پرداخت هزینه آزمون MCAT

آزمون MCAT (Medical College Admission Test) یک آزمون استاندارد چند بخشی رایانه‌ ای برای پذیرش در کالج‌ های پزشکی در کانادا و آمریکا است. بالغ بر ۹۰ سال است که این آزمون جزو اصلی فرآیند پذیرش در دانشکده‌ های پزشکی بوده و سالانه بیش از ۸۵۰۰۰ دانشجو در آن شرکت می کنند. تقریباً تمامی دانشگاه‌ های پزشکی در آمریکا و چندین دانشگاه در کانادا، پذیرش دانشجویان خود را برحسب نمرات دانشجو در آزمون MCAT انجام می دهند و امروزه نمرات آزمون MCAT به عنوان یک آزمون استاندارد، مورد قبول و تایید اکثریت مؤسسات آموزشی معتبر و برگزارکنندگان دوره‌ های تحصیلات تکیملی است. این آزمون سطح مهارت ‌و دانش اساتید پزشکی، پزشکان عمومی، دانشجویان پزشکی و رزیدنت‌ ها را که برای موفقیت در حوزه تحصیلات پزشکی جزو عناصر کلیدی و مهم هستند، ارزیابی می کند. آزمون MCAT از ۴ بخش تشکیل شده است:

  • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌ های زنده
  • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌ های بیولوژیکی
  • مبانی روان شناختی، اجتماعی و بیولوژیکی رفتار
  • تحلیل انتقادی و مهارت‌ های استدلال

شرکت کردن در آزمون MCAT، ۳۱۵ دلار و ثبت نام دیر هنگام ۱ الی ۲ هفته مانده به تاریخ آزمون نیز ۳۷۰ دلار هزینه خواهد داشت. هزینه اولیه ثبت نام در آزمون MCAT شامل هزینه توزیع نمرات آزمون شما به دانشکده‌ های پزشکی می شود. توجه داشته باشید که انصراف از آزمون یا تغییر زمانبندی شرکت در آن شامل پرداخت هزینه اضافی خواهد بود. انواع کارت‌ های اعتباری اعم از American Express، VISA، MasterCard و کارت‌ های نقدی اعم از VISA یا MasterCard، مورد تایید و پذیرش سیستم ثبت نام آزمون MCAT هستند. از آنجایی که این کارت‌ ها و روش‌ های پرداخت برای ایرانیان در دسترس نیست، شما می توانید از خدمات ما در UniFee برای پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون MCAT بهره‌مند شوید. در ادامه مقاله، روند ثبت نام در آزمون MCAT را بررسی می کنیم.

فرآیند ثبت نام در آزمون MCAT


شما می توانید با ورود به وب سایت انجمن کالج های پزشکی آمریکا، به نشانی AAMC (the Association of American Medical Colleges) در آزمون MCAT ثبت نام کنید.

به وب سایت AAMC بروید.

پرداخت هزینه آزمون MCAT

آزمون پذیرش در کالج‌ های پزشکی (MCAT) توسط انجمن کالج‌ های پزشکی آمریکا (AAMC) برگزار می‌ شود. برای شروع فرآیند ثبت نام در این آزمون شما باید به وب سایت AAMC رفته و در نوار بالا بروی گزینه “Applying to the Medical School” کلیک کنید و در منوی باز شده، گزینه “Taking the MCAT Exam” را انتخاب کنید.

1 1

ثبت نام خود را شروع کنید.

پس از انتخاب گزینه “Taking the MCAT Exam” (شرکت در آزمون MCAT)، به صفحه اختصاصی آزمون MCAT هدایت خواهید شد. در این صفحه شما می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد آزمون MCAT را مشاهده کنید. برای شروع ثبت نام در آزمون، در سمت راست صفحه بر روی گزینه “Register for the MCAT Exam” کلیک کنید.

ثبت نام خود را شروع کنید

در این مرحله باید در وب سایت AAMC یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

در این مرحله باید در وب سایت AAMC یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

اولین گام برای ثبت نام در آزمون MCAT، ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت AAMC است. پس از کلیک بر روی گزینه “Register for the MCAT Exam”، یک فرم ثبت نام برای شما باز خواهد شد. در این فرم اطلاعات شخصیتان از شما پرسیده شده است که باید آنها را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده کاملا صحیح باشند.

به سوالات اولیه پاسخ دهید.

به سوالات اولیه پاسخ دهید.

پس از پر کردن فرم مربوط به اطلاعات شخصی، در صفحه بعدی باید به برخی از پرسش‌ ها در مورد تحصیلات و مدارک تحصیلی خود پاسخ دهید.

فرآیند ایجاد حساب کاربری را تکمیل کنید.

فرآیند ایجاد حساب کاربری را تکمیل کنید.

