می‌‎فرستید و تمام مدارک و اسنادتان را برای آن ارسال می‌کنید، نباید فراموش کنید که یونی اسیست فقط نوعی شرکت خدماتی است و هیچ نفوذی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ندارد.

یونی اسیست دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

با توجه به این‌که یونی اسیست تمام مدارک و اطلاعاتتان را دریافت می‌کند، اما مسئولیتی برای پذیرش ندارد، شاید برایتان سؤال پیش بیاید که یونی اسیست دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد. اگرچه دانشگاه‌ها درخواست‌های پذیرش دانشجویان را ارزیابی می‌کنند و در نهایت تصمیم می‌گیرند که کدام دانشجویان را پذیرش کنند، یونی اسیست مدارک درخواست را ارزیابی می‌کند و فرایند ثبت‌نام را تسهیل می‌کند. یونی اسیست فرایند پذیرش را به روش‌های زیر ساده‌تر می‌کند:

 • مدارک رسمی را ارزیابی می‌کند تا تعیین کند که آیا معیارهای لازم را برای تحصیل در آلمان دارند یا خیر.
 • نمره‌ها را طبق سیستم نمره‌دهی آلمان به نمره‌های معادل تبدیل می‌کند.
 • تمام شرایط ثبت‌نام دانشگاه‌های انتخابی را بررسی می‌کند.
 • تمام داده‌ها و اسناد لازم را برای دانشگاه منتخب دانشجوی درخواست‌کننده ثبت می‌کند.
 • نتایج ارزیابی را به دانشجویان اطلاع می‌دهد.

دوباره تأکید می‌کنیم که یونی اسیست درباره پذیرش شدن دانشجو در یک رشته تحصیلی تصمیم نمی‌گیرد. مسئولیت یونی اسیست فقط این است که مطمئن شود دانشجو تمام مدارک لازم را دارد و تمام اسناد رسمی‌اش معتبر است. بعضی دانشگاه‌ها در موارد خاص از یونی اسیست می‌خواهند که مدارک را تأیید کند، اگرچه فرایند پذیرش دانشجو مستقیماً از طریق دانشگاه انجام می‌شود.

مورد خاص: Vorprüfungsdokumentation (VPD)

بعضی دانشگاه‌ها فرایند بررسی درخواست پذیرش را مستقیماً خودشان انجام می‌دهند و از خدمات یونی اسیست فقط برای تأیید مدارک لازم برای اپلای بهره می‌گیرند. طی این فرایند دانشجو پس از تأیید مدارکش توسط یونی اسیست، Vorprüfungsdokumentation (VPD) (گواهی بازبینی اولیه مدارک) را دریافت می‌کند. دانشجو باید VPD را همراه با درخواست پذیرش و مدارک لازم مستقیماً برای دانشگاه ارسال کند. VPD به زبان ساده مانند گواهی‌ای است که یونی اسیست پس از تأیید مدارک رسمی به دانشجو می‌دهد. سپس دانشجو باید گواهی VPD را در زمان اپلای مستقیماً برای دانشگاه بفرستد. دانشجویان باید VPD را قبل از اتمام مهلت اپلای برای دانشگاه ارسال کنند. VPD شامل اطلاعاتی نظیر مدارک تحصیلی که دانشجو به یونی اسیست ارائه کرده است، گونه‌های ممکن ورود به دانشگاه با داشتن مدارک فوق و معادل‌سازی یونی اسیست از نمره‌های دانشجو مطابق با سیستم نمره‌دهی آلمان می‌شود. اگرچه دانشجویان باید مدارک‌شان را برای تأیید به یونی اسیست ارائه بدهند اما دانشگاه رسیدگی به درخواست پذیرش را خودش مستقیماً انجام می‌دهد.

چطور برای یونی اسیست درخواست ارسال کنیم؟

چطور برای یونی اسیست درخواست ارسال کنیم؟

استفاده از خدمات یونی اسیست کمی پیچیده است، بنابراین مراحل ارسال درخواست به یونی اسیست را در این مرحله یک به یک برایتان توضیح می‌دهیم.

از قبل اطلاعات کسب کنید.

مطمئن شوید که اطلاعات زمینه‌ای درباره دانشگاه و رشته موردنظرتان را دارید.

برای درخواستتان برنامه‌ریزی کنید.

بررسی کنید که چگونه باید از طریق یونی اسیست درخواست پذیرش ارسال کنید. با استفاده از چک‌لیست‌ها برای درخواست پذیرش‌ خود برنامه‌ریزی کنید و به آخرین مهلت اپلای (ددلاین) توجه کنید. قوانین خاصی در بعضی موارد اجرا می‌شود، برای مثال برخی دانشگاه‌ها از دانشجو گواهی بازبینی اولیه مدارک (VPD) را می‌خواهند.

مدارک لازم را جمع‌آوری کنید.

