آزمون زبان آلمانی DSH | نحوه ثبت نام و پرداخت هزینه

آزمون DSH یک آزمون زبان است که تسلط بر زبان آلمانی دانشجویان متقاضی تحصیل در مؤسسه‌های تحصیلات تکمیلی آلمان را محک می‌زند. آزمون زبان آلمانی DSH فقط توسط دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود. برای این‌ که اطمینان حاصل شود دانشجویان می‌توانند در کلاس‌های به زبان آلمانی مشارکت کامل داشته باشند، بسیاری از دانشگاه‌ها دانشجویان را ملزم به شرکت در آزمون زبان آلمانی DSH می‌کنند. هدف از برگزاری آزمون زبان آلمانی DSH این است که اطمینان حاصل شود افراد غیربومی درس را به خوبی متوجه شوند و احساس سردرگمی نداشته باشند. اگر به فکر ادامه تحصیل در یک دانشگاه آلمانی‌ زبان هستید، باید در آزمون زبان آلمانی DSH شرکت کنید. در این مقاله جزئیاتی را درباره آزمون زبان آلمانی DSH و روش ثبت‌نام در این آزمون برای‌تان توضیح می‌دهیم.

آزمون زبان آلمانی DSH چیست؟

آزمون زبان آلمانی DSH در تمام دانشگاه‌ها یکسان نیست. اگرچه ساختار آزمون DSH عموماً یکسان است، این آزمون در بعضی دانشگاه‌ها کمی سخت‌تر است. بهترین کار این است که برای دریافت آزمون‌های تمرینی با خود دانشگاه تماس بگیرید تا متوجه میزان دشواری آزمون DSH در موسسه مورد نظرتان بشوید.

آزمون زبان آلمانی DSH از دو بخش اصلی کتبی و شفاهی تشکیل می‌شود. به هر دو بخش از یک تا سه نمره داده می‌شود، بنابراین سه بالاترین نمره است. برای قبولی در آزمون DSH باید از هر بخش حداقل نمره دو بگیرید. ابتدا باید در بخش کتبی شرکت کنید و قبول شوید تا مجوز شرکت در بخش شفاهی را پیدا کنید.

بخش کتبی آزمون DSH عموماً شامل این سؤالات می‌شود: درک مطلب لیسنینگ، درک مطلب ریدینگ، رایتینگ و استفاده از زبان مرتبط با رشته تحصیلی. فرمت دقیق آزمون DSH به دانشگاه موردنظرتان بستگی دارد، اما به‌طور کلی یک بخش گرامر وجود دارد که تقریباً 10% از نمره کلی را به خود اختصاص می‌دهد. بخش کتبی آزمون تقریباً 4 ساعت طول می‌کشد.

بخش شفاهی عموماً شامل گفتگوی مستقیم با ممتحن می‌شود، ممتحن از یک تا سه به تسلط‌تان بر زبان انگلیسی نمره می‌دهد. داوطلب در بعضی موارد به‌ جای رایانه مستقیماً با ممتحن حرف می‌زند، البته این نوع ارزیابی معمولاً در مرکز آزمون یا دانشگاه انجام می‌شود. آزمون شفاهی 40 دقیقه طول می‌کشد، نیمی از این چهل دقیقه به آماده‌سازی تخصیص داده می‌شود.

داوطلبانی که موفق به اخذ نمره سه از  بخش کتبی بشوند، از آزمون شفاهی معاف می‌شوند. دانشجویان دارای مدرک‌های سطح بالاتر در زبان آلمانی، عموماً از شرکت در آزمون DSH معاف می‌شوند، چرا که می‌توانند بدون مشکل تحصیلات‌شان را به زبان آلمانی ادامه بدهند. بهترین کار برای مطلع شدن از جزئیات دقیق این است که با دانشگاه موردنظرتان تماس بگیرید.

هزینه آزمون زبان آلمانی DSH از 40 تا 170 یورو متغیر است و داوطلبان فقط یک بار مجاز به تکرار آزمون هستند.

