پرداخت هزینه‌های بیمه (Insurance) درمانی و تحصیلی در آلمان

همواره باید این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که قوانین فعلی تمامی افراد ساکن آلمان را، صرف‌نظر از نوع قصد یا هدفشان برای اقامت در آلمان، ملزم به داشتن بیمه درمانی می‌کند. بنابراین داشتن بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ضروری است. سند اثبات داشتن بیمه درمانی تحصیلی یکی از مدارک مهمی است که دانشجویان خارجی حتماً باید آن را هنگام درخواست ویزای تحصیلی و ثبت‌نام ارائه دهند. به عبارت دیگر اگر بیمه درمانی تحصیلی را پیش از درخواست ویزا و آخرین مهلت ثبت‌نام در دانشگاه منتخبتان تهیه نکرده باشید، اجازه ورود به آلمان را نخواهید داشت. آلمان به دلیل داشتن نظام بیمه سلامت و درمان منحصربه‌فرد و کاملاً توسعه‌یافته به خود می‌بالد. متوجه شده‌ایم که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی سؤالات فراوانی درباره سند داشتن بیمه درمانی و تحصیلی دارند. برخی نیز شناخت کاملی از چگونگی سازوکار کلی ندارند. اگر شما هم درباره بیمه درمانی دانشجویی آلمان سؤال دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه از زیر و بم بیمه درمانی در آلمان آگاه شوید. تهیه بیمه درمانی آلمان و اثبات داشتن بیمه درمانی دانشجویی آلمان دو مرحله متفاوت از یک فرایند است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از درک این نکته غافل می‌مانند که صرفاً از طریق تهیه بیمه‌نامه نمی‌توانند تحت پوشش بودنشان را به دانشگاه ثابت کنند. ممکن است تأییدیه بیمه درمانی آلمان برای درخواست ویزای تحصیلی کافی باشد؛ اما برای ثبت‌نام کردن در دانشگاه باید گواهی خاصی را ارائه کنید که اطلاعات دقیق‌تری را درباره طرح بیمه در اختیار هیأت ثبت‌نام دانشگاه بگذارد. اگر بیمه درمانی خصوصی تهیه کرده باشید، باز هم لازم است سندی را از شرکت بیمه درمان دولتی در آلمان بگیرید که ثابت کند به دلیل داشتن بیمه خصوصی ملزم به تهیه بیمه درمانی اجباری ملی نیستید. چنین سندی را می‌توانید از آخرین بیمه‌گر دولتی‌ای بگیرید که از آن بیمه درمانی دولتی تهیه کرده‌اید. اگر هرگز از طرح‌های بیمه درمان دولتی استفاده نکرده‌اید، تفاوتی ندارد که کدام بیمه‌گر دولتی‌ را برای صدور گواهی انتخاب می‌کنید.

بیمه درمانی دانشجویی آلمان باید شامل چه مواردی باشد؟


بیمه درمانی دانشجویی آلمان باید شامل چه مواردی باشد؟

بیمه درمانی دانشجویی در آلمان باید حداقل موارد زیر را پوشش بدهد:

 • درمان بستری
 • خدمات سرپایی
 • ویزیت‌های پزشکی معمول
 • هزینه داروها
 • خدمات دندانپزشکی پایه
 • درمان‌های بارداری
 • خدمات اورژانس (آمبولانس)
 • در صورت فوت بیمه‌شده:
  • بازگرداندن به میهن
  • هزینه‌های کفن و دفن

شرکت‌های بیمه درمان خصوصی طرح‌های بیمه متنوعی را با هزینه‌هایی که در استطاعت دانشجویان است، به دانشجویان آلمانی ارائه می‌کنند. بیمه EDUCARE24 محبوب‌ترین، ارزان‌ترین و جامع‌ترین طرح بیمه برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان است.

بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان در آلمان


بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان در آلمان

تمام دانشجویان زیر 30 سال که در هر یک از مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند، باید بیمه خدمات درمانی دولتی داشته باشند. اگر تأییدیه‌ای نداشته باشید که اثبات کند پوشش مناسبی را تهیه کرده‌اید، نمی‌توانید در دانشگاه ثبت‌نام کنید. این تأییدیه را می‌توانید از شرکت بیمه درمانی بگیرید که شما را تحت پوشش دارد.