از تمام مدارک و اسناد لازم کپی بگیرید و در صورت لزوم آنها را رسمی و برابر با اصل کنید. بررسی کنید که کدام مدارک به ترجمه رسمی نیاز دارد و در صورت لزوم مدارک را برای ترجمه به دارالترجمه رسمی بدهید.

درخواستتان را اینترنتی ثبت کنید.

در درگاه اینترنتی My assist ثبت‌نام کنید. درخواست آنلاینی را برای هر رشته انتخابی‌تان ایجاد کنید. مدارک را برای درخواست(های) پذیرش بارگذاری کنید.

تمام هزینه‌ها را بپردازید.

هزینه‌های بررسی را برای تمام درخواست‌ها بپردازید. یونی اسیست رسیدگی به درخواست پذیرش را پس از بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه‌ها شروع می‌کند.

ارسال و ردگیری

تمام مدارک لازم را برای یونی اسیست پست کنید. پیشرفت فرایند در یونی اسیست و دانشگاه را ردگیری کنید.

مراحل ثبت‌نام در درگاه اینترنتی یونی اسیست

راهنمای ثبت‌نام اینترنتی یونی اسیست را در این بخش برایتان آماده کرده‌ایم. مراحل را یک‌به‌یک پیش بروید تا در یونی اسیست ثبت‌نام کنید.

 1. به وب‌سایت یونی اسیست بروید و روی تب my assist در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
  به وب‌سایت یونی اسیست بروید و روی تب my assist در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 2. برای ثبت‌نام در یونی اسیست روی دکمه sign in کلیک کنید.
  برای ثبت‌نام در یونی اسیست روی دکمه sign in کلیک کنید.
 3. روی عبارت create new account کلیک کنید تا حساب کاربری جدیدی ایجاد شود.
  روی عبارت create new account کلیک کنید تا حساب کاربری جدیدی ایجاد شود.
 4. اطلاعات درخواستی مانند ایمیل را وارد کنید و رمز عبور تعریف کنید. دقت کنید که آدرس ایمیل معتبری را وارد کنید، چون لازم است حسابتان را پس از ایجاد حساب کاربری تأیید کنید.
  اطلاعات درخواستی مانند ایمیل را وارد کنید
 5. پس از ایجاد حساب کاربری جدید لازم است ایمیل‌تان را تأیید کنید. به صندوق پست الکترونیک‌تان بروید، ایمیل ارسالی از طرف یونی اسیست را پیدا کنید و روی لینک فعال‌سازی کلیک کنید.
  2
 6. پس از فعال‌سازی می‌توانید وارد حساب‌ کاربری‌تان در یونی اسیست بشوید.
  1
 7. وقتی برای اولین بار وارد حساب کاربری‌تان می‌شوید، باید اطلاعات شخصی‌تان را وارد کنید. پس از پر کردن تمام کادرها روی دکمه continue کلیک کنید تا فرایند ادامه پیدا کند.
  در این مرحله باید اطلاعات تماس‌تان را وارد کنید.
 8. در این مرحله باید اطلاعات تماس‌تان را وارد کنید.
  اگر می‌خواهید در رشته‌های خدماتی گفتگومحور (DoSV) مانند فیزیک، حقوق، اقتصاد اجتماعی و ... پذیرش بگیرید، باید فرم hochschulstart.de را تکمیل کنید. درغیراین‌صورت این بخش را خالی بگذارید.
 9. اگر می‌خواهید در رشته‌های خدماتی گفتگومحور (DoSV) مانند فیزیک، حقوق، اقتصاد اجتماعی و … پذیرش بگیرید، باید فرم hochschulstart.de را تکمیل کنید. درغیراین‌صورت این بخش را خالی بگذارید.
  image020
 10. در نهایت سوابق تحصیلی‌تان را وارد کنید تا اطلاعات مربوط به نخستین ورود به حساب یونی اسیست کامل شود.
  image022

روش پرداخت هزینه یونی اسیست

برای پرداخت هزینه‌های یونی اسیست باید پرداخت ارزی انجام بدهید. این بخش راهنمای مختصری درباره روش پرداخت ارزی برای پرداخت هزینه ثبت‌نام یونی اسیست است.

 1. رشته ‌انتخابی‌تان را جستجو کنید. از ابزارهایی که یونی اسیست در اختیارتان گذاشته است برای یافتن رشته موردنظرتان استفاده کنید.
  image025
 2. رشته‌ای را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، انتخاب کنید.
  image027
 3. پس از انتخاب رشته باید به فهرست انتخاب‌تان در سمت راست بالای صفحه بروید.
  image029
 4. به پرسش‌های اجباری پاسخ بدهید و مدارکتان را آپلود کنید.
  image031
  image033
 5. روش پرداخت را پس از تکمیل پرسش‌نامه و بارگذاری مدارک انتخاب کنید.
  image035
 6. کردیت کارت را در گزینه‌های پرداخت انتخاب کنید. Sofortüberweisung برای متقاضیانی است که در یکی از کشورهای اتریش، بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا، سوئد و بریتانیا حساب بانکی دارند.
  image037
 7. اطلاعات کارتی را که از یونی فی یا شرکت‌های خدماتی دیگر برای پرداخت ارزی تهیه کرده‌اید، وارد کنید و هزینه یونی اسیست را بپردازید.
  image039