سطوح DSH

سطوح DSH

آزمون DSH سه سطح شایستگی دارد:

 • سطح مقدماتی: سطح مقدماتی از دو سطح A1 و A2 تشکیل می‌شود:
  • پس از تکمیل سطح A1 می‌توانید اصطلاحات روزمره پرکاربرد و عبارات بسیار ابتدایی را بفهمید و به کار ببرید. به این ترتیب می‎توانید نیازهای ابتدایی‌تان را برای برقراری ارتباط برآورده کنید، خودتان و دیگران را معرفی کنید، پرسش‌هایی را درباره جزئیات فردی مانند محل زندگی، آشنایان و ویژگی‌های‌شان بپرسید و پاسخ‌گو باشید. می‌توانید به روشی ساده با دیگران ارتباط برقرار کنید، البته به شرطی که مخاطب‌تان واضح و شمرده حرف بزند و تمایل داشته باشد به شما کمک کند.
  • پس از تکمیل سطح A2 می‌توانید جملات و اصطلاحات پرکاربرد مرتبط و بسیار ابتدایی، مانند اطلاعات پایه فردی و خانوادگی، خرید، جغرافیای محلی و کار را بفهمید، در کارهای ساده و روزمره که نیازمند تبادل ساده و مستقیم اطلاعات درباره موضوعات آشنا و عمومی است، ارتباط برقرار کنید و جنبه‌های مربوط به سابقه، محیط پیرامونی و موضوعات مربوط به نیازهای ابتدایی را به زبانی ساده توصیف کنید.
 • سطح متوسط: این سطح شامل B1 و B2 DSH1 می‌شود:
  • پس از تکمیل سطح B1 می‌توانید نکته‌های اصلی مربوط به موضوعات آشنایی را درک کنید که مدام در محیط کار، تحصیل، تفریح و … با آن‌ها مواجه می‌شوید. اکثر موقعیت‌هایی را که حین سفر در مناطق آلمانی‌ زبان ایجاد می‌شود، به خوبی مدیریت کنید. متن منسجمی را که آشنا یا مورد علاقه فردی‌تان باشد، بنویسید و تجربه‌ها و رویدادها، رویاها، امیدها و بلندپروازی‌های‌تان را توصیف کنید، نظرات و برنامه‌های‌تان را به اختصار توضیح بدهید و برای‌شان دلیل بیاورید.
  • پس از تکمیل سطح B2 می‌توانید ایده‌های اصلی یک متن پیچیده درباره موضوعات واقعی یا انتزاعی، مانند بحث‌های فنی مربوط به حوزه تخصص‌تان، را درک کنید. با روانی نسبی و فوری ارتباط برقرار کنید، به گونه‌ای که تعامل عادی با افراد بومی بدون وارد شدن تنش به هر یک از دو طرف کمابیش ممکن شود. ضمناً می‌توانید متنی واضح و با جزئیات را درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات بنویسید و دیدگاه‌تان را درباره یک موضوع مورد بحث روز با بیان مزایا و معایب گزینه‌های مختلف توضیح بدهید.
 • سطح پیشرفته: این سطح شامل C1 DSH2 و C2 DSH3 می‌شود:
  • پس از تکمیل سطح C1 می‌توانید طیف گسترده‌ای از متن‌های طولانی و دشوار را درک کنید، معنای تلویحی را تشخیص بدهید، ایده‌ها را به روانی و به فوریت بدون جستجوی آشکار برای اصطلاحات توضیح بدهید. به روشی منعطف و اثربخش برای برآورده کردن اهداف اجتماعی، دانشگاهی و حرفه‌ای از زبان آلمانی استفاده کنید و متنی واضح، ساختاریافته و با جزئیات را درباره موضوعات پیچیده بنویسید که استفاده درست از الگوهای پاراگراف‌بندی، حروف ربط و انسجام را نشان بدهد.
  • پس از تکمیل سطح C2 می‌توانید متن‌های دشوار و طولانی‌تر را بفهمید و معنای تلویحی را تشخیص بدهید و ایده‌ها را به روانی و به فوریت بدون جستجوی آشکار اصطلاحات بیان کنید. به روشی منعطف و اثربخش برای برآورده کردن اهداف اجتماعی، دانشگاهی و حرفه‌ای از زبان آلمانی استفاده کنید و متنی واضح، ساختاریافته و با جزئیات را درباره موضوعات پیچیده بنویسید که به درستی از الگوهای پاراگراف‌ بندی، حروف ربط و انسجام استفاده کنید.

