پرداخت هزینه چاپ مقاله در مجلات و ژورنال های خارجی

پژوهشگران علمی پس از سال‌ ها تحقیق و پژوهش یافته‌ هایشان را منتشر می‌ کنند تا دستاوردهای ارزشمندشان را با جامعه علمی بزرگ‌ تری به اشتراک بگذارند. نشریه‌ های علمی که مقالات را پس از پذیرفته شدن در فرایند داوری همتا منتشر می‌ کنند، به‌ ویژه نشریه‌ های چاپی قدیمی، مبلغ قابل‌ توجهی را طی روالی استاندارد برای انتشار مقاله دریافت می‌ کنند. هزینه انتشار مقاله، بسته به ژورنال انتخابی‌ تان، می‌ تواند بسیار بالا باشد. هزینه انتشار مقاله به تازگی موضوعی بحث‌ برانگیز شده است و این سؤال برای جامعه علمی ایجاد شده است که هزینه واقعی انتشار مقاله چقدر است.

انتشار مقاله شامل چه هزینه‌ هایی است؟


هزینه‌ های انتشار مقالات علمی در تمام مجلات یکسان نیست. اکثر مجلات تمایلی به افشای هزینه‌ های انتشار ندارند، بنابراین برآوردها معمولاً براساس درآمدها و آمار عمومی صنعت نشر انجام می‌ شود. انتشار مقاله شامل هزینه‌ هایی مانند دستمزد کارکنان، هزینه‌ های توزیع و چاپ است. همچنین کارهای بسیار زیادی در پشت صحنه از زمان دریافت مقاله تا انتشار انجام می‌ شود. ناشران غالباً مجبوراند ویراستاری، نمونه‌ خوانی، بررسی سرقت ادبی و ارسال مقاله برای داوری همتا را انجام بدهند، تمام این کارها هزینه انتشار مقاله را افزایش می‌ دهد.

هزینه انتشار مقاله چقدر است؟


هزینه انتشار مقاله چقدر است؟

هزینه انتشار مقاله در نشریات علمی بالاست. پژوهشگران داده‌ های صنعت نشر مستخرج از شرکت مشاوره Outsell را در یک مطالعه تحلیل کردند و متوجه شدند که حاشیه سود معمول در صنعت نشر دانشگاهی تقریباً 20 تا 30 درصد است. پژوهشگران هزینه نهایی انتشار هر مقاله را براساس درآمد حاصله و تعداد کل مقالات منتشرشده برآورد کردند و متوسط هزینه انتشار یک مقاله را 3500 ـ 4000 دلار تخمین زدند. این برآورد، به‌ویژه برای نشریات دسترسی آزادی که معمولاً فقط نسخه دیجیتال را منتشر می‌ کنند، به احتمال زیاد بسیار بالاست. هزینه انتشار هر مقاله در نشریات دسترسی آزاد الکترونیک می‌ تواند فقط چندصد دلار باشد.

چه کسانی هزینه انتشار را به نشریه‌ ها پرداخت می‌ کنند؟


پرداخت درصد بالایی از هزینه انتشار مقالات پژوهشی به عهده پژوهشگران است. اکثر نشریه‌ ها هزینه بالایی را هنگام ثبت مقاله از پژوهشگران دریافت می‌ کنند که گاهی بالغ بر چند هزار دلار است. احتمالاً نویسنده مقاله مجبور به پرداخت این هزینه است، اگرچه گاهی دانشگاه یا مؤسسه تحصیلی اشتراک دارد یا به نحو دیگری هزینه انتشار مقاله را پرداخت می‌ کند. بعضی نشریه‌ ها به دلیل کمک‌ هزینه‌ هایی که از دولت، دانشگاه یا انجمن دریافت می‌ کنند، می‌ توانند مبلغ بسیار کمتری را برای انتشار مقاله از نویسندگان بگیرند.

نشریه‌ هایی که مبالغ بالاتری را برای انتشار مقاله از نویسندگان طلب می‌ کنند، در دفاع از خود می‌ گویند که برای داوری و ویرایش هر مقاله تلاش بیشتری می‌ کنند و درباره مقالات منتشرشده گزینشی‌ تر عمل می‌ کنند. پژوهشگران همچنان به انتشار مقالاتشان در چنین نشریه‌ هایی ادامه می‌ دهند، چون انتشار مقاله در چنین نشریاتی به دلیل اعتبار دیرینه و ارزشمندشان، وجهه بیشتری را برایشان به ارمغان می‌ آورد.

