لندینگ فی کانادا یا حق اقامت دائم چیست و چگونه پرداخت می‌شود؟

پرداخت لندینگ فی یا هزینه حق اقامت دائم کانادا، مرحله پایانی برای گرفتن اقامت دائم کاناداست. بسیاری از متقاضیان از اهمیت و مقتضیات لندینگ فی اطلاع ندارند؛ در نتیجه مرتکب اشتباه می‌شوند و این هزینه را همراه با هزینه درخواست (اپلای) پرداخت نمی‌کنند. هر آن‌چه را که لازم است درباره هزینه حق اقامت دائم (RPRF) کانادا بدانید، در این مقاله برایتان گردآوری کردیم. همچنین برایتان توضیح می‌دهیم پس از پرداخت لندینگ فی کانادا چه اتفاقی می‌افتد.

لندینگ فی کانادا چیست؟

لندینگ فی کانادا یا هزینه حق اقامت دائم یکی از هزینه‌های بسیاری است که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی (IRCC) پیش از اعطای اقامت دائم از متقاضیان دریافت می‌کند. پس از آن‌که متقاضیان اقامت دائم هزینه لندینگ فی را پرداخت کنند و به مقیم دائم کانادا تبدیل شوند، حق برخوردار شدن از پوشش سلامت و درمان و اکثر مزایای اجتماعی دیگر را به دست می‌آورند. مقیمان دائم می‌توانند در هر نقطه‌ای از کانادا که دوست داشته باشند، زندگی کنند، مشغول به کار شوند یا درس بخوانند. همچنین دارندگان اقامت دائم می‌توانند برای شهروندی کانادا درخواست بدهند. تقریباً تمام متقاضیان اصلی اقامت دائم و همسر یا شریک زندگی عرفی‌شان باید هزینه لندینگ فی را پرداخت کنند.

هزینه لندینگ فی کانادا چقدر است؟

هزینه لندینگ فی کانادا چقدر است؟

هزینه لندینگ فی کانادا به کشوری بستگی دارد که از آنجا درخواست می‌دهید. لندینگ فی کانادا برای ایرانیان 515 دلار کاناداست. به متقاضیان توصیه می‌شود هزینه حق اقامت دائم کانادا را هم‌زمان با درخواست پرداخت کنند تا از تأخیر در فرایند رسیدگی به درخواست‌شان جلوگیری کنند. چنانچه درخواست‌تان را پس بگیرید یا مقامات درخواست‌تان را رد کنند، هزینه حق اقامت دائم به متقاضی اصلی مسترد خواهد شد.

افرادی که موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شده‌اند و آماده‌اند از میهن‌شان به کانادا سفر کنند، باید کارت اقامت دائم (کارت PR) یا سند لندینگ مهاجرت را دریافت کنند ـ به سند لندینگ مهاجرت تأییدیه اقامت دائم نیز گفته می‌شود. ـ

هزینه رسیدگی به درخواست کارت اقامت دائم 50 دلار کاناداست. کارت گم‌شده، آسیب‌دیده یا به سرقت رفته را می‌توان با پرداخت همین مبلغ تعویض کرد.

چه افرادی باید هزینه اقامت دائم کانادا را پرداخت کنند؟

تمام متقاضیان اقامت دائم باید لندینگ فی را پرداخت کنند. صرفاً متقاضیان گروه‌های زیر از پرداخت هزینه لندینگ فی معاف می‌شوند:

  • کودکان تحت تکفل متقاضی اصلی یا اسپانسر
  • متقاضیان اسپانسرشیپ برای کودکانی که به فرزندخواندگی پذیرفته‌اند.
  • برادر، خواهر، خواهرزاده، برادرزاده یا نوه یتیم
  • اشخاص تحت محافظت که شامل متقاضیان واجد شرایط بنا به دلایل انسان‌دوستانه و شفقت‌آمیز و پناهندگان کنوانسیون می‌شود.

معاف شدن از پرداخت لندینگ فی به این معنا نیست که نباید تمام هزینه‌های مرتبط با درخواست اقامت دائم کانادا را بپردازید.

زمان پرداخت حق اقامت دائم کانادا

برای اکثر درخواست‌های اقامت دائم، لازم است که هزینه حق اقامت دائم را در زمان تأیید درخواست‌تان بپردازید. قبل از تبدیل شدن به مقیم دائم کانادا باید هزینه لندینگ فی را بپردازید.

