پرداخت هزینه گواهی پذیرش کبک (CAQ) کانادا

استان کبک در دورنمای مهاجرت به کانادا موقعیتی منحصربه‌فرد دارد. حکومت فدرال خودمختاری بسیار بیشتری را در اجرای سیاست‌ها و رویه‌های مهاجرتی به کبک اعطا کرده است، به همین دلیل برنامه‌های مهاجرتی کبک غالباً جدا از بقیه استان‌ها مطرح می‌شود. در چند برنامه اقامت موقت کبک باید گواهی پذیرش کبک (CAQ) داشته باشید تا اجازه اقامت در کبک به شما داده شود. گواهی پذیرش کبک (CAQ) اقامت موقت در استان کبک را ممکن می‌سازد. اتباع کشورهای خارجی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مؤسسه‌های آموزش عالی استان کبک هستند، نسبت به متقاضیان تحصیل در دیگر استان‌ها و قلمروهای کانادا کارشان یک مرحله طولانی‌تر است. آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند برای مدتی بیشتر از 6 ماه در کبک تحصیل کنند، باید گواهی پذیرش کبک (CAQ) تهیه کنند. دانشجویان خارجی شرایط لازم را برای درخواست اجازه تحصیل (استادی پرمیت) صرفاً پس از دریافت CAQ پیدا می‌کنند.

هنگام درخواست گواهی پذیرش کبک باید مطمئن شوید که تمام شرایط اعلام‌شده از سوی آژانس مهاجرت کبک (MIDI) را دارید. موارد زیر شرایط عمومی برای اقامت در کبک به عنوان دانشجوی بین‌المللی است، البته شایان ذکر است که شرایط دقیق ممکن است برای همه یکسان نباشد. شهروندان خارجی برای دریافت CAQ جهت شرکت در دوره‌های آموزشی کبک باید:

  • نامه پذیرش از مؤسسه‌های آموزشی منتخب (DLI) کبک داشته باشند.
  • هزینه کامل رسیدگی به درخواست CAQ را پرداخت کنند.
  • متعهد شوند که تحصیل، فعالیت اصلی‌شان در کبک خواهد بود.
  • تضمین کنند که در مدت اقامت تحت پوشش بیمه خدمات و بستری خواهند بود.
  • گواهی تمکن مالی ارائه کنند و ثابت کنند که بودجه کافی را برای تأمین شهریه و هزینه‌های زندگی در مدت اقامت در کبک در اختیار دارند.

درخواست گواهی پذیرش کبک


درخواست گواهی پذیرش کبک

برای درخواست CAQ می‌توانید فرم درخواست را به صورت آنلاین پر کنید یا نسخه PDF فرم را دانلود کنید و پس از تکمیل پست کنید. در ادامه مراحل تکمیل درخواست اینترنتی CAQ را برایتان توضیح می‌دهیم. از بیست و ششم ژانویه 2021 دیگر امکان ارسال درخواست کاغذی برای دریافت گواهی پذیرش کبک وجود ندارد، همچنین نمی‌توانید مدارک مثبته مرتبط با CAQ را برای MIFA پست کنید. تمام درخواست‌های CAQ برای تحصیل در کبک باید به صورت الکترونیک ارسال شود و تمام مدارک مثبته باید به صورت الکترونیک به درگاه Arrima تحویل داده شود. فهرست مدارک شخصی لازم برای اعطای CAQ، پس از ارسال درخواست آنلاین و پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست برایتان ارسال می‌شود. این فهرست حاوی دستورالعمل‌هایی است که به شما توضیح می‌دهد مدارک مثبته را چگونه باید به صورت الکترونیکی با استفاده از سامانه برخط Arrima ارسال کنید.

MIFI راهنمایی را به زبان انگلیسی و در قالب PDF تنظیم کرده است که روش ارائه الکترونیکی مدارک مثبته را توضیح می‌دهد. همچنین وب‌سایتی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند پرسش‌های فنی‌شان را از طریق آن مطرح کنند؛ البته فیلمی آموزشی نیز وجود دارد که به زبان فرانسوی است.

مرحله 1: تکمیل درخواست اینترنتی

نامه پذیرشتان را باید به صورت آنلاین تهیه کنید، چون نامه پذیرش کاغذی برایتان پست نخواهد شد. نامه پذیرشتان را دانلود کنید و یک نسخه از آن را ذخیره کنید، چون ممکن است لازم باشد آن را در درخواست‌های بعدی ارائه دهید. اعضای درجه یک خانواده در بخش افراد همراه شامل همسر، فرزندان، مادر و پدر دارای اقامت موقت کانادا و دارای ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری، پناهندگان، افراد بدون وضعیت، کنسول و دیپلمات خارجی، مقیم دائم یا شهروند کانادا می‌شوند.