چگونه یک مقاله پژوهشی را برای یک نشریه معتبر ارسال کنیم؟


چگونه یک مقاله پژوهشی را برای یک نشریه معتبر ارسال کنیم؟

1ـ نشریه موردنظرتان را پیدا کنید.

نشریه‌ هایی را پیدا کنید که بیشترین تناسب را با پژوهشتان دارند. مقاله‌ تان را با استفاده از ابزار «JournalFinder» با نشریات موجود تطبیق بدهید، سپس درباره هر یک از نشریه‌ های مناسب یافت‌ شده اطلاعات بیشتری کسب کنید.

2ـ مقاله‌ تان را برای ثبت در نشریه آماده کنید.

راهنمای سریع انتشار مقاله را از وب‌ سایت نشریه دانلود کنید ـ البته اگر نشریه چنین راهنمایی دارد، در این راهنما مراحل اصلی آماده‌ سازی مقاله توضیح داده شده است. بسیار مهم است که موارد ذکرشده در «راهنمای نویسندگان» نشریه را به دقت رعایت کنید ـ راهنمای نویسندگان را معمولاً می‌ توانید در صفحه اصلی نشریه پیدا کنید. در راهنمای فرایند انتشار می‌ توانید اطلاعاتی درباره فرایند انتشار مقاله کسب کنید. این راهنما به موضوعات مربوط به حقوق نویسندگان، اخلاق نشر، سرقت ادبی، معیارهای انتشار مقاله و روند ارزیابی مقالات می‌ پردازد. اگر می‌ خواهید داده‌ های پژوهشی‌ تان را منتشر کنید، حتماً راهنمای نویسندگان را بخوانید تا متوجه شوید که نشریه چه روش‌ هایی را برای به اشتراک گذاشتن داده‌ های پژوهشی در مقاله در اختیارتان می‌ گذارد.

3ـ ثبت و بازبینی مقاله

اکثر نشریه‌ ها سامانه‌ های اینترنتی دارند که می‌ توانید مقاله‌ تان را در آنها ثبت کنید. سامانه مورد استفاده به نشریه انتخابی‌ تان بستگی دارد. برای دسترسی پیدا کردن به سامانه ارسال مقالات هر نشریه باید روی لینک «Submit your paper» کلیک کنید که معمولاً در صفحه اصلی نشریه قرار دارد. همچنین اگر طی فراخوان از شما دعوت شده است که مقاله‌ تان را به نشریه بفرستید، کافی است طبق دستورالعمل‌ های مندرج در ایمیل پیش بروید. سردبیر یا دبیر تخصصی نشریه مقاله ثبت‌ شده را بررسی می‌ کند و اگر مقاله در غربالگری اولیه مورد تأیید باشد، مقاله جهت داوری همتا برای متخصصان حوزه پژوهشی ارسال خواهد شد. چنانچه مقاله برای انتشار در آن نشریه مناسب تشخیص داده نشود، سردبیر توصیه می‌ کند که مقاله‌تان را از طریق سرویس انتقال مقاله به نشریه مناسب‌ تری ارسال کنید. در این مرحله باید هزینه ارسال مقاله را پرداخت کنید. هزینه ارسال مقاله متغیر است و به نشریه انتخابی‌ تان بستگی دارد؛ درهرحال این هزینه معمولاً حدود 3500 دلار است.

پرداخت هزینه انتشار مقالات پژوهشی با یونی فی


اگر مقاله‌ ای برای انتشار داشته باشید، باید هزینه ارسال و یا انتشار مقاله را به نشریه آبونمانی پرداخت کنید، البته ممکن است نشریه‌ های با دسترسی باز هزینه‌ ای برای انتشار مقاله دریافت نکنند. نشریه‌ های با دسترسی باز یا اپن اکسس (Open Access) منابع درآمدی دیگری، از قبیل محتوای عالی پولی، تبلیغات یا دریافت کمک‌ هزینه از انجمن یا بنیاد وابسته به نشریه، دارند که هزینه‌ های هیأت دبیران، داوری همتا و فرایندهای انتشار را پوشش می‌ دهد. با توجه به نوع مقاله و نشریه ممکن است لازم باشد هزینه‌ های زیر را پرداخت کنید:

  • هزینه عضویت
  • هزینه ثبت مقاله
  • هزینه انتشار
  • هزینه چاپ نسخه کاغذی و رنگی

تمام هزینه‌ های فوق را می‌ توانید با استفاده از خدمات پرداخت بین‌ المللی یونی فی (UniFee) بپردازید. فقط کافی است درخواست پرداخت بین‌المللی را به انضمام لینک درگاه پرداخت برای یونی‌ فی ارسال کنید و مبلغ دقیق را به ریال پرداخت کنید. بقیه کار را کارشناسان یو نی‌ فی به عهده می‌ گیرند.

