صرافی ایرانی در کانادا: حواله ارزی به تورنتو، ونکوور و مونترال

کانادا واحد پول خاص خود را دارد که دلار کانادا (CAD) است و به دلیل پرنده غواصی (The Loon Bird) که بر روی سکه یک‌ دلاری نقش بسته است، لونی نیز گفته می‌شود. خرید کالاها و خدمات در کانادا عمدتاً با استفاده از دلار کانادا انجام می‌شود؛ البته دلار امریکا نیز، به‌ویژه در شهرهای مرزی، فروشگاه‌های معاف از تعرفه گمرکی یا جاذبه‌های گردشگری مهم پذیرفته می‌شود. مشتریان بانکی مدام باید پول را بین حساب‌های بین‌المللی خود جابه‌جا کنند یا به حساب خارجی دیگران منتقل کنند. انتقال پول برای اعضای خانواده در خارج یا پرداخت هزینه‌های املاک خارجی فقط چند نمونه از دلایل تبدیل ارز است. واحدهای پولی متفاوتی در دنیا وجود دارد؛ بنابراین باید نرخ برابری ارز وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود مبلغ تبدیل‌شده به یک واحد پولی دیگر دقیقاً معادل مبلغ اصلی در واحد پولی اول است. ازاین‌رو کسب و کاری که مبادله ارز را انجام دهد یا اصطلاحاً صرافی، کسب و کاری لازم و ضروری است. صرافی‌ها نرخ‌های مبادله ارزها را به مشتریان اعلام می‌کنند و تبدیل ارز را انجام می‌دهند. هرچند بعضی بانک‌ها هم خدمات تبدیل ارز را انجام می‌دهند، اما صرافی‌هایی که در سطح شهر وجود دارند، معمولاً خدمات بهتری ارائه می‌دهند و طیف گسترده‌تری از مبادله‌های ارزی گوناگون را انجام می‌دهند.

صرافی چیست؟


صرافی چیست؟

صرافی کسب و کاری دارای مجوز قانونی است که این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند تا پولشان را از یک واحد پولی به واحد پولی دیگر تبدیل کنند. تبدیل ارزی پول فیزیکی (سکه و اسکناس) معمولاً در باجه تحویلدار انجام می‌شود، این پیشخوان خدمت در مکان‌های متفاوتی مانند فرودگاه‌ها، بانک‌ها، هتل‌ها و تفریحگاه‌ها وجود دارد. صرافی‌ها از طریق مطالبه قیمت اسمی و تفاوت قیمت خرید و فروش یک ارز کسب درآمد می‌کنند. صرافی را که کار تسعیر یا تبدیل ارز را انجام می‌دهد، نباید با بازار تبادل ارزهای خارجی (فارکس) اشتباه بگیرید، معامله‌گران و مؤسسه‌های مالی در فارکس با ارزهای خارجی معامله می‌کنند.

وقتی می‌خواهید پولی را به کشورهای خارجی بفرستید، صرافی‌ها یک واحد پول را به دیگری تبدیل می‌کنند. انتقال پول بین‌المللی از طریق بانک یا خدمات انتقال این امکان را برای مشتری فراهم می‌کند که ارز فعلی‌اش را به ارز خارجی موردنظرش تبدیل کند، این تبدیل براساس نرخ برابری ارزها و بر پایه بازارهای تجارت جهانی انجام می‌شود. متأسفانه شهروندان و بازرگانان ایرانی به‌دلیل مجزا بودن نظام بانکداری ایران از نظام بانکداری بین‌المللی نمی‌توانند پول را مستقیماً از حساب‌های بانکی‌شان به خارج از کشور منتقل کنند. ضمناً خدمات انتقال پول شخص ثالث طرف سوم، مانند پی‌پال، فلای‌وایر و … به دلیل تحریم‌های مالی گوناگونی که به ایران تحمیل شده است، به شهروندان و آی‌پی‌های ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند.

مشتریان به کمک صرافی اینترنتی یونی‎فی می‌توانند انتقال پول بین‌المللی را از طریق حساب بانکی دیجیتال منتخبشان و با استفاده از ارز محلی انجام بدهند؛ این صرافی نرخ برابری ارز را پیش از انجام تراکنش به مشتری پیشنهاد می‌دهد. یونی‌فی ارائه‌دهنده معتبر خدمات انتقال و پرداخت است و در زمینه تراکنش‌های ارزی بین‌المللی تخصص دارد.

روش کار صرافی‌ها در کانادا


روش کار صرافی‌ها در کانادا

صرافی‌ها، چه حضوری چه اینترنتی، تبدیل ارز یک کشور به کشور دیگر را از طریق تراکنش‌های خرید و فروش ممکن می‌سازند. برای مثال اگر دلار آمریکا داشته باشید و بخواهید آن را به دلار کانادا تبدیل کنید، دلار آمریکا یا کارت بانکی‌تان را به صرافی می‌برید و دلار کانادا می‌خرید. مقدار دلار کانادایی که می‌توانید بخرید به قیمت روز بین‌المللی بستگی دارد، قیمت روز ارزش متغیر روزانه‌ای است که شبکه بانکی مبادله‌کننده ارزها آن را تعیین می‌کند.