با پر کردن تمامی کادرهای مربوط به اطلاعات شخصی، حساب کاربری شما در وب سایت AAMC ایجاد می شود. توجه داشته باشید که قبل از برنامه ریزی برای تاریخ شرکت در آزمون، ابتدا باید حساب کاربری خود را Activate (فعال) کنید. برای این کار به inbox (صندوق ورودی) ایمیل خود رفته و طبق دستورالعمل ارائه شده در ایمیلی که برایتان ارسال شده عمل کنید. پس از فعالسازی حساب کاربری می توانید وارد آن شده و داشبورد حساب کاربری خود را مشاهده کنید.

شروع ثبت نام در آزمون MCAT

شروع ثبت نام در آزمون MCAT

با ورود به داشبورد حساب کاربری خود می توانید بلافاصله ثبت نام در آزمون MCAT را شروع کنید. برای این کار بروی گزینه “Start Exam Registration” (شروع ثبت نام در آزمون) کلیک کنید.

تاریخ تولد خود را وارد کنید.

تاریخ تولد خود را وارد کنید.

پس از کلیک بروی گزینه “Start Exam Registration”، از شما خواسته می‌ شود تا تاریخ تولد خود را وارد کنید. پس از وارد کردن تاریخ تولد، به فرم ثبت نام هدایت خواهید شد.

ارائه اطلاعات شخصی

ارائه اطلاعات شخصی

برای تکمیل و پر کردن فرم ثبت نام، در مرحله اول چند سوال شخصی از شما پرسیده خواهد شد. حتما تمامی اطلاعات را به طور صحیح و طبق گذرنامه خود وارد کنید. در صورتی که به راهنمایی یا اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید میتوانید با ما تماس بگیرید.

ارائه بیوگرافی

ارائه بیوگرافی

پس از پر کردن اطلاعات شخصی، باید بیوگرافی خود را ارائه دهید. اطلاعاتی که در این بخش ارائه می کنید شامل اطلاعات تابعیتی و قومیتی شماست. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، از ارائه اطلاعات نادرست خودداری کنید.

ارائه اطلاعات سوابق تحصیلی

ارائه اطلاعات سوابق تحصیلی

در این صفحه از شما خواسته می شود تا اطلاعاتی در مورد سوابق تحصیلی و مدارک قبلی خود ارائه کنید. همچنین، باید در این صفحه اطلاعاتی را در مورد برنامه‌ های فعلی و آینده خود ارائه کنید.

پذیرش شرایط آزمون

پذیرش شرایط آزمون

پس از تکمیل تمامی فرم و پرسش نامه‌ ها، باید شرایط و ضوابط آزمون MCAT را بپذیرید. حتما شرایط و قوانین را به طور کامل و با دقت مطالعه کنید. کارشناسان ما در UniFee به تمامی مقررات و قوانین آزمون‌ های استاندارد از جمله آزمون MCAT تسلط دارند.

در رابطه با انتشار اطلاعات شخصی، گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

در رابطه با انتشار اطلاعات شخصی، گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، می توانید گزینه دلخواه خود را در رابطه با انتشار اطلاعات شخصیتان، انتخاب کنید. تمامی موارد را با دقت خوانده و سپس تصمیم بگیرید. چنانچه هر سوالی در مورد فرم ثبت نام آزمون MCAT دارید، ‌می توانید با ما تماس بگیرید.

تاریخ آزمون MCAT خود را انتخاب کنید.

تاریخ آزمون MCAT خود را انتخاب کنید.

در این مرحله ثبت نام شما در آزمون MCAT کامل می شود و باید تاریخ آزمون MCAT خود را انتخاب کنید.

با قوانین و سیاست‌های سایت AAMC موافقت کنید.

با قوانین و سیاست‌های سایت AAMC موافقت کنید.

قبل از ادامه به مرحله بعد، باید قوانین و سیاست‌ های سایت AAMC را بپذیرید. این شرایط و ضوابط را به دقت مطالعه کنید تا از تمامی قوانین مطلع شوید.

محل برگزاری و تاریخ آزمون را جستجو کنید.

محل برگزاری و تاریخ آزمون را جستجو کنید.

پس از پذیرش قوانین و سیاست‌ های سایت AAMC، شما به صفحه تعیین قرار ملاقات هدایت خواهید شد. در این صفحه می توانید با وارد کردن منطقه یا شهر و تاریخ مد نظر خود برای آزمون، مرکز آزمون را جستجو کنید. توجه داشته باشید که ممکن است همه مراکز آزمون دارای ظرفیت خالی نباشند. از این رو شما می توانید جستجو محل برگزاری آزمون خود را به دلخواه تغییر دهید.

تاریخ و محل مدنظر برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

تاریخ و محل مد نظر برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

می توانید نزدیکترین مرکز برگزاری آزمون و ظرفیت خالی را در نتایج این جستجو مشاهده کنید. پس از پیدا کردن مرکز آزمون مد نظر، محل دقیق برگزاری آزمون نمایش داده شده و شما می توانید زمان مد نظر برای آزمون را انتخاب کنید.

جزئیات و اطلاعات آزمون خود را مرور کنید.

جزئیات و اطلاعات آزمون خود را مرور کنید.

نهایتا قبل از پرداخت هزینه آزمون می توانید جزئیات پرداخت خود را مشاهده کنید. حتی می توانید در این بخش فرم قرار ملاقات را حذف کرده و در صورت لزوم یک فرم دیگر بگیرید.