اکثر افراد مقیم آلمان (تقریباً 90%) در طرح بیمه درمانی دولتی ثبت‌نام کرده‌اند. غیردانشجویان حق بیمه درمانی را براساس درآمدشان پرداخت می‌کنند. درهرحال دانشجویان در آلمان، حداقل تا زمانی که 30 ساله شوند، فقط باید ماهانه 110 یورو بپردازند؛ این مبلغ کمتر از حداقل حق بیمه لازم در شرایط دیگر است.

در شرایط زیر نمی‌توانید برای بیمه خدمات درمانی دولتی ثبت‌نام کنید:

 • در کشورتان بیمه درمانی‌ای داشته باشید که به واسطه توافق‌نامه امنیت اجتماعی در آلمان به رسمیت شناخته شود که این وضعیت می‌تواند درباره شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، نروژ، سوئیس، ایسلند، لیختن‌اشتاین، بوسنی و هرزگوین، اسرائیل، مراکش، مقدونیه، مونته‌نگرو، صربستان، تونس و ترکیه صدق کند.
 • اگر سنتان بیشتر از 30 باشد.
 • به عنوان آزادکار یا خویش‌فرما کار کنید.
 • هنوز در دوره‌های تحصیلی دانشگاهی آلمان ثبت‌نام نکرده باشید.

چنانچه در دوران تحصیل در آلمان شاغل هم باشید و درآمد ماهانه‌تان بیش از 450 یورو باشد، باید به عنوان نیروی کار ثبت‌نام کنید و بیمه خدمات درمانی را به عنوان نیروی کار خارجی تهیه کنید. اگر کمتر از سی سال داشته باشید، اما بخواهید منحصراً از خدمات شرکت بیمه خصوصی استفاده کنید، باید درخواست بدهید تا گواهی معافیت از بیمه درمانی مقرر برایتان صادر شود. ظرف سه ماه از شروع تحصیل باید از شرکت‌های بیمه درمانی دولتی محلی درخواست کنید تا معافیت‌نامه را برایتان صادر کنند. وقتی از دریافت بیمه درمانی دولتی انصراف بدهید، دیگر نمی‌توانید در این طرح ثبت‌نام کنید؛ حداقل در مدت زمان تحصیل این امکان وجود ندارد. فقط در صورتی که کار پیدا کنید و مجبور باشید به عنوان نیروی کار ثبت‌نام کنید، می‌توانید مجدداً در بیمه درمانی دولتی ثبت‌نام کنید.

بیمه درمانی خصوصی برای دانشجویان در آلمان


بیمه درمانی خصوصی برای دانشجویان در آلمان

اگر در گروه‌های زیر قرار دارید، باید بیمه درمانی دانشجویی را از شرکت بیمه خصوصی آلمانی تهیه کنید:

 • سن بالای 30 سال
 • ثبت‌نام کردن در دوره‌های آمادگی یا زبان در آلمان

دانشجویان دکترا معمولاً در گروه‌های فوق قرار می‌گیرند. البته حتی اگر در چارچوب قوانین شایستگی برخورداری از بیمه دولتی را نداشته باشید، در شرایط زیر می‌توانید از پوشش بیمه دولتی برخوردار شوید:

 • اگر پس از دانش‌آموختگی در دوره‌های آموزش اجباری ثبت‌نام کنید.
 • چنانچه مجبور باشید از خویشاوندان ناتوان یا بیمارتان مراقبت کنید.
 • اگر دچار بیماری یا ناتوانی باشید.
 • قرار باشد جزء هیأت علمی دانشگاه شوید.
 • به دلیل تولد فرزند.

