پرداخت هزینه آزمون OAT

آزمون پذیرش بینایی‌سنجی (OAT) برای اطمینان از شایستگی متقاضیان ورود به دانشکده اپتومتری (بینایی‌سنجی) انجام می‌شود. آزمون OAT برای پیش‌بینی کردن توانایی تحصیل عمومی و سنجش دو مهارت لازم اپتومتریست‌های آینده ـ یعنی دانش علمی و توانایی تحلیل ـ طراحی شده است. تمام دانشکده‌های اپتومتری امریکا و دانشگاه واترلو کانادا از نمره‌های آزمون OAT و وضعیت متقاضی در مقطع کارشناسی برای تصمیم‌گیری درباره پذیرش نامزدهای تحصیل در رشته اپتومتری استفاده می‌کنند. آزمون OAT نیز مانند آزمون DAT توسط انجمن دندانپزشکی امریکا (ADA) به نیابت از طرف انجمن دانشکده‌ها و کالج‌های اپتومتری (ASCO) انجام می‌شود.

آزمون OAT از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

OAT یک آزمون چندگزینه‌ای است که در تمام طول سال در مراکز پرومتریک (Prometric) برگزار می‌شود. هزینه ثبت‌نام در آزمون OAT در تاریخ یکم ژوئیه 2019 معادل 645 دلار بود، همچنین ممکن است لازم باشد هزینه‌های بیشتری را برای زمان‌بندی مجدد و درخواست کارنامه پرداخت کنید. آزمون OAT از چهار بخش زیر تشکیل می‌شود:

ارزیابی علوم طبیعی

90 دقیقه فرصت دارید تا به 40 پرسش در زمینۀ زیست‌شناسی، 30 پرسش در زمینۀ شیمی عمومی و 30 پرسش در زمینۀ شیمی آلی پاسخ بدهید. این بخش در مجموع از 100 پرسش چندگزینه‌ای تشکیل می‌شود. بااین‌توصیف کمتر از یک دقیقه (دقیقاً 52 ثانیه) برای پاسخ دادن به هر پرسش وقت دارید.

درک مطلب

در بخش درک مطلب آزمون OAT 60 دقیقه برای خواندن سه متن کوتاه فرصت دارید؛ سپس باید به 16 ـ 17 پرسش درباره هر متن و در مجموع 50 پرسش پاسخ بدهید. این بخش توانایی‌تان را برای یافتن ایده اصلی، پردازش اطلاعات، مطالعه و درک متون سنگین می‌سنجد. برای هر متن تقریباً 20 دقیقه به خودتان زمان بدهید؛ شاید فکر کنید 20 دقیقه زمان زیادی است، اما زمان مانند برق و باد می‌گذرد.

فیزیک

در این بخش باید به 40 پرسش مستقل چندگزینه‌ای ظرف 50 دقیقه پاسخ بدهید. موضوعات بخش فیزیک شامل انرژی و اندازه حرکت، بردارها، ترمودینامیک، مغناطیس و اپتیک می‌شود.

استدلال کمّی

این بخش تسلطتان را بر ریاضیات می‌سنجد و مهارت‌های حل مسئله‌تان را ارزیابی می‌کند. پرسش‌های بخش استدلال کمّی از مسئله‌های حسابی ساده تا مسئله‌های مثلثاتی پیشرفته‌تر متغیر است. 45 دقیقه فرصت دارید تا به 40 سؤال پاسخ بدهید.

حداکثر 4 ساعت و 50 دقیقه وقت دارید. این مدت شامل سه بخش اختیاری هم می‌شود که عبارت است از: آموزش 15 دقیقه‌ای قبل از آزمون، نیم ساعت وقت استراحت بین آزمون و مرور 15 دقیقه‌ای پس از آزمون.

