پرداخت هزینه آزمون PCAT

گرفتن پذیرش از دانشکده های داروسازی نیازمند شرکت در آزمون PCAT است. PCAT یک آزمون تخصصی برای شناسایی متقاضیان واجد شرایط ورود به دانشکده های داروسازی است. این آزمون سطح علمی عمومی و دانش تخصصی لازم برای شروع یادگیری داروسازی را می سنجد. آزمون PCAT به طور اختصاصی برای دانشکده های داروسازی طراحی شده است. موسسه Pearson Education به طور اختصاصی آزمون PCAT را در ماه های ژانویه، ژوئیه و سپتامبر برای انجمن آمریکایی دانشکده های داروسازی (AACP) برگزار می کنند. این آزمون دارای پنج بخش مهارت نوشتاری (Writing)، زیست شناسی، شیمی، مهارت خواندن انتقادی (Critical Reading) و استدلال کمی (Quantitative Reasoning) است و حدودا سه ساعت و نیم طول می کشد. نمره کلی آزمون بر مبنای بخش های چند گزینه ای است و عددی بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ می باشد. برای این آزمون نمره قبولی خاصی تعیین نشده است و هر دانشکده داروسازی استاندارد خود را برای تعیین نمرات قابل قبول دارد. استفاده از ماشین حساب در این آزمون مجاز نیست و پاسخ های غلط نمره منفی ندارند. نتایج این آزمون پس از گذشت ۵ هفته به صورت آنلاین تا یک سال در دسترس خواهد بود و ریز نمرات آزمون نیز به موسساتی که هنگام شرکت در آزمون تعیین کرده اید ارسال می گردد. امتیازات نمره PCAT شما در رونوشت رسمی گزارش می شود مگر اینکه خودتان هنگام شرکت در آزمون گزینه بدون امتیاز را انتخاب کرده باشید.

نحوه ثبت نام در آزمون PCAT


از آنجا که در برنامه ریزی هایی که مرکز برگزار کننده آزمون PCAT انجام می دهد صندلی ها با اولویت بالاتری برای کسانی که زودتر ثبت نام کرده اند رزرو می شود به همین خاطر به شما توصیه می کنیم که اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید هرچه سریعتر برای ثبت نام اقدام کنید. بیایید فرآیند ثبت نام در آزمون PCAT را مرور کنیم:

 1. به وبسایت Pearson مراجعه کنید.

به وبسایت Pearson مراجعه کنید.

موسسه Pearson Education برگزار کننده آزمون PCAT برای دانشکده های داروسازی آمریکا (AACP) است. برای ثبت نام در این آزمون باید به وبسایت Pearson مراجعه کنید. می توانید با جستجوی عبارت «PCAT exam» در گوگل و انتخاب اولین وبسایت، وبسایت رسمی این موسسه را پیدا کنید. به این ترتیب شما وارد صفحه مربوط به آزمون PCAT شده اید. در اینجا می توانید اطلاعات مفید و لازم درباره نحوه ثبت نام در این آزمون را بیابید. همچنین لازم است صندلی های موجود را در تاریخ مورد نظرتان بررسی کنید چراکه نمی توانید پس از ثبت نام اینکار را انجام دهید. همچنین می توانید درمورد آنچه که پس از برگزاری آزمون اتفاق می افتند اطلاعاتی به دست آورید. هرزمان که آماده بودید به بخش «Take the PCAT» بروید و فرآیند ثبت نام خود را آغاز کنید.

 1. در وبسایت Pearson ثبت نام و Log in کنید.

بدر وبسایت Pearson ثبت نام و Log in کنید.

