صرافی ایرانی در آلمان: حواله ارزی به هامبورگ فرانکفورت و کلن

واحد پول رسمی آلمان از سال 2002 یورو است. آلمان یکی از نوزده کشور منطقه یورو است که از این واحد پولی استفاده می‌کند. نماد یورو € است که آرتور آیزنمنگر آلمانی آن را ابداع کرده است و کد آن EUR است. هر یورو به صد سنت تقسیم می‌شود و به صورت سکه‌های دو یورویی، یک یورویی، پنجاه سنتی، بیست سنتی، ده سنتی، پنج سنتی، دو سنتی و سکه کوچک یک سنتی ضرب می‌شود. اسکناس‌ها نیز به صورت 500، 200، 100، 50، 20، 10 و 5 یورویی چاپ می‌شود. در طراحی سکه‌ها از نمادهایی از کشورها استفاده می‌شود و اسکناس‌ها عموماً مزین به تصاویری از پل‌ها، درها و پنجره‌های زیبای اروپایی و نقشه اروپا هستند. یورو یا واحد پول اروپا به این معنی است که مسافران اهل اکثر کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند از همان ارز رایج در میهنشان بدون مشکل در طول سفر در اروپا هم استفاده کنند. اما برای مسافرانی که اروپایی نیستند، بانک‌ها و صرافی‌های فراوانی در سطح شهر وجود دارند که می‌توانند پولشان را در آنها به یورو تبدیل کنند یا از دستگاه خودپرداز پول بگیرند. به خاطر داشته باشید که چه در خرید، چه در رستوران و باشگاه، برلینی‌ها پول نقد را ترجیح می‌دهند. غالباً از کارت‌های نقدی و کارت‌های اعتباری اصلی (امریکن اکسپرس، ویزا و مستر کارت) استفاده می‌شود، اما کافه‌ها و فروشگاه‌های کوچک‌تر فقط پرداخت با پول نقد را قبول می‌کنند. بنابراین مسافران همواره باید سکه و اسکناس یورو همراه داشته باشند.

نرخ تبدیل ارز در آلمان


نرخ تبدیل ارز در آلمان

هرساله ده‌ها هزار تن، پولشان را به آن‌سوی مرزها انتقال می‌دهند؛ این افراد در خارج از کشور صاحب ملک هستند، مهاجرانی هستند که پس از بازنشستگی در کشوری خارجی مستمری دریافت می‌کنند یا والدینی هستند که برای فرزندان محصلشان در مدارس و دانشگاه‌های خارجی پول می‌فرستند. اکثر این افراد انتقال پول را به‌طور منظم انجام می‌دهند، دراین‌بین بسیاری نیز هر از گاه یک تراکنش را برای پرداخت هزینه‌های سفر، کرایه قایق یا خرید یک اثر هنری انجام می‌دهند. بنابراین منطقی است از نرخ برابری ارز مطلع شوید. آگاهی از فرایند تبدیل ارز و نرخ برابری ارز برخلاف تصورتان آن‌قدرها هم سخت نیست و از همه مهم‌تر به صرفه‌جویی در پولتان کمک می‌کند. در این مقاله هر چه را که لازم است بدانید از ابتدا برایتان توضیح می‌دهیم.

نرخ تبدیل یا برابری ارز به زبان ساده ارزش ارز یک کشور نسبت به ارز کشور دیگر است و تحت‌تأثیر عامل‌های متعددی قرار دارد که نرخ تورم اولین و مهم‌ترینشان است. هرچه نرخ تورم یک کشور نسبت به بقیه کشورها بالاتر باشد، نرخ تبدیل ارز آن کشور پایین‌تر می‌آید. برای مثال بالاتر بودن نرخ تورم آلمان از بریتانیا به این معنا است که قیمت کالاهای آلمانی سریع‌تر از کالاهای بریتانیایی افزایش می‌یابد. بنابراین میزان رقابت صادرات از آلمان به بریتانیا کمتر می‌شود و تقاضا برای کالاهای آلمانی کاهش می‌یابد و درنتیجه تقاضا برای یورو کمتر می‌شود. بالاتر بودن نرخ بهره نسبی است و به کشورهای دیگر بستگی دارد؛ وقتی نرخ بهره در آلمان بالاتر باشد، سپرده‌گذاری در آلمان جذاب‌تر می‌شود. نرخ برگشت سرمایه حساب‌های پس‌انداز بهتر می‌شود و تقاضا برای یورو افزایش می‌یابد.