بازه نمرات آزمون OAT از 200 تا 400 است و صدک پنجاهم بر روی 300 قرار دارد. نتایج آزمون امتیاز خام پاسخ‌های درست نیست. بلکه امتیاز خام به نمره‌ای درجه‌بندی‌شده بین 200 تا 400 تبدیل می‌شود که به صورت ده‌تایی افزایش پیدا می‌کند.

ثبت‌نام کردن برای آزمون OAT

مراحل ثبت‌نام در آزمون OAT را در این بخش برای‌تان توضیح می‌دهیم.

1ـ مراجعه به وب‌سایت OAT

مراجعه به وب‌سایت OAT 

انجمن چشم پزشکی امریکا آزمون OAT را از طرف انجمن دانشکده‌ها و کالج‌های اپتومتری (ASCO) برگزار می‌کند، بنابراین برای ثبت‌نام در آزمون OAT باید به وب‌سایت انجمن مراجعه کنید. برای یافتن آدرس وب‌سایت انجمن کافی است نام انجمن یا نام آزمون را در گوگل جستجو کنید. در وب‌سایت می‌توانید اطلاعاتی را درباره سازمان و آزمون OAT مطالعه کنید. با پیمایش در صفحه می‌توانید لینکی را پیدا کنید که به وب‌سایت اختصاصی OAT هدایتتان می‌کند. دکمه «apply now» در پایین صفحه وجود دارد، روی آن کلیک کنید تا فرایند ثبت‌نام شروع شود.

2ـ ورود به حساب کاربری ASCO

ورود به حساب کاربری ASCO 

پس از کلیک کردن روی دکمه «apply now» به درگاه ثبت‌نام هدایت می‌شوید. این درگاه نسبتاً ساده است و صرفاً برای ثبت‌نام در آزمون OAT  طراحی شده است. اگر حساب کاربریOAT  دارید، می‌توانید با پین (pin) و رمز عبور وارد حساب کاربری‌تان شوید. درغیراین صورت باید حساب بسازید  تا pin دریافت کنید. در صورت نیاز به ساخت حساب باید روی سومین خط قرمزرنگ کلیک کنید.

3ـ ساخت حساب ASCO

ساخت حساب ASCO 

برای ساخت حساب کاربری ASCO و دریافت پین باید فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید. بدین‌منظور باید آدرس ایمیل، نام، نشانی و اطلاعات تماستان را وارد کنید. دقت کنید که آدرس ایمیل را به درستی وارد کنید، چون در آینده از این آدرس برای اطلاع دادن نتیجه آزمون استفاده خواهد شد.

4ـ تعریف رمز عبور

تعریف رمز عبور

 

در فرم ایجاد حساب باید رمز عبور تعریف کنید و یک پرسش امنیتی انتخاب کنید. دقت کنید که رمز عبور امنی را انتخاب کنید که به خاطر سپردنش، در عین پیچیدگی آسان باشد. همچنین سؤالی امنیتی را انتخاب کنید که منحصربه‎فرد باشد و نتوان آن را به راحتی حدس زد.

5ـ تأیید اطلاعات

تأیید اطلاعات 

پس از تکمیل فرم ثبت‌نام فرصت دارید تا اطلاعات ورودی را مرور کنید و پین دریافتی را بنویسید. حواستان باشد که پین را قبل از شروع کردن مرحله بعدی یادداشت کنید. پین عددی هشت‌رقمی است و برای ورود به درگاه ثبت‌نام باید از آن استفاده کنید.

6ـ تأیید یا به‌روزرسانی حساب ASCO

تأیید یا به‌روزرسانی حساب ASCO 

پس از ایجاد حساب ASCO و ورود به حساب و پیش از شروع مرحله بعدی فرصت دارید تا اطلاعات پروفایل ASCO را تأیید کنید. دقت کنید که همه چیز به‌روز باشد و سپس مرحله بعدی را شروع کنید.