تاریخ‌هایی تقریبی را برای تاریخ آغاز و پایان کل دوره تحصیلی یا برنامه آموزشی اعلام کنید؛ برای مثال دوره کارشناسی و دکترا حداکثر 4 سال و دوره کارشناسی ارشد حداکثر 2 سال طول می‌کشد. برای تاریخ شروع می‌توانید اولین روز دوره را اعلام کنید. بسته به این‌که در حال حاضر مقیم کدام کشور هستید، ممکن است گواهی تمکن مالی از شما خواسته شود. در این صورت باید بگویید که چه کسی هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه را پرداخت می‌کند. اگر دانشجوی فارغ‌التحصیل هستید و پژوهانه، کمک‌هزینه یا بورس تحصیلی دریافت می‌کنید، گزینه «خودم» را انتخاب کنید، چون خودتان فردی هستید که مسئولیت پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی را بر عهده خواهید داشت. منظور از مکان فعلی اقامت قلمرو یا کشوری است که هم‌اکنون در آن‌جا زندگی می‌کنید، چه اقامتتان دائم باشد، چه موقتی.

مرحله 2: گرفتن فهرست شخصی‌سازی‌شده

فهرست شخصی‌سازی‌شده‌ای از مدارک مثبته‌ای که باید به اداره مهاجرت کبک ارسال کنید، پس از تکمیل درخواست اینترنتی و پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست برایتان فرستاده می‌شود. در این فهرست برایتان توضیح داده می‌شود که چطور باید مدارک مثبته را به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه برخط Arrima برای MIFI ارسال کنید.

مرحله 3: گردآوری تمام مدارک مثبته ذکرشده در فهرست شخصی

اظهارنامه، تعهدنامه و مجوزی همراه با فهرست مستندات لازم برایتان ارسال می‌شود که باید آنها را امضا کنید. فرم‌ها را حتماً به دقت بخوانید، چون این فرم‌ها حاوی تعهداتی هستند که در دوران تحصیل در کبک باید آنها را رعایت کنید.

فرم‌های اظهارنامه، تعهدنامه و مجوزها را باید چاپ کنید و نسخه فیزیکی را به طور دستی امضا کنید، سپس فرم‌های امضاشده را اسکن کنید و در قالب فایل PDF بارگذاری کنید. اسم و امضای روی فرم‌ها باید با اسم و امضای پاسپورتتان همخوانی داشته باشد. امضای الکترونیک قابل قبول نیست.

قبل از آن‌که مدارک ذکرشده در فهرست را از طریق سامانه برخط Arrima برای اداره مهاجرت کبک ارسال کنید، حتماً رونوشتی از تمام مدارک را ذخیره کنید. پوشه‌ای در رایانه شخصی‌تان ایجاد کنید و این مدارک را در آن‌جا نگهداری کنید؛ در آینده برای درخواست اجازه تحصیل نیز باید بعضی از این مدارک مثبته را بارگذاری کنید.

اگر در فهرست مدارک از شما گواهی تمکن مالی نیز خواسته شده باشد، باید تأیید کنید که می‌توانید شهریه و هزینه‌های زندگی سال اول تحصیل را پرداخت کنید، البته این تأیید را قیم مالی‌تان هم می‌تواند انجام بدهد، قیم مالی می‌تواند پدر و یا مادر یا هر شخصی باشد که تحت تکفلش هستید.

اگر شخص ثالثی مانند والدین یا قیم قانونی شما را از نظر مالی حمایت می‌کند، حتماً اظهارنامه حمایت مالی را به ایشان بدهید و مطمئن شوید که آن را تکمیل و امضا می‌کنند. اظهارنامه حمایت مالی را باید چاپ کنید و حامی مالی‌تان آن را به طور دستی امضا کند و تاریخ بزند؛ سپس نسخه امضاشده را به صورت فایل PDF در حساب کاربری‌تان در سامانه Arrima بارگذاری کنید.

میزان تمکن مالی سالانه‌ای که از شما درخواست می‌شود بستگی به این دارد که آیا خانواده‌تان همراه شما به کانادا خواهند رفت یا خیر. اداره مهاجرت کبک برای هزینه‌های زندگی یک فرد 18 سال به بالا حداقل مبلغ 13481 دلار را برای یک سال یا تقریباً 1100 دلار را برای یک ماه تعیین کرده است. اداره مهاجرت کبک متوسط هزینه‌های زندگی را براساس موقعیت‌های مختلف برآورد کرده است که برای مشاهده‌شان می‌توانید به وب‌سایت این اداره مراجعه کنید. اگر صغیر باشید و کمتر از 17 سال داشته باشید، باید مدارک دیگری را نیز ارائه کنید. حتماً اصل مدارک درخواست‌شده در فهرست شخصی را اسکن کنید. افزون بر این تمام مدارکی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی است، باید همراه با ترجمه رسمی ارائه شود.