هزینه حق اقامت دائم کانادا را می‌توانید هم‌زمان با هزینه اپلای پرداخت کنید تا از تأخیر در رسیدگی به درخواستتان جلوگیری کنید. اگر درخواستتان پیش از پرداخت لندینگ فی تأیید شود، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا برای پرداخت هزینه لندینگ فی با شما تماس خواهد گرفت.

روش پرداخت هزینه حق اقامت دائم کانادا

روش پرداخت هزینه حق اقامت دائم کانادا

اگر درباره روش پرداخت هزینه حق اقامت دائم سؤال دارید، باید بدانید که دستورالعمل روش پرداخت به شما اعلام خواهد شد، به‌خصوص اگر هزینه لندینگ فی را از قبل پرداخت نکرده باشید.

هزینه حق اقامت دائم کانادا را باید به صورت اینترنتی پرداخت کنید. برای پرداخت اینترنتی لندینگ فی باید به پرینتر، نوعی نرم‌افزار PDF Reader، کردیت یا دبیت کارت و آدرس ایمیل معتبر دسترسی داشته باشید. پس از پرداخت لندینگ فی کانادا باید از رسید پرینت بگیرید و آن را ضمیمه درخواست کاغذی‌تان کنید.

چه مدت پس از پرداخت هزینه درخواست اقامت دائم می‌توانم به کانادا بروم؟

برای این‌که از کشورهای خارجی بتوانید وارد کانادا بشوید، باید کارت اقامت دائم داشته باشید. پس از پرداخت لندینگ فی و تمام هزینه‌های دیگر و اخذ وضعیت اقامت دائم می‌توانید این کارت را دریافت کنید.

رسیدگی به درخواست‌های کارت اقامت دائم برای مقیمان دائم جدید در اکثر سفارت‌های کانادا معمولاً حدود 45 روز طول می‌کشد، البته به شرطی که شرایط اقامت را داشته باشید. بااین‌حال، به درخواست برخی متقاضیان با تأخیر رسیدگی می‌شود و دریافت کارت اقامت دائم چند ماه طول می‌کشد. متقاضیانی که باید کارت اقامت دائم‌شان را برای ورود به کانادا تمدید کنند، باید تقریباً 100 روز منتظر بمانند.

مقیمان دائم کانادا باید کارت اقامت دائم‌شان را در سفر از میهن‌شان به کانادا همراه داشته باشند. آنان باید کارت اقامت دائم معتبر یا سند مسافرتی اقامت دائم را به نماینده شرکت هواپیمایی، راه‌آهن، اتوبوسرانی یا کشتیرانی‌ تحویل بدهند تا به آنان اجازه سوار شدن داده شود.

اگر کارت اقامت دائم در زمان سفر به کانادا دیگر معتبر نباشد، باید برای کارت جدید درخواست بدهید. منقضی شدن کارت اقامت دائم به این معنا نیست که وضعیت اقامت دائم را از دست داده‌اید.

پرداخت لندینگ فی کانادا با یونی‌فی

پرداخت لندینگ فی کانادا با یونی فی

پس از پرداخت هزینه حق اقامت دائم، رسماً به مقیم دائم کانادا تبدیل می‌شوید. لندینگ فی را باید پس از درخواست اقامت دائم یا در طول فرایند درخواست پرداخت کنید. پس از آن‌ که مقامات پرداخت را دریافت کردند و سند اقامت دائم برایتان صادر شد، لازم است کارت اقامت دائم را برای ورود به کانادا یا خروج از آن اخذ کنید. در حال حاضر روش‌های قابل‌ قبول برای پرداخت لندینگ فی به شرح زیر است:

  • کردیت یا دبیت کارت (دبیت مسترکارت یا ویزا دبیت کارت)
  • پی‌پال
  • مستر کارت
  • اکسپرس پی
  • یونیون پی

متأسفانه هیچ یک از روش‌های فوق به دلیل وجود نداشتن حساب‌های بانکی بین‌المللی در نظام بانکداری ایران در دسترس ایرانیان نیست. برای مثال احتمالاً می‌دانید که پی‌پال به دلیل تحریم‌های مالی به ایرانیان خدمات ارائه نمی‌دهد. ازآن‌جا که این روش‌های پرداخت در دسترس ایرانیان نیست، می‌توانید از خدمات یونی‎فی برای پرداخت هزینه لندینگ فی کانادا استفاده کنید.