7ـ انتخاب دانشکده پذیرنده

انتخاب دانشکده پذیرنده

در ابتدا باید دانشکده‌های پذیرنده را انتخاب کنید. انتخاب‌های آزاد نامحدود است، بنابراین دقت کنید که هیچ مؤسسه‌ای را از قلم نیندازید. از میان دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، دانشگاه مونترآل و دانشگاه واترلوی کانادا را میتوانید انتخاب کنید.

8ـ درج اطلاعات مربوط به پیشینه تحصیلی

درج اطلاعات مربوط به پیشینه تحصیلی 

پس از انتخاب دانشکده‌های موردنظرتان باید اطلاعات مربوط به سابقه تحصیلی‌تان را وارد کنید. این بخش نسبتاً طولانی است، البته اکثر پرسش‌ها اختیاری است. به پرسش‌هایی که به نظرتان ضروری است، پاسخ بدهید. پرسش‌های این مرحله درباره موضوعات زیر است:

  • تحصیلات دوره دبیرستان؛
  • تحصیلات دانشگاهی؛
  • اطلاعات آزمون‌ها؛
  • وضعیت مالی و
  • تحصیلات والدین.

9ـ مرور درخواست

مرور درخواست

در پایان باید سفارشتان را مرور کنید. در این مرحله فهرست دانشکده‌هایی را که انتخاب کرده‌اید تا نسخه‌ای از نتیجه آزمون ‌ OATبرای‌شان ارسال شود، به شما نشان داده می‌شود. اطلاعات را مرور کنید و پیش بروید.

10ـ مرور سلب مسئولیت OAT

مرور سلب مسئولیت OAT 

پیش از پرداخت هزینه آزمون OAT باید با متنی موافقت کنید که اعلام می‌کند ASCO اطلاعاتتان را برای دانشکده‌های دندانپزشکی ارسال خواهد کرد. چنانچه می‌خواهید ASCO نسخه‌ای از نتیجه آزمون را به دانشگاه‌ها و کالج‌های منتخبتان ارسال کنید، این موافقت ضروری است. همچنین باید نامتان را در انتهای صفحه به صورت الکترونیکی امضاء کنید.

11ـ پرداخت هزینه آزمون OAT

پرداخت هزینه آزمون OAT 

در این مرحله باید هزینه آزمون OAT را پرداخت کنید تا فرایند ثبت‌نام به پایان برساند. هزینه شرکت در آزمون OAT معادل 500 دلار کاناداست و باید با کردیت کارت پرداخت شود. می‌توانید از تمام کردیت‌ کارت‌های اصلی مانند ویزا یا مستر کارت استفاده کنید. اطلاعات کارت اعتباری و نام و نشانی‌تان را وارد کنید تا درخواستتان کامل شود. ازآن‌جا که در ایران امکان استفاده از خدمات کردیت کارت وجود ندارد، می‌توانید از خدمات پرداخت یونی فی (UniFee) بهره بگیرید. فقط هزینه آزمون OAT را به ریال بپردازید و بقیه کار را به ما بسپارید. همچنین می‌توانید مستر کارت یا ویزا کارت هدیه را از ما خریداری کنید و فرایند درخواست را شخصاً کامل کنید.

پرداخت هزینه آزمون OAT با یونی فی

گروه ما در یونی فی روشی مطمئن را برای پرداخت هزینه آزمون OAT ایجاد کرده است. پلتفرم ما، برخلاف بسیاری از پلتفرم‌های دیگر، طیف گسترده‌ای از خدمات گوناگون را ارائه می‌دهد که یکی از آنها ثبت‌نام در آزمون OAT و نهایی کردن فرایند ایجاد پروفایل است.

UniFee یک شرکت رسمی و ثبت‌شده کانادایی است که در زمینه انواع خدمات پرداخت تخصص دارد. یونی فی در ایران نام شناخته‌شده‌ای است و درگاه معتبر و مطمئنی را برای برآورده کردن نیازهای ایرانیان در ارتباط با پرداخت‌های بین‌المللی ایجاد کرده است.