اگر پیش از شروع دوره دکترا تحت پوشش بیمه درمانی دولتی غیردانشجویی قرار گرفته باشید، می‌توانید بیمه دولتی‌تان را نگه دارید یا آن را به بیمه خصوصی منتقل کنید. چون بیمه درمانی دولتی فقط نیازهای درمانی پایه را پوشش می‌دهد، بسیاری از دانشجویان در آلمان، حتی اگر ملزم به تهیه بیمه خصوصی نباشند، تصمیم می‌گیرند طرح بیمه درمان تکمیلی را از شرکت‌های خصوصی تهیه کنند تا تحت پوشش بیشتری باشند. بنابراین دانشجویان خارجی زیر 30 سال در آلمان می‌توانند بیمه درمانی خصوصی تهیه کنند، به‌شرطی که بیمه خصوصی مکمل بیمه دولتی یا اجباری باشد و همچنین شرایط ثبت‌نام در بیمه درمانی دولتی را نداشته باشند یا برای معافیت از بیمه دولتی اقدام کرده باشند. اگر هر یک از معیارهای فوق درباره‌تان صادق باشد، می‌توانید طرح بیمه درمان خصوصی خریداری کنید.

بهترین بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان


آلمان طرح‌های بیمه‌ درمانی متنوعی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد؛ در بعضی موارد می‌توانید پوشش بیمه‌ای را که در میهن داشتید، حفظ کنید. برای مثال دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بورس اراسموس به آلمان می‌روند، به پوشش بیشتری نیاز ندارند. در این بخش بهترین شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه درمانی را در آلمان معرفی می‌کنیم.

طرح بیمه فدر (Feather) در آلمان

فدر (Feather) شرکت بیمه درمانی انگلیسی‌زبانی در برلین است که انواع بیمه‌های سلامت و درمان شامل عمومی، خصوصی، دندانپزشکی، مسئولیت، خانواده و … را ارائه می‌دهد. پوشش عمومی بهترین انتخاب برای دانشجویانی است که به دنبال ارزان‌ترین بیمه خدمات درمانی می‌گردند. ثبت‌نام در این طرح کاملاً الکترونیک و برخط است و در تمام مدت از پشتیبانی انگلیسی کامل برخوردار هستید، به همین دلیل بیمه فدر نخستین پیشنهاد ما به شماست.

طرح‌های بیمه تحصیلی فدر تمام نیازهای سلامت و درمان را در مدت تحصیلتان در آلمان پوشش می‌دهد:

 • خدمات درمان سرپایی و بستری
 • ویزیت‌های تلفنی یا ویدئویی از پزشکان انگلیسی‌زبان مستقر در آلمان
 • دارو، وسایل پزشکی و …
 • برخورداری از درمان‌های گوناگون
 • انتقال با آمبولانس
 • هزینه‌های کفن و دفن در صورت مرگ بیمه‌شده
 • بازگرداندن متوفی به میهن
 • خدمات اورژانسی شبانه‌روزی
 • درمان‌های دندانپزشکی

حق بیمه ماهانه برای دانشجویان جهت برخورداری از بیمه عمومی جامع فقط 105 یورو است. در صورت تمایل می‌توانید بیمه تکمیلی دندانپزشکی را برای برخورداری از پوشش دندانپزشکی بهتر تهیه کنید، با پرداخت فقط 9 یورو در ماه می‌توانید تمام نیازها و خواسته‌هایتان را از کلینیک دندانپزشکی تحت پوشش بخواهید.

بیمه مهاجران یا تازه‌واردان دومین گزینه ارزان فدر است. افراد بسیاری، از جمله دانشجویان، اشخاص بیکار یا کسانی که برای درخواست ویزا به بیمه خدمات درمانی نیاز دارند، می‌توانند از بیمه درمان مهاجران استفاده کنند. قیمت این پوشش از 72 یورو در ماه شروع می‌شود. برای تهیه این بیمه می‌توانید به راحتی به صورت اینترنتی ثبت‌نام کنید تا بیمه‌نامه ظرف دو دقیقه برایتان صادر شود.

طرح بیمه دکتر والتر در آلمان

دکتر والتر بیمه‌گر فوق‌العاده دیگری برای دانشجویان خارجی در آلمان است. دکتر والتر تقریباً برای هر موقعیتی پوششی دارد. بیمه دکتر والتر انتخابی کم‌هزینه برای دانشجویان است تا با تضمین بیمه و تحت پوشش بودن در تمام مدت زمان اقامت در آلمان قدم به این کشور بگذارند. به‌علاوه دکتر والتر بیمه مسافرتی و بیمه برای ترم انتقالی را نیز ارائه می‌دهد، تمام این بیمه‌ها را باید در مدت اقامت در آلمان و تحصیل در خارج از آلمان به اقتضای رشته‌تان داشته باشید.

