پرداخت هزینه آزمون PMP

تحقیقات نشان داده که تا سال 2027، متقاضیان می‌بایست سالانه نزدیک به 2/2 میلیون موقعیت شغلی پروژه‌ای را پر کند. این به این معنی است که تقاضای زیادی برای مدیر پروژه‌های ماهر وجود دارد. گواهینامه PMP توسط متخصصین پروژه برای متخصصین پروژه طراحی شده و نشان می‌دهد که دارنده آن یکی از بهترین‌ها در حوزه مدیریت پروژه است. آزمون PMP، که هدف آن اعطای گواهینامه PMP است، توسط مؤسسه مدیریت پروژه (Project Management Institute) برگزار می‌شود. همانطور که شاید شما هم بدانید، هزینه آزمون PMP حدود 550 دلار آمریکا است که متأسفانه امکان پرداخت آن از داخل ایران وجود ندارد. البته، راه حلی برای این مشکل وجود دارد، اما قبل از ارائه این راه حل، اجازه بدهید پروسه ثبت نام آزمون PMP را با هم مرور کنیم.

ثبت نام برای آزمون PMP

جهت ثبت نام برای اخذ گواهینامه PMP، باید یک فرم درخواست (اپلیکیشن) را پر کرده و برای مؤسسه مدیریت پروژه ارسال کنید تا در آنجا بررسی شود. اگر با درخواست شما موافقت شود شما می‌توانید هزینه PMP را پرداخت کرده و در این آزمون شرکت کنند. نحوه ثبت نام برای گواهینامه PMP به شرح زیر است.

1- وارد وب سایت مؤسسه مدیریت پروژه شوید

وارد وب سایت مؤسسه مدیریت پروژه شوید

جهت ثبت نام برای گواهینامه PMP ابتدا می‌بایست وارد وب سایت مؤسسه مدیریت پروژه (PMI) شوید. در صفحه اصلی، نشانگر ماوس را روی برگه «Certifications» برده و در صفحه‌ای که زیر آن ظاهر می‌شود روی «Project Management Professional (PMP)» کلیک کنید تا به صفحه گواهینامه PMP هدایت شوید.

2- گواهینامه PMP را انتخاب کنید

گواهینامه PMP را انتخاب کنید

در صفحه «Project Management Professional (PMP)»، می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه «Continue» که در سمت راست صفحه قرار دارد پروسه درخواست PMP را شروع کنید. اگر از قبل وارد حساب کاربری‌تان شده باشید، می‌توانید پروسه درخواست را از همین‌جا شروع کنید. اما اگر وارد حسابتان نشده‌اید یا اصلاً حساب کاربری ندارید، به صفحه ورود/ ثبت نام (login/sign-up) هدایت خواهید شد.

در این صفحه، شما همچنین می‌توانید مطالبی را در مورد گواهینامه PMP و مزایا و ویژگی‌های آن مطالعه کنید. پس، قدری وقت بگذارید و به کل صفحه نگاهی بیندازید. در ادامه، می‌توانید هر زمان که آماده بودید پروسه درخواست را شروع کنید.

3- در وب سایت PMI یک حساب کاربری ایجاد کنید

در وب سایت PMI یک حساب کاربری ایجاد کنید

اگر در وب سایت PMI حساب کاربری ندارید، در این صورت باید قبل از شروع پروسه درخواست PMP یک حساب ایجاد کنید. اما اگر یک حساب دارید باید وارد آن شوید. برای ایجاد حساب باید فرم ثبت نام مربوطه را پر کنید. در اینجا، باید اطلاعات مربوط به خودتان و تحصیلات قبلی‌تان را وارد کنید. توجه داشته باشید که حتماً آدرس ایمیلتان را به درستی وارد کنید. بعد از ثبت نام در سایت، می‌توانید درخواست PMP خود را شروع کنید.

4- پروسه اپلیکیشن PMP را آغاز کنید

پروسه اپلیکیشن PMP را آغاز کنید

پروسه ثبت نام PMP سه مرحله دارد. در ابتدا، باید اطلاعات مرتبط با تحصیلات دانشگاهی‌تان را پر کنید. در اینجا، می‌بایست اطلاعات مربوط به سطح تحصیلات و مؤسسه‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید را وارد کنید. اگر در هرگونه دوره آموزشی شرکت کرده‌اید باید آن را هم وارد کنید. مرحله بعد شامل پر کردن فرم تجربیات است.