صرافی نرخ روز را با درصد خاصی تعدیل می‌کند تا مطمئن شود که معاملات تبدیل ارز برایش سودآور است. برای مثال فرض کنید نرخ روز تبدیل دلار امریکا به دلار کانادا 1.2500 اعلام شده باشد؛ بنابراین به ازای هر دلار امریکا می‌توانید 1.25 دلار کانادا بخرید، البته اگر معامله براساس نرخ روز انجام شود. اما صرافی این نرخ را به 1.20 تعدیل می‌کند، درنتیجه به ازای هر دلار امریکا می‌توانید 1.20 دلار کانادا بخرید. کارمزد صرافی براساس این تغییر نرخ فرضی، 5 سنت به ازای هر دلار خواهد بود.

چون معامله براساس نرخ روز انجام نمی‌شود و به سود موردنظر صرافی بستگی دارد، مشتریان متوجه می‌شوند که اگر در کشور مقصد خارجی از کردیت کارت یا دستگاه خودپرداز استفاده کنند، نسبت به زمانی‌که تبدیل ارز را پیش از سفر در صرافی انجام بدهند، کمتر ضرر می‌کنند. به مسافران توصیه می‌شود که برآورد کنند قرار است چه مبلغی را در سفر خرج کنند و مبلغی را که از طریق معاملات معمول صرفه‌جویی می‌شود، مقایسه کنند.

چطور در کانادا صرافی پیدا کنیم؟


چطور در کانادا صرافی پیدا کنیم؟

صرافی‌ها به شکل‌های مختلف و در مکان‌های گوناگون وجود دارند. ممکن است صرافی کسب و کاری مستقل و کوچک باشد که در یک دفتر فعالیت دارد، زنجیره بزرگ‌تری از باجه‌های صرافی کوچک را می‌توانید در فرودگاه‌ها پیدا کنید، همچنین بانک‌های بین‌المللی بزرگ نیز خدمات تبدیل ارز را در باجه تحویلدار انجام می‌دهند. در فرودگاه‌ها عموماً تبدیل ارز انجام می‌شود تا مسافران بتوانند ارز رایج کشور مقصدشان را قبل از سفر بخرند یا ارز تبدیل‌شده اضافی را پس از برگشت به میهن به ارز رایج کشور‌شان تبدیل کنند. چون فرودگاه آخرین نقطه برای انجام دادن مبادله ارزی است، نرخ تبدیل در فرودگاه‌ها معمولاً گران‌تر از نرخ تبدیل در بانک‌های شهر محل عزیمت است.

این روزها مسافران کمتر پول نقد همراه می‌برند، چون با استفاده از مسترکارت یا ویزا کارت پیش‌پرداخت می‌توانید با هر مبلغی که می‌خواهید، سفر کنید، بی‌آن‌که به خدمات تبدیل ارز نیاز داشته باشید. از این کارت‌ها می‌توانید تقریباً در تمام پایانه‌ها و فروشگاه‌های طرف قرارداد ویزا یا مستر کارت استفاده کنید. به‌علاوه دستگاه‌های خودپرداز بین‌المللی گزینه‌ای مطمئن برای استفاده از کارت‌های پیش‌پرداخت است، چون در هر نقطه‌ای از جهان که باشید، می‌توانید از آنها پول برداشت کنید.

هرچند صرافی‌ها را معمولاً می‌توانید در فرودگاه‌ها پیدا کنید، در سطح شهر نیز صرافی‌هایی وجود دارد تا افرادی که صرفاً می‌خواهند پولی را به خارج بفرستند و قصد سفر ندارند، کارشان انجام شود. حتی بعضی صرافی‌ها خدمات آنلاین را برای راحتی مشتریانشان ارائه می‌دهند. صرافی‌های اینترنتی معمولاً نرخ بسیار پایین‌تری از رقبایشان دارند و هفت روز هفته به صورت شبانه‌روزی می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید. یونی‌فی با افتخار اعلام می‌کند که خدمات مبادله ارز را به دو صورت حضوری و اینترنتی انجام می‌دهد تا مشتریان محترم بتوانند از فواید و مزایای هر دو روش بهره‌مند شوند. در هر نقطه‌ای از جهان که باشید، در هر ساعتی از شبانه‌روز و تمام روزهای سال می‌توانید از خدمات اینترنتی یونی‌فی استفاده کنید. همچنین یونی‌فی چند شعبه در ایران و کانادا برای مشتریانی دارد که خدمات حضوری را ترجیح می‌دهند. چه قصد سفر داشته باشید، چه بخواهید پول به خارج از کشور بفرستید، می‌توانید با آسودگی خاطر از نرخ‌های رقابتی یونی فی استفاده کنید و مطمئن باشید که تراکنش‌های ارزی خارجی‌تان در نهایت ایمنی و امنیت انجام می‌شود.