پس از شروع فرآیند ثبت نام، به طور خودکار به پورتال PCAT هدایت میشوید. اگر قبلا در پورتال PCAT حساب کاربری ساخته اید میتوانید وارد حساب کاربری تان شوید و ثبت نام را شروع کنید. در غیر اینصورت ابتدا لازم است یک حساب کاربری در این پورتال ایجاد کنید. اگر رمز عبور حساب کاربری تان را فراموش کرده اید از اینجا می توانید آن را بازیابی کنید. همچنین اگر نام کاربری تان را به یاد نمیاورید در اینجا گزینه ای برای بازیابی آن وجود دارد. برای ایجاد حساب کاربری خود بر روی گزینه «Create user account» کلیک کنید.

 1. ایجاد حساب کاربری

ایجاد حساب کاربری

برای ایجاد حساب کاربری باید آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید. همچنین باید برای خود یک نام کاربری ۱۰ کاراکتری انتخاب کنید. در فرم ثبت نام باید به دلخواه خود یک سوال امنیتی را انتخاب کنید و به آن پاسخ دهید. اطمینان حاصل کنید که آدرس ایمیل را به درستی وارد کرده اید. همچنین نام کاربری و رمز عبوری انتخاب کنید که علاوه بر ایمن بودن بتوانید آن را به خاطر بسپارید سوال امنیتی مورد نظرتان را طوری انتخاب کنید که مربوط به موقعیت تان باشد و پاسخ آن نیز شخصی باشد طوری که برای دیگران به راحتی قابل حدس زدن نباشد.

 1. فرآیند ثبت نام در آزمون PCAT را شروع کنید.

فرآیند ثبت نام در آزمون PCAT را شروع کنید.

پس از ایجاد موفقیت آمیز حساب کاربری، پیام خوش آمد گویی بالا به نمایش گذاشته می شود. در آنجا می توانید با کلیک کردن روی لینک «Registration» در نوار بالا در آزمون PCAT ثبت نام کنید. همچنین می توانید مستقیما به پروفایل خود بروید و تغییراتی که میخواهید ایجاد کنید. هر زمان آماده بودید روی لینک «Registration» کلیک کنید تا فرآیند ثبت نام شروع شود.

 1. وارد کردن اطلاعات شخصی

5وارد کردن اطلاعات شخصی

اولین گام در روند ثبت نام وارد کردن اطلاعات شخصی است. مطمئن شوید که نام خود را دقیقا همانطور که در گذرنامه یا شناسنامه تان وجود دارد وارد کرده اید. شهروندان آمریکایی باید شماره تامین اجتماعی خود را در بخش مربوط به «Social security number» وارد کنند شهروندان دیگر کشورها کافی است کنار آن بخش علامت بزنند تا نشان دهند که فاقد این شماره هستند. همچنین لازم است آدرس و شماره تلفن خود را نیز وارد کنید. بیشتر فیلدهای فرم ثبت نام مربوط به نژاد و… اختیاری هستند و نیازی به پرکردن آن ها نخواهد بود.

 1. انتخاب دریافت کنندگان نتایج آزمون PCAT

انتخاب دریافت کنندگان نتایج آزمون PCAT

پس از وارد کردن اطلاعات شخصی در فرم ثبت نام، باید دانشکده هایی را که میخواهید نتایج آزمونتان برایشان ارسال شود انتخاب کنید. تمام دانشکده هایی که میخواهید امتیاز نهایی آزمون PCAT شما برایشان ارسال شود از جدول سمت راست انتخاب کنید و سپس روی گزینه های «add selected schools» کلیک کنید. تنها انتخاب کردن این دانشکده ها کافی نیست بلکه باید دانشکده های مورد نظر خود را اضافه کنید. میتوانید حداکثر تا ۱۴ دانشکده داروسازی را انتخاب کنید تا نتایج آزمونتان برایشان ارسال شود. با پرداخت ۲۱۰ دلار می توانید نتایج آزمونتان را برای ۳ دانشکده ارسال کنید. برای بیشتر کردن تعداد دانشکده ها باید پول بیشتری پرداخت کنید. پس از انتخاب و افزودن دانشکده ها می توانید به مرحله بعدی ثبت نام بروید.

