تمکن مالی ویزای آلمان و روش‌های اثبات آن

هنگام مهاجرت به آلمان چند مدرک و شرط لازم وجود دارد که باید آن‌ها را از همان ابتدا مدنظر داشته باشید. چه بخواهید در دانشگاه‌های آلمان درس بخوانید، چه زبان آلمانی را در یکی از مؤسسه‌های آموزش زبان آلمانی یاد بگیرید، به دنبال کار در یک شرکت آلمانی باشید یا صرفاً بخواهید به آلمان سفر کنید و جاذبه‌های گردشگری این کشور تاریخی را ببینید، باید بتوانید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برای تأمین مخارج‌ خود در طول اقامت در آلمان برخوردار هستید. اثبات تمکن مالی جزو شرایط بسیاری از کشورهای اروپایی است. تمکن مالی به مقامات کمک می‌کند تا مطمئن شوند که متقاضی ویزا استطاعت رعایت استانداردهای یک زندگی قابل‌قبول را دارد و می‌تواند به هدف موردنظرش از اقامت در آلمان برسد.

تمکن مالی آلمان چیست؟

اثبات تمکن مالی برای گرفتن ویزا یا اجازه اقامت آلمان لازم است. مدارک مختلفی بر اساس شرایط موردنظر مرجع آلمانی ذی‌ربط از مسافران خارجی به عنوان سند اثبات تمکن مالی در زمان درخواست پذیرفته می‌شود. سند اثبات تمکن مالی معمولاً باید تأییدیه‌ای رسمی باشد که توسط یک سازمان معتبر و شناخته‌ شده صادر شود و مبلغ در دسترس به نام متقاضی را نشان بدهد یا ثابت کند که متقاضی از حمایت مالی قیم یا مؤسسه برخوردار است.

چه افرادی نیاز به اثبات تمکن مالی دارند؟

اثبات تمکن مالی برای هر فردی که جهت اقامت در آلمان به دریافت ویزا یا اجازه اقامت نیاز دارد، اجتناب‌ناپذیر است. به‌طور کلی تمام شهروندان تبعه کشورهایی به جز کشورهای اتحادیه اروپا که برای اهدافی جز اهداف گردشگری می‌خواهند در آلمان اقامت کنند، باید تمکن مالی‌شان را ثابت کنند.

روش‌های اثبات تمکن مالی

روش‌های مختلفی برای اثبات تمکن مالی وجود دارند. توصیه می‌کنیم حتماً با مرجع محلی ذی‌ربطی که قرار است درخواست ویزا یا اجازه اقامتتان را تحویلشان بدهید، مشورت کنید، چون ممکن است شرایط و مدارک لازم تفاوت داشته باشد. در ادامه با رایج‌ترین روش‌های اثبات تمکن مالی برای اقامت در آلمان آشنا می‌شوید.

حساب مسدود شده در آلمان

حساب مسدود شده نوعی حساب بانکی است که مخصوص تبعیت از قوانین ویزای آلمان ابداع شد. اکثر مقامات حساب مسدود شده را برای اثبات تمکن مالی جهت اقامت در خارج ترجیح می‌دهند.

حساب بانکی مسدود شده برای «بلوکه کردن» مبلغ لازم برای تأمین مخارج خود در زمان اقامت در آلمان برای مدت زمانی معین، عموماً یک سال، به کار برده می‌شود. وقتی مبلغ لازم را به حساب واریز می‌کنید، سازمان مربوطه تأییدیه بلوکه شدن پول را صادر می‌کند. این تأییدیه را باید به مقامات ارائه کنید تا ثابت کنید بودجه لازم را برای مدت زمان اقامت‌تان در اختیار دارید. پس از صدور ویزا یا اجازه اقامت می‌توانید مبلغی را به صورت ماهانه از حساب مسدود شده به حساب بانکی معمولی (حساب جاری یا به آلمانی Girokonto) منتقل کنید.

شایان ذکر است که پس از ورود به آلمان نمی‌توانید به تمام پول به یک‌باره دسترسی داشته باشید. مفهوم حساب مسدود شده مستلزم آن است که پول به صورت ماهانه و در مقادیر تعیین‌ شده به حساب جاری منتقل شود. به‌این‌ترتیب مقامات تضمینی دارند که مطمئن‌شان می‌کند متقاضی منابع مالی کافی را برای تمام مدت زمان اقامتش در اختیار دارد. ضمناً خطر خرج شدن تمام بودجه در همان ابتدای سفر از بین می‌رود.

حمایت والدین برای اثبات تمکن مالی

اگر دانشجو باشید و حمایت مالی اساسی را برای تحصیل در آلمان از والدین‌تان دریافت کنید، می‌توانید اسنادی ارائه کنید که ثابت کند والدین‌تان بودجه لازم را برای حمایت از شما در اختیار دارند.

سفارت‌خانه‌ها و اداره‌های خارجی در چنین موقعیت‌هایی معمولاً از دانشجو می‌خواهند که قرارداد استخدام یکی از والدین یا هر دو و یا صورت‌حساب حساب جاری‌شان را ارائه کند.

بورسیه تحصیلی برای اثبات تمکن مالی

بورسیه تحصیلی برای اثبات تمکن مالی

اگر از یک مؤسسه معتبر موفق به اخذ بورس تحصیلی شدید، می‌توانید تأییدیه معتبر بورس تحصیلی را در درخواستتان برای ویزا یا اجازه اقامت به عنوان گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های‌ اقامت‌تان ارائه بدهید. توصیه می‌کنیم حتماً اول با سفارت مشورت کنید تا مطمئن شوید که تأییدیه دریافت بورس تحصیلی مورد قبول و هم‌سو با شرایط موردنظر مرجع ذی‌ربط است.