عواملی مانند دیون حکومتی، قدرت نسبی در مقایسه با ارزهای دیگر و مداخله حکومت از جمله مسائلی هستند که بر نرخ برابری ارز در آلمان اثر می‌گذارند. نرخ برابری ارز می‌تواند هر روز در حد قابل‌ملاحظه‌ای تغییر کند. تفاوت‌های جزئی در ارزش ارز می‌تواند اثر کلانی بر مبلغ حواله ارزی داشته باشد و شرایط ممکن است ظرف فقط چند روز تغییر کند. این نکته را به خاطر بسپارید که چنین تحرکاتی می‌تواند تأثیر چشمگیری بر هزینه خریدتان بگذارد.

صرافی در آلمان


صرافی در آلمان

احتمالاً تابه‌حال تبدیل ارز را برای سفرهای تفریحی‌تان انجام داده‌اید، اما دلایل بسیار دیگری نیز برای حواله ارزی و انتقال وجه وجود دارد. ممکن است خودتان یا فرزندتان در یک دانشگاه خارجی مشغول به تحصیل باشید و لازم باشد مبلغی را برای کمک‌خرجی یا پرداخت شهریه به حساب بانکی خارجی‌تان بفرستید. شاید هم در حال مهاجرت باشید و بخواهید حسابی را در کشور جدیدتان افتتاح کنید. شاید هم در خارج از کشور در حال بازنشستگی باشید و نیاز داشته باشید که مستمری‌تان هر ماه به حساب خارجی جدیدی واریز شود یا این‌که در خارج کشور کسب و کاری داشته باشید و برای افزایش سود خالص به نرخ‌های رقابتی نیاز داشته باشید. تمام این موقعیت‌ها نیاز به تبدیل ارز به یورو و از یورو را مطرح می‌کنند. برای تبدیل ارز می‌توانید از بانک‌ها یا صرافی‌ها استفاده کنید.

یکی از نخستین کارهایی که هنگام برنامه‌ریزی برای سفر به آلمان باید انجام بدهید، این است که ارز کشورتان را به یورو تبدیل کنید. تبدیل ارز را می‌توانید قبل از سفر در یکی از بانک‌های ایران انجام بدهید یا این‌که پولتان را در فرودگاه آلمان در باجه تبدیل ارز به یورو تبدیل کنید. اگر در فرودگاه قصد تبدیل ارز را دارید، باید بدانید که اکثر باجه‌های فرودگاهی شبانه‌روزی نیستند و بعضی روزها هم کاملاً تعطیل‌اند. اگر مبلغ پول پس از تبدیل بسیار کمتر از پولتان به ریال بود، تعجب نکنید؛ چون یورو در سال‌های گذشته رشد بسیار خوبی داشته است.

یک روش دیگر برای تبدیل ارز به یورو در آلمان استفاده از دستگاه خودپرداز است؛ دستگاه ATM در تمام بانک‌ها وجود دارد و اکثرشان کارت‌های بانکی خارجی را قبول می‌کنند. اگر دستگاه خودپرداز کارت بانکی‌تان را قبول نکند، احتمالاً پیام «موجود نبودن کارت در شبکه» را مشاهده خواهید کرد. دستگاه خودپرداز کارمزدی معادل دو تا چهار دلار را، بسته به صادرکننده کارت بانکی‌تان، به ازای هر تراکنش از حسابتان کسر خواهد کرد.

بسیاری از فروشگاه‌ها و کسب و کارهای آلمانی کارت‌های اعتباری امریکایی، بریتانیایی و … را قبول می‌کنند، البته کارتتان همه‌جا پذیرفته نمی‌شود. برای مثال اکثر پمپ بنزین‌ها ویزا‌کارت را قبول می‌کنند، اما فقط در چند رستوران پرداخت امکان پرداخت با ویزا کارت را دارید. فکر خوبی است که در سفر به آلمان همیشه مقداری پول نقد به یورو همراه داشته باشید. بعضی رستوران‌ها یا شرکت‌های امریکایی، مانند شعبه مک‌دونالد در آلمان، دلار امریکا را قبول می‌کنند.

اما اگر قصد انتقال وجه به آلمان را دارید، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • مراجعه به صرافی
  • تهیه ویزاکارت یا مسترکارت پیش‌پرداخت
  • انتقال مستقیم از بانک

دانشجویان، بازرگانان و مسافران ایرانی به دلیل تحریم‌های مالی تحمیل‌شده به ایران نمی‌توانند انتقال مستقیم وجه به آلمان را از حساب‌های بانکی‌شان انجام بدهند؛ چون سیستم بانکداری ایران مجزا از بقیه جهان است و به سیستم‌های بانکداری بین‌المللی متصل نیست.