5- اطلاعات مربوط به تجربیاتتان را وارد کنید

 

اطلاعات مربوط به تجربیاتتان را وارد کنید

بعد از ارائه اطلاعات تحصیلی‌تان، نوبت به وارد کردن اطلاعات مربوط به تجربیاتتان می‌رسد. این اطلاعات را تمام و کمال وارد کنید. همچنین باید در 100 کلمه مسئولیت‌های شغلی‌تان را تشریح کرده و همچنین توضیح بدهید که نقش شما شامل چه مواردی می‌شود. در مرحله بعد باید محل آزمون را انتخاب کنید.

6- محل آزمون را مشخص کنید

محل آزمون را مشخص کنید

در مرحله آخر پروسه ثبت نام باید محل آزمون را انتخاب کنید. در حال حاضر فقط می‌توانید کشور محل آزمون را انتخاب کنید.

7- اطلاعاتتان را وارد کنید

اطلاعاتتان را وارد کنید

در این مرحله، از شما خواسته می‌شود که یک سری اطلاعات اضافی را وارد کنید که شامل آدرس، ایمیل، شماره تلفن و نام گواهینامه است.

8- درخواست تطبیق شرایط (Accommodation) برای شرکت در آزمون

درخواست تطبیق شرایط (Accommodation) برای شرکت در آزمون

این بخش برای کسانی است که به دلایل پزشکی و غیرپزشکی، برای شرکت در آزمون نیاز به کمک داشته یا اصطلاحاً نیازمند تطبیق شرایط آزمون با وضعیتشان هستند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید «exam accommodation guideline» را مطالعه کنید. بعد از پر کردن تمام فرم‌ها و تصمیم‌گیری در این مورد که آیا به تطبیق نیاز دارید یا خیر، می‌توانید با کلیک بر روی «apply» پروسه درخواست ثبت نام را تمام کنید.

9- منتظر رسیدگی بمانید

منتظر رسیدگی بمانید

بعد از ارائه درخواست PMP رسیدگی به درخواستتان شروع می‌شود. درخواست شما توسط PMI بررسی شده و به محض تأیید می‌توانید هزینه PMP را پرداخت کرده و پروسه ثبت نام را به پایان برسانید. به یاد داشته باشید که رسیدگی به درخواست شما می‌تواند تا 5 روز طول بکشد بنابراین درخواست PMP را پیشاپیش ارائه بدهید.

10 – هزینه آزمون را پرداخت کنید

 

9 pay

وقتی با درخواستتان موافقت شد می‌توانید پرداخت هزینه PMP را انجام بدهید. هزینه گواهینامه PMP برای اعضاء PMI 405 دلار آمریکا و برای افراد غیرعضو 555 دلار آمریکا است. شما می‌توانید هزینه آزمون PMP را با استفاده از تمامی کارت‌های اعتباری و دبیت کارت، چک، حواله بانکی و انتقال الکترونیکی (wire transfer) هزینه آزمون را بپردازید. البته، همانطور که شاید بدانید هیچ یک از این روش‌ها برای داوطلبین ایرانی قابل استفاده نیست. کارت‌های اعتباری در ایران ارائه نمی‌شوند چون سیستم بانکی کشور به سیستم بانکداری جهانی متصل نیست. در حقیقت، چیزی به نام کارت اعتباری در ایران وجود ندارد. در ایران از دبیت کارت‌ها هم نمی‌توان برای پرداخت هزینه PMP استفاده کرد. سیستم بانکی ایران بین‌المللی نبوده و از بقیه دنیا جدا است. در نتیجه، از چک و حواله نیز نمی‌توان برای این پرداخت استفاده کرد. همچنین به خاطر برخی مشکلات، ایرانی‌ها نمی‌توانند در بانک‌های معتبر بین‌المللی حساب باز کرده یا در این بانک‌ها حساب داشته باشند.

انتقال الکترونیکی یکی دیگر از راه‌های راحت پرداخت هزینه آزمون PMP است اما از آنجایی که این روش هم به یک حساب بانکی بین‌المللی نیاز دارد ایرانی‌ها از این روش هم نمی‌توانند استفاده کنند. در نتیجه، استفاده از خدمات یونی فی (UniFee) بهترین روش برای پرداخت هزینه آزمون PMP و همچنین هزینه‌های جانبی آن است. ما خدمات پرداخت روزانه را ارائه می‌دهیم تا دیگر نیاز نباشد که برای انجام تراکنش‌هایتان منتظر بمانید.

