پرداخت هزینه آزمون DAT

آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT) یک آزمون استاندارد چندگزینه‌ای است که متقاضیان تحصیل در دانشکده‌های دندانپزشکی دانشگاه‌های امریکا و کانادا باید در آن شرکت کنند ـ هرچند آزمون DAT یک نسخه کانادایی مجزا با بخش‌های متفاوت دارد، نسخه‌های امریکایی و کانادایی آزمون پذیرش دندانپزشکی معمولاً در دانشگاه‌های دندان‌پزشکی هر دو کشور قابل‌قبول است. آزمون DAT به منظور ارزیابی سطح مهارت متقاضیان ورود به رشته دندان‌پزشکی برگزار می‌شود. دانشکده‌های دندان‌پزشکی از نتایج آزمون DAT برای تصمیم‌گیری درباره پذیرش دانشجویان کمک می‌گیرند.

آزمون DAT یک آزمون رایانه‌ای است که تقریباً در تمام روزهای سال برگزار می‌شود. آزمون در مراکز آزمون پرومتریک (Prometric) سراسر امریکا انجام می‌شود، البته متقاضیان پیش از شرکت در آزمون باید درخواست پذیرش را از طریق وب‌سایت انجمن دندانپزشکان امریکا تکمیل کنند. هر متقاضی فقط سه بار می‌تواند در آزمون DAT شرکت کند و پس از آن باید برای شرکت مجدد در آزمون، مجوز ویژه بگیرد. متقاضیان پس از شرکت در آزمون، برای آزمون مجدد باید 90 روز صبر کنند. هزینه هر آزمون 495 دلار است که غیرقابل‌استرداد است.

آزمون DAT از چهار بخش به زبان انگلیسی تشکیل می‌شود. چهار بخش آزمون DAT به شرح زیر است:

  • ارزیابی علوم طبیعی (90 دقیقه)؛
  • توانایی ادراکی یا PAT (60 دقیقه)؛
  • درک مطلب (60 دقیقه) و
  • استدلال کمّی (45 دقیقه).

پرسش‌های ریاضی آزمون کمّی مشابه SAT است. پرسش‌های بخش اول از زیست‌شناسی (40 پرسش)، شیمی عمومی (30 پرسش) و شیمی آلی (30 پرسش) تشکیل می‌شود. در بخش دوم شش مسئله مختلف برای محک زدن توانایی ادراکی دانشجویان، به‌ویژه در زمینه‌های دستکاری سه‌بعدی و استدلال فضایی مطرح می‌شود. در بخش سوم آزمون DAT باید سه مقاله دانشگاهی را بخوانید و سپس به پرسش‌هایی درباره محتوای متن پاسخ بدهید. بخش نهایی مهارت‌های ریاضی‌تان را با تأکید بر جبر، تفکر انتقادی، کسرها، ریشه‌ها و مثلثات محک می‌زند.

ثبت‌نام برای شرکت در آزمون DAT

آزمون DAT توسط انجمن دندانپزشکان امریکا (ADA) برگزار می‌شود و قبولی در این آزمون یکی از شروط اپلای و معیارهای پذیرفته شدن در دوره‌های تحصیلات تکمیلی است. فرایند ثبت‌نام در آزمون DAT را در ادامه برای‌تان توضیح می‌دهیم.

1ـ مراجعه به وب‌سایت ADA

مراجعه به وب‌سایت ADA

ازآن‌جا که انجمن دندانپزشکان امریکا (ADA) آزمون (DAT) را برگزار می‌کند، باید برای ثبت‌نام در آزمون DAT به وب‌سایت انجمن مراجعه کنید. برای یافتن نشانی وب‌سایت رسمی انجمن کافی است نام انجمن یا آزمون DAT را در گوگل جستجو کنید. در وب‌سایت انجمن می‌توانید توضیحاتی را درباره سازمان و آزمون DAT بخوانید. در پایین صفحه لینکی وجود دارد که شما را به صفحه اختصاصی DAT هدایت می‌کند.