بیمه دانشجویی آلمان دکتر والتر طرح بیمه‌ای سفارشی برای دانشجویان خارجی در آلمان است. این بیمه ‌کم‌هزینه و جامع خدمات بیمه درمان عمومی و خصوصی را ارائه می‌دهد و تمام هزینه‌های پزشکی را در مدت تحصیل در آلمان تحت پوشش قرار می‌دهد. ضمناً می‌توانید از این بیمه به عنوان سند داشتن پوشش بیمه‌ای که برای درخواست ویزای دانشجویی لازم است، استفاده کنید. دکتر والتر نرخ تأیید صددرصدی را تضمین می‌کند. بنابراین تمام مؤسسه‌های رسمی، از قبیل سفارت‌های آلمان و ادارات مهاجرت در آلمان، بیمه دکتر والتر را به رسمیت می‌شناسند.

بیمه دکتر والتر هزینه‌های قابل‌قبولی دارد؛ حق بیمه دانشجویی از 33 یورو در ماه شروع می‌شود. EDUCARE24 ارزان‌ترین بسته بیمه‌ای است. البته این طرح بیشتر برای دانشجویان انتقالی مناسب است، اگر قصد دارید کل دوره را در آلمان تحصیل کنید، بهتر است پوشش بیشتری تهیه کنید. هزینه‌ها مشابه بیمه فدر، ماهانه تقریباً 105 یورو است.

طرح بیمه AOK در آلمان

AOK بیمه‌گر دولتی بزرگی در آلمان است که تقریباً در تمام شهرهای بزرگ یا متوسط می‌توانید نمایندگی آن را پیدا کنید. توصیه می‌کنیم برای درخواست بیمه AOK از دفاتر فدر استفاده کنید، چون فدر بیمه AOK را بدون هزینه اضافی و با مزایای متعدد دیگری مانند حمایت شبانه‌روزی به زبان انگلیسی در تمام روزهای سال ارائه می‌دهد. برای درخواست بیمه از نمایندگی‌های AOK باید اجازه اقامت دانشجویی و نامه تایید از دانشگاه را ارائه دهید. این مدارک چند هفته پس از ورود به آلمان در اختیارتان قرار خواهد گرفت. شماری از مزایای برخورداری از بیمه درمان دولتی AOK به شرح زیر است:

 • حق بیمه ماهانه منصفانه
 • پوشش جامع
 • با کارت بیمه AOK از میان پزشکان بسیاری حق انتخاب خواهید داشت.

بیمه AOK به‌طور کلی تمام نیازهای درمانی را به استثنای خدمات دندانپزشکی پوشش می‌دهد؛ فقط درمان‌های ضروری دندانپزشکی و مواد ارزان در این بیمه‌نامه گنجانده می‌شود. ضمناً مانند تمام بیمه‌های دولتی فقط به پزشکان دولتی دسترسی خواهید داشت. تمایزهای مهمی بین پزشکان فعال در آلمان وجود دارد؛ برخی پزشکان فقط بیماران تحت پوشش بیمه‌های دولتی را می‌پذیرند، عده‌ای فقط بیمه خصوصی را قبول دارند و بقیه هر دو بیمه را می‌پذیرند. حق بیمه ماهانه دولتی AOK برای دانشجویان 19,103 یورو است.

طرح بیمه Techniker Krankenkasse (TK) در آلمان

Techniker Krankenkasse یا به اختصار TK بزرگ‌ترین بیمه سلامت ملی در آلمان است که در سال 1884 پایه‌گذاری شد و مدت‌های مدید فقط نیروی کار فنی ـ حرفه‌ای می‌توانست از آن استفاده کند. امروزه بیمه TK در دسترس تمام مشاغل و البته دانشجویان قرار دارد. چون فدر و دکتر والتر ارائه‌دهند‌گان رسمی بیمه TK به دانشجویان بین‌المللی و تمام خارجی‌های مستقر در آلمان هستند، از نمایندگی‌های این دو شرکت می‌توانید بیمه TK را تهیه کنید.