برای فرستادن پول به آلمان از ایران می‌توانید از خدمات یونی‌فی استفاده کنید و از نرخ تبدیل پایین ما بهره‌مند شوید. یونی‌فی به صورت شبانه‌روزی و در تمام روزهای سال آماده خدمت به مشتریان است و در هر نقطه‌ای از جهان که باشید می‌توانید سفارشتان را بدون نیاز به مراجعه حضوری در پلتفرم آنلاین ما ثبت کنید.

همچنین می‌توانید مسترکارت یا ویزاکارت پیش‌پرداخت را خریداری کنید و آن را در مبلغ دلخواهتان شارژ کنید. این کارت‌ها قابل‌شارژ مجدد هستند و می‌توانید در فروشگاه‌ها و درگاه‌های پرداخت سراسر اروپا از آنها استفاده کنید. می‌توانید مسترکارت یا ویزاکارت پیش‌پرداخت را با هر ارزی که می‌خواهید در مبلغ دلخواهتان شارژ کنید. چون با در دست داشتن این کارت‌ها می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز آلمان پول برداشت کنید، نیازی نیست نگران نرخ تبدیل یا پیدا کردن صرافی مطمئن باشید.

پرسش‌های متداول


بانک‌های آلمانی تبدیل ارز را انجام می‌دهند؟

می‌توانید ارز خارجی و چک مسافرتی را در بانک‌ها و صرافی‌های آلمانی (موسوم به Wechselstube یا Geldwechsel) تبدیل کنید. امروزه صرافی‌ها به اندازه گذشته پرتعداد نیستند، اما هنوز می‌توانید صرافی‌هایی را در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و حتی هتل‌های بزرگ پیدا کنید.

می‌توانم در آلمان از دلار امریکا استفاده کنم؟

وقتی به آلمان سفر می‌کنید، بهتر است پول نقد به یورو همراه داشته باشید. بعضی شرکت‌ها و رستوران‌های امریکایی، مانند شعبه‌های مک‌دونالد در آلمان، دلار امریکا را قبول می‌کنند.

کدام بانک برای تبدیل ارز از همه بهتر است؟

بانک‌های محلی و مؤسسه‌های اعتباری معمولاً بهترین نرخ‌ها را دارند. بانک‌های بزرگی مانند Chase یا Bank of America این مزیت را دارند که در کشورهای خارجی نیز دستگاه خودپرداز دارند.

هنگام سفر به آلمان چه مقدار باید پول نقد همراه داشته باشم؟

طبق برآوردهای ما در طول سفر به آلمان احتمالاً حداقل 700 یورو نیاز خواهید داشت. پیش از سفر از بانک محلی‌تان بخواهید که سقف برداشت از دستگاه خودپرداز را برای مدت زمانی که در آلمان هستید، افزایش دهد.

قبل از سفر به آلمان باید یورو تهیه کنم؟

قبل از سفر به آلمان مقداری یورو تهیه کنید، اما فقط در حدی که برای تأمین هزینه‌های اولیه ورود به آلمان کافی باشد. بهتر است حداکثر مقدار یورویی را که نیاز دارید، پس از رسیدن به آلمان از دستگاه خودپرداز بگیرید.

می‌توانم از کارت نقدی پیش‌پرداخت در آلمان استفاده کنم؟

ویزا و مسترکارت در اکثر نقاط آلمان پذیرفته می‌شود. همچنین می‌توانید در آلمان از کارت‌های اعتباری امریکن اکسپرس و Diners Club استفاده کنید.

پرداخت‌ها را در آلمان باید به دلار انجام بدهم یا یورو؟

وقتی در آلمان یا هر کشور خارجی دیگر هستید، بهترین کار این است که هزینه‌ها را به‌جای دلار به ارز محلی پرداخت کنید.

در هر بانکی می‌توانم تبدیل ارز انجام بدهم؟

بسیاری از بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری تبدیل ارز را برای مشتریانشان انجام می‌دهند. درست است که بانک‌ها کارمزد اندکی را دریافت می‌کنند، اما احتمالاً بهترین نرخ تبدیل ارز را هم ارائه می‌دهند.

ارتباط با ما