2ـ مراجعه به صفحه DAT

مراجعه به صفحه DAT

پس از ورود به صفحه DAT می‌توانید فرایند ارسال درخواست پذیرش را شروع کنید و همچنین توصیه‌هایی را درباره درخواست شرکت در آزمون DAT بخوانید. اطلاعات را به دقت بخوانید تا با فرایند ثبت‌نام آشنا شوید. کارشناسان ما در یونی‌فی (UniFee) با بیش از ده سال تجربه در زمینه ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی مشتاقانه منتظراند تا برای شرکت در آزمون DAT کمکتان کنند. برای شروع فرایند کافی است روی دکمه «start my application» کلیک کنید.

3ـ ورود به حساب ADA

ورود به حساب ADA

پس از کلیک بر روی دکمه «start my application» به درگاه ثبت‌نام هدایت می‌شوید. درگاه ثبت‌نام بسیار ساده است و فقط برای ثبت‌نام در آزمون DAT طراحی شده است. اگر از قبل حساب ADA دارید، می‌توانید با استفاده از Dentpin و رمز عبور وارد حسابتان شوید. درغیراین‌صورت باید یک حساب کاربری بسازید تا Dentpin برای‌تان ارسال شود. Dentpin (شماره شناسایی شخصی در انجمن دندانپزشکان) شماره‌ای هشت‌رقمی و منحصربه‌فرد است که در محافظت از اطلاعات شناسایی فردی کمکتان می‌کند. Dentpin در آزمون دندانپزشکی، اپلای و نظام‌های آموزشی به‌جای کد امنیتی اجتماعی، شماره بیمه اجتماعی کانادا یا شماره‌های ارجاع به کار برده می‌شود. اگر لازم است حساب کاربری ایجاد کنید، کافی است روی سومین خط قرمزرنگ کلیک کنید.

4ـ ساخت حساب کاربری ADA

ساخت حساب کاربری ADA

برای ساخت حساب کاربری ADA و دریافت Dentpin باید فرم عضویت را پر کنید. ضروری است نشانی پست الکترونیک، نام، نشانی و اطلاعات تماستان را وارد کنید. دقت کنید که آدرس ایمیلتان را به درستی تایپ کنید، چون بعداً از این آدرس برای اطلاع دادن نتیجه آزمون استفاده خواهد شد.

5ـ تعریف رمز عبور

تعریف رمز عبور

در فرم ایجاد حساب کاربری باید رمزعبور تعریف کنید و یک سؤال امنیتی را انتخاب کنید. حواستان باشد رمزعبور امنی را انتخاب کنید که در عین پیچیدگی، به یاد آوردنش برای‌تان آسان باشد. ضمناً سؤال امنیتی‌ای را انتخاب کنید که منحصربه‌فرد باشد و نتوان آن را به راحتی حدس زد.

6ـ تأیید اطلاعات

تأیید اطلاعات

پس از تکمیل فرم عضویت این فرصت را دارید که اطلاعات را مرور کنید و Dentpin تولیدشده را یادداشت کنید. حتماً Dentpin را پیش از شروع مرحله بعدی بنویسید. Dentpin کدی هشت‌رقمی است و برای ورود به درگاه ثبت‌نام به کار برده می‌شود.

7ـ ورود با استفاده از Dentpin جدید

ورود با استفاده از Dentpin جدید

پس از ساخت حساب کاربری ADA به صفحه فوق هدایت می‌شوید، در این صفحه باید از Dentpin و رمز عبور برای ورود به حساب کاربری‌تان استفاده کنید.

8ـ شروع درخواست برای شرکت در آزمونDAT

شروع درخواست برای شرکت در آزمونDAT

پس از ورود به حساب کاربری ADA از داشبوردتان می‌توانید درخواست برای شرکت در آزمون چندگزینه‌ای DAT را شروع کنید. دقت کنید که آزمون DAT با رنگ سبز مشخص شده است. روی باکس سبزرنگ کلیک کنید تا درخواست جدید برای شرکت در آزمون DAT شروع شود.