همچنین می‌ توانید هزینه‌ های انتشار مقاله را خودتان با ویزا کارت یا مستر کارت پیش‌ پرداخت‌ شده بپردازید. چون این کارت‌ ها پیش‌ پرداخت‌ اند و به هیچ حساب بانکی‌ ای متصل نیستند، می‌ توانید با خیال راحت از آنها در ایران استفاده کنید. ضمناً می‌ توانید این کارت‌ ها را در مبلغ دلخواهتان شارژ کنید تا نگران پول باقی‌مانده بلااستفاده در کارت نباشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید با کارشناسان ما در یو نی فی تماس بگیرید.

پرسش‌ های متداول


چرا هزینه‌ های انتشار مقاله این‌ قدر بالاست؟

پاسخ مختصر و مفید این است که هزینه‌ های اصلی هزینه‌ های تقسیم‌ شده بر تعداد واحد نیست، بلکه به عملیات‌ های تخصصی و فنی برای پشتیبانی از فرایند ارزیابی و انتشار مقالات مربوط می‌ شود. برای انتشار مقاله لازم است که نویسنده نسخه تألیف‌ شده خود را در نشریه ثبت کند، بنابراین نشریه باید نرم‌ افزاری داشته باشد که دریافت تألیفات از نویسندگان و مدیریت فرایند داوری را برای دبیران ممکن کند.

نویسندگان در ازای انتشار مقاله پول دریافت می‌ کنند؟

خیر، پس از انتشار مقاله پولی به نویسندگان پرداخت نمی‌ شود.

باید برای انتشار مقاله پول بدهم؟

نشریه‌ های کوچک و بزرگ معتبر و قانونی هرگز از نویسندگان نمی‌ خواهند که پول بدهند تا اثرشان را چاپ کنند. شرکت‌ های خودانتشاری از نویسندگان پول می‌ گیرند، چون هزینه تمام مراحل انتشار، از ویراستاری تا توزیع، به عهده خود نویسنده است. همچنین ناشرانی هستند که اگر تمام هزینه‌ ها را به آنها پرداخت کنید، برایتان کتاب چاپ می‌ کنند.

منتشر کردن مقاله سخت است؟

بله، انتشار مقاله در نشریه‌ های مبتنی بر فرایند داوری همتا سخت است. اگر آسان بود که همه می‌ توانستند در نشریه‌ های علمی مقاله داشته باشند. البته سخت بودن این کار نباید شما را از تلاش کردن دلسرد کند. انتشار مقاله در مجله‌ های ادواری معمولی عموماً آسان‌تر است.

همه می‌ توانند مقاله منتشر کنند؟

بله، می‌ توانید بدون ذکر نام مؤسسه مقاله منتشر کنید، می‌ توانید نشانی خانه‌ تان را به‌ جای مؤسسه ذکر کنید. البته نشریه‌ های علمی معمولاً از نویسندگان می‌ خواهند که وابستگی سازمانی‌ شان را اعلام کنند تا در دسترس بودن نویسندگان را در صورت ضروری بودن تماس با آنان تأیید کنند.

هزینه انتشار مقاله در الزویر چقدر است؟

هزینه انتشار مقاله (APC) در الزویر به ژورنال انتخابی‌ تان بستگی دارد و از تقریباً 150 تا 9900 دلار آمریکا، بدون محاسبه مالیات متغیر است. هزینه‌ ها در فهرست APC الزویر و صفحه اصلی هر نشریه قابل‌ مشاهده است.

چرا پژوهشگران باید برای انتشار مقاله‌شان هزینه پرداخت کنند؟

پژوهشگران کمک‌ هزینه و پژوهانه دریافت می‌ کنند، آزمایش‌ هایی را انجام می‌ دهند، داده‌ ها را تحلیل می‌ کنند، نتایج را در قالب یک مقاله خلاصه‌ سازی می‌ کنند و تمامی استنادها، منابع و اجازه‌ ها را ذکر می‌ کنند. چنانچه ناشر به مقاله پذیرش بدهد، معمولاً از نویسنده می‌ خواهد که مبلغی را برای انتشار مقاله‌‌ اش پرداخت کنند.

اگر دکترا نداشته باشم، می‌ توانم مقاله چاپ کنم؟

بله، بدون مدرک دکترا هم می‌ توانید در نشریات علمی دانشگاهی مقاله چاپ کنید. مقاله‌ تان مانند مقالات دیگران با توجه به استانداردهای سختگیرانه داوری همتا ارزیابی خواهد شد.

ارتباط با ما