هر زمان که احساس کردید آماده‌اید، در یکی از آزمون‌های فوق ثبت‌نام کنید. مدرک تسلط بر زبان آلمانی در آن سطح خاص پس از قبولی در آزمون به شما داده می‌شود. برای قبولی در آزمون باید نمره‌های زیر را در هر یک از سطوح DSH بگیرید:

 • DSH-1: حداقل 399 نمره
 • DSH-2: حداقل 469 نمره
 • DSH-3: حداقل 574 نمره

آماده شدن برای آزمون زبان آلمانی DSH

اکثر دانشگاه‌های آلمان آزمون‌های آزمایشی را برای کمک به داوطلبان جهت آماده شدن برای آزمون DSH برگزار می‌کنند. به‌علاوه بعضی دانشگاه‌ها دوره‌های آمادگی را هر ترم به متقاضیان ارائه می‌دهند. این دوره‌ها با هدف ارتقای تسلط متقاضیان بر زبان آلمانی تا سطح C1 و کمک کردن به آنان جهت آماده شدن برای آزمون DSH برگزار می‌شود.

شرکت در دوره‌های آمادگی و آزمون‌های آزمایشی را به لطف فناوری مدرن می‌توان به دو روش حضوری و اینترنتی انجام داد. متقاضیان ساکن در کشور آلمانی‌ زبان می‌توانند در مؤسسه‌های آموزش زبان فعال در بسیاری از شهرهای بزرگ شرکت کنند و از شانس تعامل رودررو برخوردار شوند. اگر احساس می‌کنید حرف زدن حضوری برای‌تان راحت‌تر و طبیعی‌تر است، آموزش حضوری در زمان شرکت در بخش شفاهی آزمون DSH برای‌تان بسیار مفید واقع خواهد شد. برای زبان‌آموزانی که مجبوراند در خانه و به روش غیرحضوری برای آزمون آماده شوند، دوره‌های مجازی فراوانی، مانند دوره مؤسسه گوته، با تمرکز بر آزمون DSH وجود دارد. این قبیل کلاس‌های فشرده کوتاه‌ مدت معمولاً چهار تا شش هفته طول می‌کشد و برای تمرکز بر مطالب پرتکرار آزمون DSH مفید است. با شرکت در این دوره‌ها، روز آزمون با آسودگی خاطر و اعتماد به‌ نفس روی صندلی خواهید نشست.

ثبت‌ نام برای آزمون زبان آلمانی DSH

داوطلبان باید در دانشگاه انتخابی‌شان برای آزمون DSH ثبت‌نام کنند. فرایند ثبت‌نام آزمون DSH در تمام دانشگاه‌های آلمان یکسان نیست، اما معمولاً مسیر مشابهی را دنبال می‌کند. در این بخش مراحل ثبت‌نام آزمون DSH در دانشگاه اولدنبورگ را توضیح می‌دهیم.

ثبت ‌نام برای آزمون زبان آلمانی DSH

در گام نخست باید به وب‌سایت آزمون DSH دانشگاه اولدنبورگ مراجعه کنید. آزمون DSH در دانشگاه اولدنبورگ توسط دانشکده زبان‌شناسی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود، برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با هماهنگ‌ کننده آزمون تماس بگیرید. نمونه آزمون‌های DSH را می‌توانید از این صفحه برای تمرین دانلود کنید و با سطح آزمون آشنا شوید. فرایند ثبت‌ نام را با کلیک روی دکمه «Registration for DSH examinations» شروع کنید. پس از کلیک به درگاه ثبت‌نام هدایت می‌شوید تا فرم ثبت‌نام را پر کنید و درخواست‌تان را ارسال کنید. همچنین باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • مدرک اثبات وضعیت متقاضی به صورت سند اسکن‌ شده: نامه ثبت‌ نام، مدرک ثبت‌ نام فعلی یا تأییدیه صادر شده از یونی اسیست
 • کپی اجازه اقامت یا پاسپورت در صورت در دسترس نبودن هیچ نوع اجازه اقامت

در نهایت باید هزینه درخواست را بپردازید. هزینه آزمون زبان آلمانی DSH در دانشگاه اولدنبورگ بر اساس آیین‌نامه هزینه‌های این دانشگاه، 80 یورو برای تمام داوطلبان است.