TK حدود ده میلیون مشتری در آلمان دارد. بیمه‌شدگان TK مشاوره‌های فردی مفیدی را از طریق 250 نمایندگی فعال در سراسر آلمان دریافت می‌کنند. بیمه TK نیز در میان دانشجویان، چه آلمانی چه خارجی، محبوب است. به‌علاوه امروزه به لطف شرکت‌هایی مانند فدر یا دکتر والتر می‌توانید بیمه TK را به صورت اینترنتی تهیه کنید. بنابراین اگر برای درخواست ویزا به بیمه نیاز داشته باشید، می‌توانید بیمه‌نامه را از ایران تهیه کنید و آن را پس از رسیدن به آلمان به بیمه درمانی دولتی جامع TK تغییر بدهید.

TK هزینه‌های درمانی مانند هزینه‌های ویزیت پزشکان، درمان‌های مختلف، دارو، معاینات غربالگری، توانبخشی و درمان‌های دندانپزشکی پایه انجام‌شده در دندانپزشکی‌های طرف قرارداد را می‌پردازد. هزینه بیمه خدمات درمانی TK مانند بیمه‌نامه‌های قبلی است و با در نظر گرفتن چند عامل باید ماهانه مبلغی بین 94,103 تا 105 یورو بپردازید. حتماً بهترین بیمه مسئولیت برای دانشجویان بین‌المللی را به منظور محافظت از خود در آلمان تهیه کنید.

طرح بیمه بارمر در آلمان

بارمر یکی دیگر از نام‌های بزرگ در بازار بیمه دولتی آلمان است که هم‌اکنون پس از TK در جایگاه دومین شرکت بیمه بزرگ آلمان قرار دارد. بارمر با داشتن نمایندگی‌های فراوان در سراسر آلمان توانسته است حدود 9 میلیون مشتری جذب کند. خوشبختانه چون فدر شریک رسمی بارمر نیز هست، برای تهیه بیمه بارمر نیازی نیست حتماً آلمانی بلد باشید. بیمه بارمر نیز مانند هر بیمه دولتی معمولی دیگری تمام درمان‌ها وخدمات بستری و سرپایی را به جز دندانپزشکی تحت پوشش قرار می‌دهد. حق بیمه درمان دولتی بارمر برای دانشجویان ماهانه 77,108 یورو است.

هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان


هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان

تهیه بیمه خدمات درمانی از شرکت‌های بیمه سلامت دولتی، ماهانه 94/103 تا 75/111 یورو برای دانشجویان بین‌المللی هزینه دارد، این بیمه‌نامه هزینه‌های درمانی پایه و مراقبت‌های بلندمدت را پوشش می‌دهد. حق بیمه برای برخورداری از پوشش‌های بیمه درمان دولتی در سال 20/2019 به شرح زیر بود:

 • TK: 80/105 یورو؛ این مبلغ برای دانشجویان کمتر از 22 سال به ماهانه 94/103 یورو کاهش می‌یافت.
 • AOK Baden Württemberg: 29/107 یورو
 • بارمر: 77/108 یورو
 • KKH (Kaufmännische Krankenkasse): 75/111 یورو.

هزینه بیمه درمان خصوصی در آلمان از ماهانه 33 یورو شروع می‌شود و بسته به نوع خدمات اضافی مورد درخواست و 18 ماه یا بیشتر بودن مدت زمان اقامت افزایش می‌یابد.

پرداخت حق بیمه آلمان با یونی‌فی


در مدت زمان اقامت در آلمان باید تحت پوشش بیمه باشید. چه دانشجو باشید، چه گردشگر باید حداقل یک بیمه‌نامه فعال داشته باشید. تیم ما در یونی‌فی روش مطمئنی را برای پرداخت حق بیمه پیش از ورود به آلمان ایجاد کرده است. پلتفرم یونی‌فی، برخلاف بسیاری از پلتفرم‌ها، طیف گسترده‌ای از خدمات متنوع را ارائه می‌دهد که یکی از آنها ثبت‌نام در طرح‌های بیمه درمانی آلمان است.