 1. یک تاریخ آزمون انتخاب کنید.

یک پنجره آزمون انتخاب کنید.

در صفحه بعدی لازم است یک تاریخ برای آزمون خود انتخاب کنید. ظرفیت موجود در تاریخ ها در اینجا قابل مشاهده نیست و ظرفیت ها را باید در وبسایت رسمی Pearson بررسی کنید. دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و صندلی های موجود را بررسی کنید و تاریخ آزمون را نیز انتخاب کنید.

 1. ثبت درخواست خدمات ویژه

ثبت درخواست اقامت ویژه

همچنین میتوانید برای خدمات ویژه درخواست دهید. اگر دارای نقص یا محدودیت های جسمانی هستید می توانید برای تسهیلات ویژه مربوط به چنین افرادی نیز درخواست دهید. همانگونه که در وبسایت Pearson نیز آورده شده، احتمالا بررسی و پاسخ گویی به درخواستتان تا ۶۰ روز طول بکشد. بنابراین مطمئن شوید که تاریخ برگزاری آزمون خود را مطابق با این تاخیر در پاسخ گویی انتخاب کنید. میتوانید در ثبت درخواست خدمات ویژه خود از موارد زیر کمک بگیرید.

 • وقت اضافه (نصف تایم امتحان)
 • زمان اضافه (تایم دو برابر)
 • اتاق مجزا
 • اتاق مجزا به همراه Reader
 • اتاق مجزا به همراه Recorder
 • بزرگنمایی فونت متن سوالات آزمون

پس از انتخاب خدمات ویژه می توانید برای ادامه روند ثبت نام روی «Next» کلیک کنید.

 1. تایید اطلاعات ثبت نام

تایید اطلاعات ثبت نام

در نهایت پیش از پرداخت هزینه آزمون PCAT می توانید اطلاعات سفارش و ثبت نام خود را بررسی کنید. این آخرین فرصت برای بررسی و اصلاح اطلاعاتتان است بنابراین با دقت همه چیز را بررسی کنید. اطمینان حاصل نمایید که نام تان دقیقا همانطوری تایپ شده است که در پاسپورتتان آورده شده و شماره تلفن تان را نیز درست وارد کرده اید. همچنین می توانید به وبسایت Pearson اجازه دهید که اطلاعات شما را با دانشکده های داروسازی به اشتراک بگذارد. در آخر باید با شرایط و ضوابط وبسایت نیز موافقت کنید.

 1. پرداخت هزینه آزمون PCAT

آخرین گام، پرداخت هزینه شرکت در آزمون PCAT است. در ستون سمت چپ آدرس و نام تان را وارد کنید. همچنین می توانید یک باکس انتخاب کنید و به وبسایت اجازه دهید تا از آدرسی که در اطلاعات شخصی تان ارائه کرده اید، استفاده کند. اطلاعات مربوط به کارت اعتباری تان را در ستون سمت راست وارد کنید و تراکنش را انجام دهید تا فرآیند ثبت نام در آزمون PCAT تکمیل شود. پورتال PCAT تنها پرداخت از طریق کارت های اعتباری را میپذیرد. به عنوان یک فرد ایرانی احتمالا می دانید کارت های اعتباری بین المللی همچون ویزا کارت، مسترکارت و دیسکاور به دلیل تحریم های مالی در ایران قابل دسترسی نیستند. با توجه به وجود این محدودیت ها، می توانید از خدمات ما در یونی فی برای پرداخت هزینه PCAT استفاده کنید. خدمات پرداخت ما یک روزه انجام می پذیرد و نیازی به انتظار کشیدن نخواهید داشت.