9ـ تأیید یا به‌روزرسانی حساب ADA

9

پس از شروع درخواست شرکت در DAT و قبل از آن‌که مرحله بعدی را شروع کنید، فرصت دارید تا اطلاعات Dentpin را تأیید کنید. این اطلاعات در اصل پروفایل ADA است که از آن با اصطلاح پروفایل Dentpin یاد می‌شود. دقت کنید که همه چیز به‌روز باشد و سپس مرحله بعد را شروع کنید.

10ـ انتخاب دانشگاه‌های پذیرنده

انتخاب دانشگاه‌های پذیرنده

مرحله اول انتخاب دانشگاه‌های پذیرنده است. انتخاب‌های آزاد نامحدود است، بنابراین حواستان باشد که مؤسسه‌ای را از قلم نیندازید. از میان دانشگاه‌ها و کالج‌های امریکا و کانادا حق انتخاب دارید.

11ـ ثبت اطلاعات مرتبط با پیش

ثبت اطلاعات مرتبط با پیش

 

پس از انتخاب دانشگاه‌های موردعلاقه‌تان باید اطلاعاتی را درباره پیشینه شخصی‌تان ارائه کنید. این بخش نسبتاً طولانی است، البته اکثر سؤالات اختیاری است. به سؤالاتی که فکر می‌کنید لازم است، پاسخ بدهید. پرسش‌های این بخش مرتبط با موضوعات زیر است:

  • تحصیلات دوره دبیرستان؛
  • تحصیلات دانشگاهی؛
  • اطلاعات آزمون‌ها؛
  • وضعیت مالی و
  • تحصیلات والدین.

12ـ مرور درخواست

مرور درخواست

در پایان باید سفارشتان را مرور کنید. فهرستی از دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اید تا نسخه‌ای از نتایج آزمون DAT برای‌شان ارسال شود، در این مرحله به شما نشان داده می‌شود. اطلاعات را مرور کنید و پیش بروید.

13ـ مرور سلب مسئولیت‌های DAT

مرور سلب مسئولیت‌های DAT

پیش از پرداخت هزینه آزمون DAT باید با متنی موافقت کنید که اعلام می‌کند ADA اجازه دارد اطلاعاتتان را به دانشکده‌های دندان‌پزشکی ارسال کند. اگر می‌خواهید ADA نسخه‌ای از نتایج را به دانشگاه‌های منتخبتان ارسال کند، موافقت با این متن ضروری است. همچنین باید نامتان را در پایین صفحه به صورت الکترونیک امضاء کنید.

14ـ پرداخت هزینه شرکت در آزمون DAT

پرداخت هزینه شرکت در آزمون DAT

در این مرحله باید هزینه شرکت در آزمون را پرداخت کنید تا فرایند ثبت‌نام DAT به پایان برسد. هزینه شرکت در آزمون DAT معادل 495 دلار است و باید با کارت اعتباری پرداخت شود. می‌توانید از تمام کردیت کارت‌های اصلی مانند ویزا یا مستر کارت استفاده کنید. اطلاعات کردیت کارت، نام و نشانی‌تان را وارد کنید تا درخواست شرکت در آزمون DAT تمام شود. ازآن‌جا که خدمات کردیت کارت در ایران در دسترس نیست، می‌توانید از خدمات پرداخت بین‌المللی یونی‌فی بهره بگیرید. کافی است هزینه آزمون DAT را به ریال پرداخت کنید و بقیه کار را به کارشناسان ما در یونی فی بسپارید. همچنین می‌توانید ویزا یا مستر کارت هدیه را از یونی فی خریداری کنید و فرایند درخواست را خودتان تکمیل کنید.

پرداخت هزینه آزمون DAT  با یونی فی

یونی فی روشی مطمئن را برای پرداخت هزینه آزمون DAT ایجاد کرده است. پلتفرم UniFee برخلاف بسیاری از پلتفرم‌ها، طیف گسترده‌ای از خدمات گوناگون را ارائه می‌دهد که یکی از آنها پرداخت هزینه DAT و نهایی کردن فرایند ایجاد پروفایل است.