ASCO فقط پرداخت از طریق کردیت کارت‌های اصلی را می‌پردازد. کردیت کارت‌های موردقبول ASCO به شرح زیر است:

  • ویزا؛
  • مستر کارت؛
  • امریکن اکسپرس و
  • دیسکاور.

چون این روش پرداخت در ایران غیرممکن است، یونی فی به دانشجویان کمک می‌کند تا به راحتی و  بدون دردسر در آزمون OAT شرکت کنند. لازم نیست درباره پیچیدگی‌های استفاده از کردیت کارت نگران باشید، فقط با خیال آسوده بنشینید و بقیه کار را به یونی فی بسپارید. تمام تمرکزتان را بر روی آمادگی برای آزمون OAT بگذارید.

ثبت‌نام OAT به کمک یونی فی فقط به اندازه یک تراکنش با شما فاصله دارد. می‌توانید هزینه ثبت‌نام در آزمون OAT را با نرم‌افزار موبایل‌بانکتان به ریال پرداخت کنید. همکاران ما در یونی‌فی فرایند ثبت‌نامتان در آزمون OAT را بلافاصله پس از پرداخت ریالی‌تان شروع خواهند کرد.

همچنین می‌توانید ویزا کارت یا مسترکارت هدیه پیش‌پرداخت‌شده را خریداری کنید و فرایند ثبت‌نامتان را با آن به پایان برسانید. محصولات و خدمات یونی فی معتبر و مطمئن است. می‌توانید از کارت هدیه خریداری‌شده برای پرداخت هزینه آزمون OAT استفاده کنید و سپس آن را دور بیندازید یا یک کارت پیش‌پرداخت‌شده قابل‌شارژ بخرید و چند بار در پلتفرم‌های مختلف از آن استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان ما در یونی فی تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول

آزمون OAT خیلی سخت است؟

متن‌های درک مطلب آزمون OAT چندان دشوار نیست، اما متن‌ها طولانی و تخصصی‌اند و مدتی طول می‌کشد تا به خواندن متون روی صفحه نمایشگر عادت کنید. هرچه بیشتر تمرین کنید، روز آزمون عملکرد بهتری خواهید داشت.

پرسش‌های آزمون OAT از چه درس‌ها و موضوعاتی است؟

آزمون OAT از چهار بخش در زمینه‌های ارزیابی علوم طبیعی، فیزیک، درک مطلب و استدلال کمّی تشکیل می‌شود.

نمره خوب در آزمون OAT چه نمره‌ای است؟

نمره آزمون OAT براساس تعداد پاسخ‌های درست محاسبه می‌شود، بنابراین شرکت‌کنندگان برای حدس زدن پاسخ پرسش‌هایی که نمی‌دانند، نمره منفی نمی‌گیرند. نمره آزمون OAT در بازه 200 ـ 400 است، نمره میانه 300 و انحراف استاندارد 40 است. 320 نمره بسیارخوب و 350 نمره عالی محسوب می‌شود.

آزمون OAT چه تفاوتی با آزمون MCAT دارد؟

پس از گرفتن مدرک کارشناسی و تکمیل پیش‌نیاز‌های لازم می‌توانید در آزمون پذیرش اپتومتری (OAT) شرکت کنید، اما برای ورود به دانشکده پزشکی باید در آزمون MCAT خود را محک بزنید.

دو ماه برای آماده شدن برای آزمون OAT کافی است؟

ماهیت آزمون OAT به گونه‌ای نیست که به مطالعه گسترده و فشرده نیاز داشته باشد، اما اگر به یک تا دو هفته مطالعه بسنده کنید، احتمالاً برای بسیاری از سؤالات آماده نخواهید بود. اگر روزی 4 ـ 6 ساعت درس بخوانید، مسلماً یک تا دو ماه مطالعه کافی است تا نمره بسیارخوبی از آزمون OAT بگیرید.

هزینه آزمون OAT چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون OAT معادل 465 دلار امریکا و 500 دلار کاناداست.

ارتباط با ما