ارزیابی نتایج و ثبت‌نام

یونی اسیست درخواست پذیرش‌تان را مطابق با معیارهای تعیین‌ شده توسط دانشگاه انتخابی‌تان ارزیابی می‌کند. نتیجه ارزیابی معمولاً ظرف 4 تا 6 هفته اعلام می‌شود. به محض آن‌ که نتیجه در حساب My assist زیر کادر My Inbox در دسترس قرار بگیرد، یونی اسیست نتیجه را از طریق ایمیل نیز به شما اطلاع می‌دهد. در این صفحه می‌توانید وضعیت درخواست‌تان را پیگیری کنید، متوجه شوید که وضعیت فعلی‌تان به چه معناست و پس از رسیدگی به درخواست‌تان چه اتفاقی خواهد افتاد.

هزینه‌های یونی اسیست

وقتی برای اولین بار برای تحصیل در رشته دلخواهتان در یک ترم تحصیلی درخواست پذیرش ارسال می‌کنید، یونی اسیست 75 یورو از شما دریافت می‌کند. برای هر رشته دیگری که در همان ترم تحصیلی درخواست بدهید، باید 30 یورو دیگر پرداخت کنید.

یونی‌فی چگونه برای پرداخت هزینه‌های یونی اسیست کمک‌تان می‌کند؟

یونی‌فی شرکت شناخته‌ شده‌ای در سراسر جهان است که پرداخت هزینه یونی اسیست را به روشی ساده و آسان برایتان ممکن می‌سازد. یونی فی ابزاری را در اختیارتان می‌گذارد که کمک می‌کند پرداخت‌های ارزی را در وبسایت‌های خارجی به راحتی انجام بدهید، برای مثال هزینه ثبت‌نام یونی اسیست را پرداخت کنید. یونی فی کارت‌های هدیه پیش‌پرداختی مانند پی‌پال، مستر کارت و ویزا کارت را برای پرداخت‌های ارزی اینترنتی ارائه می‌کند. به کمک یونی‌فی می‌توانید از امنیت و سهولت پرداخت‌هایتان مطمئن باشید.

 پرسش‌های پرتکرار

برای ثبت‌نام در یونی اسیست باید در آزمون آیلتس شرکت کنم؟

برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ها باید حداقل نمره تعیین‌ شده را در آزمون آیلتس بگیرید. یونی اسیست نتایج آزمون آیلتس را آنلاین تأیید می‌کند.

پرداخت آنلاین تنها روش برای پرداخت هزینه یونی اسیست است؟

بله، هزینه یونی اسیست را فقط اینترنتی می‌توانید پرداخت کنید.

کپی‌های برابر با اصل و تأییدشده رسمی را باید برای یونی اسیست پست کنم؟

بله، نسخه کاغذی کپی‌های رسمی و برابر با اصل شده را باید برای یونی اسیست پست کنید. مهر رسمی باید روی کپی‌ها خورده باشد و کپی‌ها باید امضای اصلی فرد تأییدکننده را داشته باشد.

چقدر طول می‌کشد تا یونی اسیست به درخواستم رسیدگی کند؟

یونی اسیست درخواست‌ خود را مطابق با معیارهای تعیین‌شده توسط دانشگاه انتخابی‌تان ارزیابی می‌کند. نتیجه ارزیابی معمولاً ظرف 4 تا 6 هفته اطلاع داده می‌شود.

کدام دانشگاه‌های آلمان از یونی اسیست استفاده نمی‌کنند؟

دانشگاه‌های زیر 5 دانشگاه برتر آلمان‌ هستند که درخواست‌های پذیرش را بدون استفاده از یونی اسیست دریافت می‌کنند:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه RWTH آخن

پس از ارسال درخواست برای یونی اسیست باید چه کار کنم؟

درخواست‌تان را برای یونی اسیست ارسال می‌کنید، سپس یونی اسیست درخواست پذیرش‌تان را برای دانشگاه‌های منتخب‌تان ارزیابی می‌کند. اگر نتیجه ارزیابی مثبت باشد، یونی اسیست درخواست پذیرش‌تان را به طور خودکار به صورت یک فرم الکترونیک برای دانشگاه ارسال می‌کند. دانشگاه انتخابی‌تان درباره پذیرش یا عدم‌پذیرش‌تان تصمیم می‌گیرد و نتیجه را به شما اطلاع می‌دهد.

گواهی VPD یونی اسیست چیست؟

VPD (Vorprüfungsdokumentation) گواهی‌ای است که یونی اسیست آن را صادر می‌کند. گواهی VPD را در زمان اپلای مستقیماً برای دانشگاه ارسال می‌کنید. به‌طور کلی باید گواهی VPD را قبل از به پایان رسیدن مهلت اپلای به دانشگاه تحویل بدهید.

ارتباط با ما