پرداخت هزینه آزمون PCAT با یونی فی


در یونی فی تیم ما راهکاری عالی برای پرداخت هزینه آزمون PCAT ایجاد کرده است. پلتفرم ما برخلاف بسیاری از پلتفرم های دیگر، خدمات گسترده ای را از جمله ثبت نام در آزمون PCAT و نهایی کردن فرآیند ایجاد پروفایل برای شرکت در این آزمون ارائه می کند. شرکت کانادایی یونی فی در طیف وسیعی از روش های پرداخت تخصص دارد. یونی فی در ایران بسیار شناخته شده است و درگاهی معتبر و قابل اعتماد برای انجام انواع پرداخت های بین المللی ایرانیان است.

وبسایت Pearson فقط پرداخت از طریق کارت های اعتباری اصلی را قابل قبول میداند. کارت های مورد تایید این وبسایت عبارتند از:

 • Visa
 • MasterCard
 • American Express
 • Discover

از آنجا که پرداخت  از طریق این کارت ها برای ایرانیان ممکن نیست، یونی فی به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند بدون دردسر و مشکل در آزمون های موردنظر خود ثبت نام کنند. نیاز به کار خاصی نخواهد بود، میتوانید تمام مراحل پرداخت را به تیم ما در یونی فی بسپارید و با خیال آسوده مشغول مطالعه و آمادگی برای آزمون خود شوید.

با استفاده از خدمات یونی فی تنها یک تراکنش با ثبت نام در آزمون PCAT فاصله دارید. برای پرداخت ریالی هزینه ثبت نام در این آزمون میتوانید از اپلیکیشن موبایل بانک خود استفاده کنید. بلافاصله پس از پرداخت شما، فرآیند ثبت نام در آزمون PCAT توسط تیم یونی فی پیگیری میشود.

همچنین می توانید ویزا کارت یا مسترکارت خریداری کنید و مراحل ثبت نام تان را خودتان تکمیل کنید. محصولاتی که از تیم ما خریداری میکنید کاملا قابل اعتماد و امن هستند. میتوانید یک کارت gift بخرید و از آن برای پرداخت هزینه آزمون PCAT استفاده کنید و بعد هم کارت را دور بیندازید. یا میتوانید یک کارت Prepaid قابل شارژ بخرید و از آن در پلتفرم های مختلف بارها استفاده کنید. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در یونی فی تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار


نمره خوب در آزمون PCAT چه نمره ای است؟

نمره گذاری در آزمون PCAT در بازه ۲۰۰ تا ۶۰۰ است. میانگین نمره شرکت کنندگان در این آزمون ۴۰۲-۴۱۶ است.

در آزمون PCAT از چه مباحثی سوال طرح می شود؟

در این آزمون دانش علمی و پایه ای شما مورد سنجش قرار میگیرد. مهارت های ریاضی، کلامی، درک مطلب و نوشتاری و توانایی تفکر انتقادی. در این آزمون ۱۹۲ سوال چندگزینه ای و یک سوال نوشتاری است. سوالات این آزمون در ۵ بخش مجزا قرار داده شده است.

آیا استفاده از ماشین حساب در آزمون PCAT مجاز است؟

متاسفانه شرکت کنندگان این آزمون مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستند.

کدام یک از دو آزمون PCAT و MCAT سخت تر است؟

 آزمون MCAT به طور کلی از PCAT دشوار تر است. سوالات زیست شناسی در آزمون MCAT پیشرفته تر است. همچنین در آزمون PCAT از درس فیزیک سوالی طرح نمی شود.

آیا آزمون PCAT دشوار است؟

دانش آموزان عموما بر این مسئله توافق نظر دارند که آزمون PCAT در مقایسه با آزمون MCAT سادتر و دارای پیچیدگی کمتری است.

آمادگی برای آزمون PCAT به چه مدت مطالعه نیاز دارد؟

آزمون PCAT یک آزمون جامع است و آمادگی برای شرکت در این آزمون به زمان و استراتژی بیشتری نسبت به امتحانات مدرسه نیاز دارد. برای اکثر دانش آموزان یک سال مطالعه بیشتر از حد نیاز است. مشاوران پیشنهاد کرده اند که ۲ تا ۶ ماه مطالعه کافی است.