پرداخت هزینه آزمون PMP با یونی‌فی

اعضاء تیم ما در یونی فی خیلی خوشحال می‌شوند که به شما برای پرداخت هزینه آزمون PMP کمک کنند. پلتفرم ما، برخلاف بسیاری دیگر از مؤسسات، خدمات گسترده‌ای از جمله ثبت نام آزمون PMP را ارائه می‌دهد.

یونی فی یک شرکت کانادایی ثبت شده است که در زمینه طیف گسترده‌ای از گزینه‌های پرداخت تخصص دارد. یونی فی در ایران نامی شناخته شده و پورتال قابل اطمینانی برای رفع تمامی نیازهای شما در زمینه پرداخت است. همچنین، آزمون دولینگو (Duolingo) تنها پرداخت‌های صورت گرفته از طرق زیر را می‌پذیرد:

  • کارت‌های اعتباری
  • چک
  • حواله بانکی
  • انتقال الکترونیکی

از آنجایی که هیچ یک از این گزینه‌ها در دسترس ایرانی‌ها نیست، یون فی به متقاضیان ایرانی کمک می‌کند تا بدون هیچ دردسری هزینه آزمونشان را بپردازند. دیگر نیازی نیست خودتان را نگران پیچیدگی‌ها و موانع استفاده از ویزا (Visa) و مستر کارت (MasterCard) از داخل ایران کنید چراکه فقط کافی است کار را به تیم ما بسپارید.

با استفاده از یونی فی، با گواهینامه PMP خود تنها به اندازه یک تراکنش فاصله خواهید داشت. شما می‌توانید با استفاده از برنامه موبایل بانک خود، هزینه آزمون PMP را به ريال بپردازید. درست بعد از اینکه پرداخت را انجام دادید، تیم ما پروسه تحویل درخواست PMP شما را شروع می‌کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید با متخصصین ما در یونی فی تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول

آیا آزمون PMP سخت است؟

آزمون PMP سخت است، اما PMI آماری دقیقی در مورد نمره قبولی یا نرخ رد شدن در این آزمون ارائه نمی‌دهد. طبق برآوردهای به دست آمده از نظرات متخصصین پروژه، نرخ رد شدن در این آزمون حدود 40 تا 45 درصد است؛ به این معنی که تنها حدود نیمی از کسانی که برای اولین بار در آزمون PMP شرکت می‌کنند از آن نمره قبولی می‌گیرند.

نمره قبولی در آزمون PMP سال 2020 چند بوده است؟

اگر می‌توانستید در آزمون این سال در حداقل سه آزمون آزمایشی 75% یا بالاتر از نمره را کسب کنید، به احتمال زیاد می‌توانستید در آزمون گواهینامه PMP قبول شوید.

در آزمون PMP چند جواب غلط می‌توان داشت؟

از زمان شروع PMP تا سال 2007، PMI همیشه نمره قبولی مشخصی داشته است. در سال 2005 نمره قبولی 68.5% بود، یعنی داوطلب می‌بایست از بین 175 سؤال به 120 سؤال جواب صحیح بدهد تا بتواند در این آزمون قبول شود.

آیا PMP یک آزمون کتاب باز است؟

خیر. آزمون PMP یک آزمون کتاب بسته است. یعنی اینکه در طول آزمون نمی‌توانید به هیچ کتاب یا جزوه‌ای مراجعه کنید. برای پاسخ به این آزمون به شما چهار ساعت وقت داده می‌شود.

آیا می‌توان بدون حضور در هیچ کلاسی برای PMP آماده شد؟

بله، شما می‌توانید خودتان به تنهایی برای این آزمون درس بخوانید و آماده شوید. البته، یک سری چیزها و همچنین شرایط الزامی وجود دارد که باید از آن‌ها مطلع باشید. اما در کل، هیچ سطحی از تجربه واقعی در زمینه مدیریت پروژه نمی‌تواند قبولی شما در این آزمون را تضمین کند. در واقع، بدون داشتن مطالعات اختصاصی (یا تحصیل) در این زمینه، تقریباً امکان موفقیت شما در این آزمون وجود نخواهد داشت.

ارتباط با ما