یونی فی یک شرکت کانادایی رسمی و ثبت‌شده است که در زمینه انواع پرداخت‌های ارزی و بین‌المللی تخصص دارد. یونی فی نام شناخته‌شده‌ای در ایران است و درگاه مطمئن و معتبری برای رفع نیازهای ایران در ارتباط با انواع پرداخت‌های بین‌المللی دارد.

ADA فقط پرداخت با کردیت کارت‌های اصلی را می‌پذیرد. ADA کردیت کارت‌های زیر را می‌پذیرد:

ازآن‌جا که این روش پرداخت در ایران غیرممکن است، یونی فی به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه آزمونشان را به روشی راحت و بی‌دردسر پرداخت کنند. درباره پیچیدگی‌های استفاده از کردیت کارت نگرانی به دلتان راه ندهید، کافی است با خیالی آسوده بنشینید، بقیه کار را به یونی فی  بسپارید و تمام تمرکزتان را روی آمادگی برای آزمون بگذارید.

ثبت‌نام در آزمون DAT به کمک یونی‌فی فقط به اندازه یک تراکنش با شما فاصله دارد. می‌توانید هزینه ثبت‌نام در آزمون DAT را با برنامه موبایل‌بانکتان به ریال پرداخت کنید. کارشناسان یونی فی فرایند ثبت‌نام DAT را بلافاصله پس از پرداخت ریالی‌تان شروع می‌کنند.

همچنین می‌توانید ویزا یا مسترکارت هدیۀ پیش‌پرداخت‌شده را از یونی فی خریداری کنید و هزینه ثبت‌نام را با آن پرداخت کنید. محصولات ما مطمئن و امن است. می‌توانید کارت هدیه را از یونی فی بخرید، هزینه آزمون DAT را با آن پرداخت کنید و بعد دورش بیندازید، یا این که کارت پیش‌پرداخت‌شده قابل‌‍شارژ تهیه کنید و از آن بارها در پلتفرم‌های گوناگون استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان ما در یونی فی تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول

پرسش‌های آزمون DAT از چه درس‌ها و موضوعاتی است؟

آزمون DAT از سؤالات چندگزینه‌ای به زبان انگلیسی تشکیل می‌شود. آزمون DAT چهار بخش دارد که عبارت است از: ارزیابی علوم طبیعی، توانایی ادراکی، درک مطب و استدلال کمّی.

آزمون DAT تا چه حد سخت است؟

به‌طور معمول 5 ـ 10 سؤال سخت و 30 سؤال آسان تا متوسط وجود دارد و محتوای کلی یکسان است. نمره آزمون DAT در بازه 1 ـ 30 اعلام می‌شود. پارامتری به عنوان نمره رد یا قبولی وجود ندارد، در کل نمره 17 بیانگر عملکرد متوسط است.

چند بار می‌توانم در آزمون DAT شرکت کنم؟

متقاضیان می‌توانند سه بار در آزمون DAT شرکت کنند، پس از هر بار شرکت در آزمون باید حداقل 90 روز برای شرکت در آزمون مجدد صبر کنید. برای آزمون مجدد باید درخواست جدید ارسال کنید و هزینه شرکت در آزمون را دوباره پرداخت کنید. متقاضیانی که سه بار در آزمون شرکت کرده‌اند، باید برای آزمون مجدد مجوز بگیرند.

در آزمون DAT از ریاضی هم سؤال می‌آید؟

بخش استدلال کمی آزمون DAT برای محک زدن مهارت‌های ریاضیاتی موردنیاز در رشته دندانپزشکی طراحی می‌شود. این بخش چهل سؤال چندگزینه‌ای دارد که 45 دقیقه برای پاسخ دادن به آنها فرصت دارید.

سه ماه برای آماده شدن جهت شرکت در آزمون DAT کافی است؟

برای آماده شدن جهت شرکت در آزمون DAT باید حداقل سه تا چهار ماه وقت بگذارید. بسیاری از منابع 200 ـ 250 ساعت مطالعه را توصیه می‌کنند.

آزمون DAT دشوار است؟

بله، آزمون DAT آزمون نسبتاً دشواری است.