یونی‌‎فی شرکت کانادایی رسمی و ثبت‌شده‌ای است که در زمینه طیف گسترده‌ای از روش‌های پرداخت تخصص دارد. یونی‌فی در ایران نام شناخته‌شده‌ای است و خدمات معتبر را برای پرداخت‌های بین‌المللی نیازمند به پرداخت ارزی (پرداخت ارزی) ارائه می‌دهد. کارشناسان UniFee روش پرداخت معتبری را برای لندینگ فی ایجاد کرده‌اند. یونی‌فی برخلاف بسیاری از شرکت‌ها، خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد که شامل پرداخت هزینه حق اقامت دائم کانادا نیز می‌شود.

می‌توانید ویزا یا مستر کارت هدیه یا پیش‌پرداخت را برای شروع یا اتمام فرایند درخواستتان بخرید. محصولات یونی‌فی مطمئن، امن و معتبر است. با کارت هدیه پیش‌پرداخت می‌توانید هزینه لندینگ فی را بپردازید و سپس کارت را دور بیندازید.

پرسش‌های پرتکرار

مرحله پس از پرداخت لندینگ فی کانادا چیست؟

پس از پرداخت هزینه لندینگ فی کانادا رسماً وضعیت اقامت دائم به شما اعطا می‌شود. مرحله بعد، درخواست برای کارت اقامت دائم است. برای ورود به کانادا به کارت اقامت دائم نیاز خواهید داشت. چنانچه تمام شرایط اقامت دائم را داشته باشید، رسیدگی به درخواست کارت اقامت دائم جدید در اکثر سفارت‌های کانادا 45 روز طول می‌کشد.

رسید پرداخت هزینه لندینگ فی را از کجا دریافت کنم؟

وارد پروفایل‌تان بشوید و روی درخواست اقامت دائم کلیک کنید. در بخش پیام، به دنبال گزینه «Confirmation of Online Application Transmission» بگردید و روی آن کلیک کنید. شماره رسید را در این بخش می‌بینید، روی آن کلیک کنید و از نسخه PDF پرینت بگیرید.

می‌توانم هزینه لندینگ فی کانادا را پس بگیرم؟

در تمام مواردی که لندینگ فی پرداخت شده است و متقاضی وضعیت اقامت دائم را به دست نیاورده است، مبلغ لندینگ فی مسترد خواهد شد. اگر درخواست اقامت دائم رد شود یا پس گرفته شود، IRCC موظف به استرداد هزینه حق اقامت دائم کاناداست.

مبلغ در پرونده‌های کلاس خانوادگی به پرداخت‌کننده (معمولاً اسپانسر) و در بقیه موارد به متقاضی اصلی مسترد می‌شود. مبلغ لندینگ فی در پرونده‌های خارج از کلاس خانوادگی به متقاضی اصلی بازگشت داده می‌شود. استرداد مبلغ برای هیچ شخص ثالث یا نماینده‌ای ممکن نیست.

اخذ اقامت دائم کانادا پس از پرداخت لندینگ فی چقدر طول می‌کشد؟

شش ماه تا یک سال طول می‌کشد.

می‌توانم بودجه لازم برای هزینه درخواست لندینگ فی کانادا را از طریق وام تأمین کنم؟

بله، متقاضیان اقامت دائم می‌توانند برای وام حق اقامت دائم درخواست بدهند و هزینه لندینگ فی را با وام دریافتی بپردازند. متقاضی اصلی می‌تواند برای خود، خانواده تحت تکفلش یا هر دو درخواست وام بدهد. همچنین شهروندان کانادا می‌توانند این وام را به نیابت از یک ذی‌نفع بگیرند. پناهندگان و اشخاص تحت‌محافظت از پرداخت لندینگ فی معاف هستند و بنابراین نیازی به دریافت وام ندارند. برای درخواست وام باید از وام حق اقامت دائم، وام انتقال، فرم وام پذیرفتگی (IMM 0500) و فرم شرایط و ضوابط (IMM 0502) استفاده کنید.

مبلغ لندینگ فی به من مسترد شده است، اما به اندازه مبلغ پرداختی نیست. چرا؟

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مبلغ لندینگ فی را به جای ریال به دلار کانادا پرداخت کرده باشید. مبلغ مسترد شده به نرخ تبدیل ارز بستگی دارد. مبلغ بازگشت داده‌شده تابعی از نرخ تبدیل ارز در روز استرداد مبلغ توسط حکومت کاناداست. چون نرخ تبدیل ارز هر روز تغییر می‌کند، مبلغی که پس می‌گیرید، با مبلغ پرداختی یکسان نخواهد بود.

ارتباط با ما