اطلاعات کارت اعتباری را وارد کرده و هزینه آزمون MCAT را پرداخت کنید.

اطلاعات کارت اعتباری را وارد کرده و هزینه آزمون MCAT را پرداخت کنید.

در مرحله آخر باید هزینه آزمون MCAT را بپردازید. تنها پرداخت‌ هایی که از طریق کارت‌ های اعتباری MasterCard، Visa و American Express انجام شده باشند مورد تایید سیستم ثبت نام در آزمون خواهند بود. در این مرحله با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری خود، هزینه آزمون را بپردازید. متأسفانه، داوطلبان و متقاضیان ایرانی به این کارت‌ های اعتباری دسترسی ندارند. علاوه بر این، سیستم بانکی ایران به سیستم پرداخت بین‌ المللی متصل نبوده و به همین دلیل امکان ایجاد حساب‌ های بانکی بین المللی برای ایرانیان فراهم نیست. تیم ما در UniFee امکان پرداخت هزینه آزمون به ریال را برای متقاضیان ایرانی فراهم کرده و این مشکل را برطرف کرده است. شما می توانید با استفاده از خدمات سیستم پرداخت کارت اعتباری ما، هزینه آزمون‌ های استاندارد خود را به راحتی پرداخت کنید.

پرداخت هزینه آزمون MCAT با UniFee


تیم ما در UniFee مفتخر است که با بیش از یک دهه تجربه در ثبت نام آزمون های بین المللی و استاندارد، شما را در پرداخت هزینه آزمون MCAT یاری کند. خدمات قابل ارائه در سامانه UniFee بر خلاف سایرین، علاوه بر ثبت نام در آزمون MCAT شامل خدمات متعدد و گسترده دیگری نیز می شود.

UniFee به عنوان مرکز مورد تایید و ثبت شده در کانادا فعال بوده که در طیف وسیعی از گزینه‌ های پرداخت تخصص دارد. UniFee در داخل ایران نیز نامی شناخته شده و درگاهی قابل اعتماد است که تمامی نیازهای شما در زمینه پرداخت هزینه‌ های بین المللی را برطرف می کند.

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، انجمن کالج‌ های پزشکی آمریکا (AAMC) تنها پرداخت‎ های انجام شده با کارت‌ های اعتباری فوق الذکر را تایید می کند که دسترسی به این کارت‌ ها برای ایرانیان ممکن نیست. اکنون با UniFee دیگر نیازی نیست که نگران دسترسی به این کارت‌ ها یا عواقب استفاده از ویزا یا مسترکارت در ایران باشید. تمامی این مراحل را به UniFee سپرده و با خیال راحت در آزمون MCAT ثبت نام کنید.

شما با UniFee تنها به اندازه یک تراکنش بانکی با آزمون MCAT فاصله دارید. شما می توانید برای پرداخت هزینه آزمون به ریال از اپلیکیشن موبایل بانک خود اقدام کنید. بلافاصله پس از پرداخت هزینه، روند ثبت نام شما در آزمون MCAT توسط تیم ما شروع خواهد شد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان ما در UniFee تماس بگیرید.

سوالات متداول


آیا نمره ۵۰۰ در آزمون MCAT نمره خوبی است؟

طبق مقیاس و سیستم نمره دهی آزمون MCAT، نمره ۵۰۰  امتیاز متوسطی محسوب می شود.

بالاترین نمره‌ ای که می توان در آزمون MCAT گرفت چه نمره‌ ای است؟

بالاترین نمره ممکن در این آزمون ۵۲۸ است.

آیا آزمون MCAT، آزمون سخت و دشواری است؟

با اینکه این آزمون به نوعی می تواند چالش برانگیز باشد اما پاسخ کوتاه به این پرسش این است که «خیر» اکثریت دانشجویان عملکرد خوبی در این آزمون دارند.

چند بار می توان در آزمون MCAT شرکت کرد؟

بطور کلی میتوانید ۷ بار در طول عمر خود در این آزمون شرکت کنید.

کمترین نمره قبولی در آزمون MCAT چه نمره‌ ای است؟

پاسخ‌های صحیح شما در هر بخش در یک مقیاس طبقه بندی شده از 118 (کمترین امتیاز ممکن) تا 132 (بالاترین امتیاز ممکن) قرار میگیرد که در آخر نمرات همه بخش‌ها بصورت مجموع محاسبه می‌ شوند (نمرات همه بخش‌ها با هم جمع می شوند). کمترین نمره قبولی در آزمون MCAT ۴۷۲ و بالاترین نمره قبولی ۵۲۸ است.

سخت‌ ترین موضوع امتحانی در آزمون MCAT کدام است؟

پاسخ: طبق نظرات اکثریت دانشجویان، سخت‌ترین بخش آزمون سوالات مربوط به بخش CARS (تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال) میباشد که میانگین نمرات منتشر شده از سوی انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا نیز این امر را تایید می کند.

ارتباط با ما