یونی فی یک شرکت رسمی و ثبت‌شده کانادایی است که در زمینه انواع خدمات پرداخت تخصص دارد. یونی‌فی نام شناخته‌شده‌ای در ایران است که درگاه امن و مطمئنی را برای پرداخت‌های ارزی و بین‌المللی در اختیار ایرانیان می‌گذارد. با توجه به هر روش پرداختی که انتخاب کنید، می‌توانید برای انتقال سپرده‌تان با کارشناسان ما در یونی فی تماس بگیرید. دیگر لازم نیست نگران پیچیدگی‌های انتقال بانکی، انتقال اینترنتی یا استفاده از کارت‌های اعتباری از ایران باشید، می‌توانید این کارها را با خیال راحت به کارشناسان مجرب یونی‌فی بسپارید و خود را با آسودگی برای سفر قریب‌الوقوع‌تان آماده کنید.

برخورداری از پوشش بیمه بین‌المللی به کمک یونی‌فی فقط به اندازه یک تراکنش با شما فاصله دارد. کافی است مبلغ مورد نیاز را با نرم‌افزار موبایل بانکی‌تان به ریال پرداخت کنید و مطمئن باشید که طرح بیمه منتخبتان همان روز خریداری خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در یونی‌فی تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول


خارجی‌ها چطور می‌توانند بیمه خدمات درمانی آلمانی تهیه کنند؟

برای تهیه بیمه درمانی در مدت زمانی که در آلمان زندگی می‌کنید، سه انتخاب دارید: نظام بیمه درمان عمومی وابسته به دولت، بیمه درمان خصوصی از شرکت‌های بیمه بین‌المللی یا آلمانی یا ترکیبی از این دو به گونه‌ای که بیمه‌نامه‌های دولتی و خصوصی مکمل هم باشند.

هزینه برخورداری از بیمه درمانی در آلمان ماهانه چقدر است؟

هزینه پوشش بیمه سلامت، بسته به شرایط و حق بیمه، از 80 تا 1500 یورو در ماه متغیر است.

در آلمان باید چه بیمه‌هایی داشته باشم؟

داشتن بیمه‌های زیر در آلمان لازم است:

 • بیمه درمانی: بیمه خدمات درمانی برای تمام افرادی که بیش از سه ماه در آلمان ساکن هستند، اجباری است.
 • بیمه خودرو: این بیمه برای رانندگان وسایل نقلیه در آلمان اجباری است.
 • بیمه مسئولیت فردی: بیمه مسئولیت اجباری نیست، اما لازمه زندگی ایمن روزمره است.

داشتن بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان اجباری است؟

لازم است دانشجویان بین‌المللی پیش از سفر به آلمان تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند. تمام افراد مقیم آلمان، حتی دانشجویانی که فقط یک ترم به آلمان منتقل می‌شوند، براساس قانون باید پوشش خدمات درمانی داشته باشند.

بهترین بیمه خدمات درمانی در آلمان برای دانشجویان کدام است؟

Techniker Krankenkasse (TK) یکی از پرطرفدارترین شرکت‌های بیمه‌ درمانی دولتی در آلمان است که طرح‌های بیمه کم‌هزینه و ممتازی را ارائه می‌دهد. بیمه TK محبوب‌ترین بیمه نزد دانشجویان، چه آلمانی چه خارجی، است.

می‌توانم بدون داشتن بیمه خدمات درمانی در آلمان کار کنم؟

خیر، بیمه داشتن در آلمان اجباری است.

دانشجویان بین‌المللی چطور بیمه درمانی تهیه می‌کنند؟

دانشگاه‌ها برنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های درمانی را پیش از ورود به دانشجویان بین‌المللی عرضه می‌کنند. مؤسسات آموزشی در بسیاری از موارد دانشجویان خارجی را ملزم به تهیه طرح ویژه مؤسسه می‌کنند؛ البته اگر دانشجو بتواند ثابت کند که تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارد، می‌تواند از تهیه بیمه خاص مؤسسه آموزشی انصراف بدهد.

ارتباط با ما