پرداخت هزینه درخواست CAQ با یونی‌فی


پرداخت هزینه درخواست CAQ با یونی‌فی

هزینه درخواست گواهی پذیرش کبک (CAQ) معادل 120 دلار کاناداست؛ این مبلغ بیشتر از هزینه اجازه تحصیلی است که دولت کانادا آن را صادر می‌کند. این هزینه در صورت ریجکت یا رد شدن درخواست غیرقابل استرداد است و نمی‌توان آن را نسبت به هزینه‌های دیگر تعدیل کرد. هزینه CAQ را باید هنگام ارسال درخواست برای گزینش تحصیلی موقت، با کارت اعتباری پرداخت کنید. متأسفانه متقاضیان و دانشجویان ایرانی به دلیل وجود نداشتن حساب بانکی بین‌المللی در نظام بانکداری ایران، نمی‌توانند از کردیت کارت استفاده کنند. ازآن‌جا که پرداخت‌ارزی برای ایرانیان ممکن نیست، می‌توانید از خدمات یونی‌فی (UniFee) برای پرداخت اپلیکیشن فی CAQ بهره بگیرید.

یونی‌فی یک شرکت کانادایی معتبر ثبت‌شده است که در زمینه انواع خدمات پرداخت تخصص دارد. یونی‌فی نام شناخته‌شده‌ای در ایران است و درگاه مطمئنی برای انجام تمام پرداخت‌های بین‌المللی مورد نیاز ایرانیان دارد. کارشناسان یونی‌فی روش معتبری را برای پرداخت هزینه CAQ ایجاد کرده‌اند. پلتفرم یونی‌فی، برخلاف بسیاری از پلتفرم‌های دیگر، طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهد که یکی از آنها پرداخت هزینه درخواست گواهی پذیرش کبک است.

پرداخت هزینه CAQ به کمک یونی‌فی فقط به اندازه یک تراکنش با شما فاصله دارد. کافی است هزینه درخواست CAQ را با نرم‌افزار موبایل‌بانکتان به ریال پرداخت کنید؛ کارشناسان یونی‌فی فرایند ثبت‌نام CAQ را بلافاصله پس از پرداخت ریالی‌تان شروع خواهند کرد.

همچنین می‌توانید کارت پیش‌پرداخت یا هدیه ویزا یا مسترکارت تهیه کنید و فرایند عضویت را خودتان به پایان برسانید. محصولات یونی‌فی مطمئن، معتبر و امن است. می‌توانید کارت هدیه را برای پرداخت هزینه درخواست CAQ از یونی فی بخرید و آن را پس از استفاده دور بیاندازید یا کارت پیش‌پرداخت قابل شارژ را خریداری کنید و از آن بارها در پلتفرم‌های مختلف استفاده کنید.

پرسش‌های متداول


هزینه CAQ را چطور پرداخت کنم؟

هزینه لازم برای رسیدگی به درخواست CAQ در یکم ژانویه 2022 معادل 120 دلار کانادا اعلام شد. این هزینه را باید با کارت اعتباری، برای مثال مستر کارت، ویزا یا امریکن اکسپرس، پرداخت کنید. کارت اعتباری می‌تواند به فرد دیگری متعلق باشد که حاضر است کارتش را برای پرداخت هزینه درخواست CAQ در اختیارتان بگذارد.

تأیید درخواست CAQ چقدر طول می‌کشد؟

گواهی پذیرش کبک در تمام طول ترم تحصیلی، از همان روز اول معتبر است. رسیدگی به درخواست CAQ به طور متوسط 20 روز کاری (حداقل چهار هفته) طول می‌کشد. مدت زمان ارسال پستی در این زمان منظور نشده است.

بدون CAQ می‌توانم وارد کبک شوم؟

اگر دوره آموزشتان شش ماه یا کمتر طول می‌کشد، برای تحصیل در کبک به گواهی پذیرش کبک (CAQ) نیاز نخواهید داشت.

اگر CAQ نداشته باشم، می‌توانم برای اجازه تحصیل درخواست بدهم؟

دولت کانادا اجازه تحصیل (استادی پرمیت) را صادر می‌کند. برای ارسال درخواست اجازه تحصیل لازم نیست منتظر دریافت نسخه سخت (چاپی) CAQ بمانید. می‌توانید نامه تأییدیه MIFI را که در پرونده آنلاین‌تان وجود دارد، ارائه بدهید.

مدت اعتبار گواهی پذیرش کبک چقدر است؟

گواهی پذیرش کبک برای دانشجویان دوره کارشناسی و دکترا معمولاً چهار سال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد یک تا دو سال است ـ مدت اعتبار CAQ به طول دوره آموزشی بستگی دارد.

ارتباط با ما