پرداخت هزینه آزمون DSH با یونی فی

در مرحله نهایی ثبت‌نام آزمون DSH باید هزینه شرکت در آزمون را پرداخت کنید. دانشگاه‌های آلمان معمولاً هزینه‌ها را به روش‌های زیر دریافت می‌کنند:

 • استفاده از کردیت یا دبیت کارت
 • انتقال بانکی

متأسفانه دانشجویان ایرانی امکان استفاده از هیچ یک از دو روش فوق را به دلیل وجود نداشتن نظام بانکداری بین‌المللی در ایران ندارند. با این‌ حال می‌توانید از خدمات یونی فی برای پرداخت هزینه ثبت‌نام آزمون DSH و ارتقا مهارت‌های‌تان استفاده کنید.

یونی فی یک شرکت کانادایی رسمی و معتبر است که در زمینه انواع خدمات پرداخت تخصص دارد. یونی فی در ایران نام شناخته‌ شده‌ای است و درگاه معتبری برای انجام تمام پرداخت‌های بین‌المللی به شمار می‌آید. کارشناسان یونی فی روش مطمئنی را برای پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون DSH ایجاد کرده‌اند.

ثبت‌نام در آزمون زبان آلمانی DSH به کمک یونی فی فقط به اندازه یک تراکنش با شما فاصله دارد. کافی است هزینه آزمون DSH را با نرم‌افزار موبایل بانک‌تان به ریال پرداخت کنید. کارشناسان ما فرایند ثبت‌نام را بلافاصله پس از پرداخت‌تان شروع می‌کنند.

به‌علاوه می‌توانید ویزا یا مستر کارت هدیه یا پیش‌ پرداخت را برای نهایی کردن فرایند ثبت‌ نام تهیه کنید. محصولات یونی فی معتبر و امن است. می‌توانید کارت هدیه را برای پرداخت هزینه آزمون DSH بخرید و سپس آن را دور بیندازید یا کارت پیش‌ پرداخت قابل‌ شارژ خریداری کنید و از آن چندین بار در پلتفرم‌های بی‌شمار استفاده کنید.

پرسش‌های پرتکرار

آزمون DSH سخت‌تر از TestDAF است؟

از آن‌جا که DSH فقط مهارت‌های شفاهی و کتبی را ارزیابی می‌کند، DSH از نظر مهارت‌هایی که محک زده می‌شود، آسان‌تر است. TestDAF درک مطلب ریدینگ و لیسنینگ را نیز ارزیابی می‌کند. بنابراین از بین دو آزمون TestDAF و DSH، قبول شدن در آزمون DSH آسان‌تر است.

کجا می‌توانم در آزمون DSH شرکت کنم؟

آزمون DSH فقط در دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود.

آزمون زبان آلمانی DSH سخت است؟

هر دو آزمون DSH و TestDAF آزمون‌های بسیار دشواری‌اند. قبول شدن در آزمون TestDAF عموماً مستلزم تسلط بر زبان آلمانی در سطح B2 است، اما این آزمون اصلاً با سطح استاندارد B2 قابل‌مقایسه نیست، چون در این آزمون ارزیابی می‌شود که آیا برای تحصیل به زبان آلمانی در یک دانشگاه آلمانی آماده هستید یا خیر.

چه سطحی از بان آلمانی معادل DSH 1 است؟

سطح B2.

آماده شدن برای آزمون DSH چقدر طول می‌کشد؟

دوره استاندارد DSH شصت ساعت است که به صورت بیست ساعت در هفته برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید خودتان برای آزمون درس بخوانید، باید مدت بیشتری را برای آماده شدن وقت بگذارید.

چه سطحی از بان آلمانی معادل DSH 2 است؟

سطح C1.

آزمون DSH چقدر طول می‌کشد؟

تقریباً چهار ساعت.

هزینه شرکت در آزمون DSH چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون DSH تقریباً 90 یورو است. البته این هزینه بسته به دانشگاه انتخابی‌تان از 40 تا 140 یورو متغیر است.