مبلغ بورس تحصیلی گاهی فقط بخشی از مبلغ لازم برای گواهی تمکن مالی را پوشش می‌دهد. بهترین کار در این موارد ترکیب تأییدیه بورس تحصیلی با حساب بانکی مسدود شده‌ای است که مبلغ باقی‌مانده را پوشش بدهد؛ البته می‌توانید در کنار بورس تحصیلی سند دیگری را ارائه کنید که تمکن مالی و برخوردار بودن از حمایت مالی را اثبات کند.

ضمانت پرداخت هزینه‌ها (Verpflichtungserklärung)

ضمانت پرداخت هزینه‌ها (Verpflichtungserklärung)

یکی دیگر از جایگزین‌های حساب بانکی مسدود شده، ضمانت‌نامه از یکی از خویشاوندان یا دوستانی است که اقامت دائم آلمان را دارد. این ضمانت‌نامه که به آن Verpflichtungserklärung گفته می‌شود، زمانی قابل‌قبول است که فرد مذکور مسئولیت مالی کامل را برای حمایت از شما در طول اقامت‌تان در آلمان تقبل کند و پیامدهای این مسئولیت را نیز بپذیرد. این ضمانت‌نامه را می‌توانید به اداره ثبت محلی در منطقه سکونت ضامن درخواست بدهید و همان اداره ضمانت‌نامه را برایتان صادر خواهد کرد.

برای آن‌که اداره ثبت محلی چنین تأییدیه‌ای را صادر کند، ضامن باید صورت‌ سود و زیان را ارائه کند تا اطمینان حاصل شود که منابع مالی کافی را برای حمایت از شما در طول مدت اقامت‌تان در اختیار دارد.

ضمانت بانکی

وام‌های بانکی مختلفی وجود دارند که مقامات آلمانی آن‌ها را به عنوان گواهی تمکن مالی قبول می‌کنند. برای آن‌ که وام به عنوان گواهی تمکن مالی پذیرفته شود، بانک باید تأییدیه‌ای صادر کند که نشان بدهد در طول مدت تحصیل و زندگی‌تان در آلمان از حمایت مالی کامل برخوردار خواهید بود.

حداقل مقدار تمکن مالی برای ویزای آلمان

حداقل مقدار مبلغ لازم برای اثبات این که از تمکن مالی لازم برای مدت اقامت‌تان در آلمان برخوردار هستید، بر اساس نوع ویزا تعیین می‌شود.

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی

حداقل تمکن مالی موردنیاز برای تحصیل در آلمان از سال 2022 معادل 11208 یورو برای هر سال (934 یورو برای هر ماه) تعیین شده است. بسیاری از دانشجویان پول بیشتری را از این مبلغ حداقلی، به امید پررنگ‌تر شدن شانس‌شان برای دریافت ویزا به حساب‌شان واریز می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند حساب بانکی مسدود شده را در یکی از بانک‌های معرفی‌شده افتتاح کنند.

میزان تمکن مالی برای ویزای جستجوی کار آلمان (ویزای جاب سیکر آلمان)

سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان عموماً از متقاضی ویزای جاب سیکر می‌خواهند که صورت‌حساب بانکی یک حساب امانی/ بلوکه‌شده (Sperrkonto) را ارائه کند که مانده حسابش حداقل 720 یورو برای هر ماه ویزا باشد. بنابراین تمکن مالی لازم برای ویزای شش‌ماهه جستجوی کار معادل 4320 یورو است؛ البته این مبلغ به محل اپلای بستگی دارد.

تمکن مالی لازم برای ویزای توریستی آلمان

گواهی تمکن مالی یکی از مدارک لازم برای ویزای توریستی آلمان است. تمکن مالی‌تان را برای اخذ ویزای توریستی آلمان باید از طریق پرینت حساب بانکی‌تان ثابت کنید، پرینت حساب باید مربوط به سه ماه گذشته باشد. درهرحال برای گرفتن ویزای توریستی آلمان لازم نیست حساب بانکی مسدود شده افتتاح کنید.

حداقل مبلغ لازم برای اثبات تمکن مالی 45 یورو در روز یا مانده حسابی بیش از 3000 یورو در شش ماه گذشته است. برای ارزیابی دقیق‌تر مبلغ لازم می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

افتتاح حساب مسدود شده آلمان چقدر زمان می‌برد؟

افتتاح حساب مسدود شده آلمان بسته به بانک انتخابی‌تان معمولاً دو تا سه هفته طول می‌کشد.

چه زمانی باید تمکن مالی خود را ثابت کنیم؟

معمولاً باید تمکن مالی‌تان را در زمان درخواست ویزا ثابت کنید.

به ازای هر ماه ماندن در آلمان چه مقدار تمکن مالی لازم است؟

برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان به طور میانگین تقریباً به 934 یورو در ماه نیاز دارید.

آیا برای ویزای همراه نیز باید تمکن مالی گرفت؟

بله، باید ثابت کنید که از تمکن مالی لازم برای تأمین مخارج همسر یا فرزند تحت تکفل‌تان برخوردار هستید.

کدام روش برای اثبات تمکن مالی بهتر است؟

حساب مسدود شده راه‌حلی است که تمام مقامات آلمان آن را هم به متقاضیان ویزا هم به متقاضیان اجازه اقامت توصیه می‌کنند. بااین‌حال ضمانت‌نامه بانکی یا صورت سود و زیان والدین نیز پذیرفته می‌شود.

ارتباط با ما