فهرست صرافی‌های ایرانی در کانادا

آدرسنام صرافیشهر
خیابان یانگ تقاطع خیابان مک کی در تورنتوصرافی اعتمادتورنتو
Yonge St. Unit #4 & Unit #135صرافی اکسچنجتورنتو
Yonge Street unit #6093صرافی آشناتورنتو
Marine Dr #88, North Vancouver, BCصرافی عطارونکوور
257 Newport Dr, Port Moody, BC V3H 5C9, Canadaصرافی مهیارونکوور
Unit 201-122, East 14th ST Northصرافی ۶۰۳۰ونکوور
1970 Rue Sainte-Catherine O, Montréal, QC H3H 1M4صرافی آپادانامونترال
1917 Rue Sainte-Catherine O, Montréal, QC H3H 1M3صرافی سونمونترال
1112Boul St-Laurent, Montréal, QC H2Z 1J5 Canadaصرافی نتمونترال

هنگام مبادله ارز در کانادا مراقب باشید.


برای تبدیل ارز به هر مکانی که مراجعه می‌کنید، حتماً اول کمی تحقیق کنید. نرخ‌های برابر اعلام‌شده را به دقت بخوانید و نرخ خالص را پس از کسر کمیسیون سؤال کنید. بعضی کارمزدها براساس تراکنش محاسبه می‌شود و بعضی دیگر درصدی است. بعضی صرافی‌ها برای آن‌که مشتریان را به دام بیاندازند، نرخ فروش دلار آمریکا را به‌جای نرخ خریدش نمایش می‌دهند. ازآن‌جا که قصد خرید دلار کانادا را دارید، باید نرخ خرید دلار کانادا را بدانید. روش گمراه‌کننده دیگری که صرافی‌ها به کار می‌برند تا به اشتباه فکر کنید که نرخ تبدیل فوق‌العاده‌ای را یافته‌اید، این است که نرخی را به نمایش‌ می‌گذارند که مشروط است، مثلاً نرخ اعلامی برای چک‌های مسافرتی یا مبالغ هنگفت پول (هزاران دلار) است. در UniFee با این مشکلات مواجه نمی‌شوید، چون نرخ‌های یونی فی ثابت و از قبل تعیین‌شده است. با استفاده از ابزار آنلاین یونی‎‌فی می‌توانید پیش از خرید دقیقاً کارمزد تبدیل ارز را محاسبه کنید.

پرسش‌های متداول


صرافی چه کاری انجام می‌دهد؟

صرافی‌ها کسب و کارهایی هستند که این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کنند تا پولشان را از یک ارز به ارز دیگر تبدیل کنند. صرافی‌های حضوری در مکان‌هایی مانند بانک یا فرودگاه وجود دارند، البته تعداد صرافی‌های اینترنتی رو به افزایش است.

تبدیل ارز به زبان ساده یعنی چه؟

ارز یک کشور در اقتصاد آزاد براساس قوانین عرضه و تقاضا ارزش‌گذاری می‌شود. به عبارت دیگر ارزش ارز یک کشور را می‌توان با ارز کشور دیگری، مثلاً دلار امریکا یا حتی سبدی از ارزها سنجید.

فرایند تبدیل ارز چگونه انجام می‌شود؟

ساده‌ترین راه تبدیل ارز از طریق دستگاه خودپرداز است. می‌توانید از کارت نقدی یا دبیت کارت ATM کشور محل اقامتتان برای برداشت مبلغ موردنیاز استفاده کنید. وقتی در کشورهای خارجی از کارتATM  استفاده می‌کنید، بانک‌ها کارمزدی را در ازای تراکنش تبدیل ارز از حسابتان کسر می‌کنند.

تبدیل ارز چه زمانی لازم می‌شود؟

بهترین زمان برای تبدیل ارز قبل و بعد از سفر است. پیش از سفر به بانک یا مؤسسه اعتباری‌تان مراجعه کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌های تراکنش با ATM نشوید. به‌این‌ترتیب حتی ممکن است از نرخ مبادله بهتری هم برخوردار شوید.

از طریق تبدیل ارز می‌توان درآمد کسب کرد؟

وقتی قیمت ارزهای خارجی نوسان داشته باشد، می‌توان از طریق معامله کردن پول پول درآورد. ارزها به صورت جفتی معامله می‌شوند. خرید و فروش ارز به دلیل پایین بودن هزینه‌های معامله، گستردگی و تنوع بازارها و در دسترس بودن اهرم مؤثر برای معامله‌گران فعال بسیار سودآور است.

بانک‌ها تبدیل ارز را انجام می‌دهند؟

بله، بسیاری از بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری تبدیل ارز را برای مشتریانشان انجام می‌دهند. اگرچه بانک‌ها کارمزد اندکی را دریافت می‌کنند، اما احتمالاً بهترین نرخ برابری را ارائه می‌دهند.

چه اسنادی برای تبدیل ارز لازم است؟

برای تبدیل ارز معمولاً به پاسپورت و ویزا نیاز دارید. البته برای تبدیل ارز در یونی فی فقط باید مدارک شناسایی ارائه کنید.

ارتباط با ما