پرداخت دپوزیت اجاره خانه در کانادا

از آنجایی که هزینه‌های زندگی در سراسر کانادا رو به افزایش است، دانستن اینکه زندگی در هر استان چقدر هزینه خواهد داشت؛ به انتخاب درست شهر محل زندگی کمک بزرگی می‌کند. از هزینه‌های کلیدی زندگی می‌توان به هزینه‌های مربوط به منزل و محل سکونت اشاره کرد. هزینه‌های مسکن شامل: اجاره، هزینه‌های برق و هزینه‌های مربوط به ارتباطات می‌شود؛ که این هزینه‌ها از استانی به استان دیگر متفاوت است. میزان اجاره خانه به نوع خانه‌ای که انتخاب می‌کنید؛ بستگی دارد. خانه‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌شود، عبارت‌اند از:

  • آپارتمان‌های کوچکی (Bachelor) که برای ۱ نفر طراحی شده‌اند.
  • آپارتمان‌های ۲ خوابه که برای ۲ نفر طراحی شده‌اند.
  • آپارتمان‌های ۳ خوابه که مناسب خانواده‌های کوچک ۳ یا ۴ نفره است.
  • خانه مستقل که برای خانواده‌های بیشتر از ۴ نفر مناسب است.

زندگی کردن در شهر‌های بزرگ معمولا پر هزینه است. میانگین اجاره خانه در شهر‌های کانادا، در ماه می ۴ درصد افزایش یافته‌بود، اما با این وجود در ماه ژوئن مجددا 1.9 درصد افزایش یافت. طبق گزارش سایت Rentals.ca وضعیت اجاره در استان آنتاریو بسیار بد است چون ۱۰ شهر از ۱۲ شهر گران کانادا در این استان قرار دارند.

اجاره خانه در کانادا


اجاره خانه در کانادا

صاحب خانه یا Landlord شخصی است که مالک خانه یا ساختمانی است، که شما در‌ آن زندگی می‌کنید. در ساختمان‌های بزرگ معمولا صاحب خانه، یک مدیر ملک یا سرپرست را برای دریافت اجاره‌ها و مدیریت ساختمان استخدام می‌کند. هر استان یا هر منطقه قوانین خاصی برای اجاره منزل دارد و این قوانین تعیین می‌کنند که، صاحب خانه‌ها و مستاجران باید به چه مواردی متعهد شوند.

به طور کلی، صاحب‌خانه وظیفه دارد که مبلغ اجاره را از شما دریافت کند، خانه را ایمن و سالم تحویل دهد و نیز وسایلی که در اجاره نامه ذکر شده را مثل: اجاق گاز، وسایل گرمایشی و یخچال، فراهم کند. شما نیز به عنوان مستاجر باید اجاره خود را تماما به موقع پرداخت کنید، خانه را تمیز و سالم نگه‌دارید و اگر خانه نیاز به تعمیرات داشت با صاحب‌خانه تماس بگیرید. همچنین باید برای مواردی مثل تعمیرات یا اجاره مجدد منزل به صاحب‌خانه یا مدیر املاک اجازه ورود دهید. صاحب‌خانه هم باید به شما اطلاع دهد که چه زمانی قرار است به منزل شما بیاید.

راه‌های زیادی برای پیدا کردن خانه یا آپارتمان مناسب برای اجاره وجود دارد. قبل از اینکه به دیدن خانه‌ای که می‌خواهید اجاره کنید بروید؛ یک لیست از سوالاتی که باید از صاحب‌خانه یا مدیر املاک بپرسید، تهیه کنید. در کانادا، معمولا صاحب‌خانه از شما ضامن می‌خواهد، مثل صاحب‌خانه قبلی یا کارفرما تا از اینکه شما مستاجر خوبی هستید، مطمئن شود. همچنین صاحب‌خانه، درباره محل کار، سابقه اعتبار مالی و میزان درآمد شما، از شما سوال میکند.

زمانی که شما تصمیم به اجاره یک خانه گرفتید؛ شما و صاحب‌خانه باید یک اجاره‌نامه را امضا کنید. اجاره‌نامه یک توافق‌نامه کتبی اجاره ملک است که در آن، مواردی که شما و صاحب‌خانه باید به آن متعهد شوید و توافق کرده اید، ذکر می‌شود. اجاره‌نامه یک سند رسمی و قانونی است، پس باید کلمه به کلمه آن را با دقت بخوانید و متوجه شوید. در نتیجه شاید بهتر باشد هنگام امضای اجاره‌نامه، از یک دوست یا وکیل بخواهید که همراه شما بیاید. زمانی که شما اجاره‌نامه را امضا کردید؛ صاحب‌خانه مبلغی را از شما دریافت می‌کند،  تا اگر شما اجاره را به موقع پرداخت نکردید یا اینکه به آپارتمان آسیبی وارد کردید؛ صاحب‌خانه بتواند از آن پول (دپوزیت) برای پوشش‌دهی هزینه‌ها استفاده کند. هنگامی که مدت اجاره شما تمام می‌شود و می‌خواهید خانه اجاره‌ای را ترک کنید، صاحب‌خانه مبلغ دپوزیت را به شما باز می‌گرداند یا اینکه از آن به عنوان اجاره ماه آخر اقامت شما استفاده می‌کند.

اجاره یا دپوزیت در کانادا


اجاره یا دپوزیت در کانادا

دپوزیت اجاره در کانادا

اکثر صاحب‌خانه‌ها از مستاجر‌های جدید می‌خواهند که قبل از نقل مکان یک مبلغ تحت عنوان دپوزیت را پرداخت کنند، شما باید اجاره ماه اول را هم قبل از نقل مکان پرداخت کنید. لازم است بدانید که دپوزیت یا ودیعه تضمینی با اجاره تفاوت دارد. اما به طور کلی صاحب‌خانه مجاز نیست که هیچ مبلغی اضافه‌تر یا بیشتر از اجاره را از شما بگیرد. به طور مثال صاحب‌خانه اجازه ندارد که هیچ مبلغی را تحت عنوان ودیعه برای تعمیرات احتمالی یا موارد دیگر از شما بگیرد. البته یک استثنا برای این مورد وجود دارد؛ مثلا صاحب‌خانه اجازه دارد هزینه‌های مربوط به کلید قابل استرداد، کنترل از راه دور در‌های ورودی و خروجی را از مستاجر بگیرد، اما به شرطی که مبلغ این موارد از هزینه اصلی کلید یا ریموت بیشتر نباشد.

اگر دپوزیت به صاحب‌خانه پرداخت شود، صاحب‌خانه باید آن را نگه‌داشته تا به عنوان اجاره ماه آخر از آن استفاده کند. اگر اجاره‌ها افزایش یابد، صاحب‌خانه می‌تواند از مستاجر بخواهد که مبلغی را به ودیعه اضافه کند. همچنین از آنجایی که صاحب‌خانه تا پایان زمان اجاره نشینی مستاجر، از دپوزیت استفاده نمیکند، باید به مستاجر برای مبلغی که در اختیار دارد سود بپردازد. اگر مستاجر فقط چند ماه یک واحد را اجاره کند، باز هم صاحب‌خانه باید سود ودیعه را متناسب با مدت زمانی که دپوزیت را در اختیار داشته؛ به مستاجر پرداخت کند.

صاحب‌خانه‌ها باید هر ۱۲ ماه یکبار، سود ودیعه را به مستاجر پرداخت کنند، اما اگر این کار را انجام ندهند، این مبلغ در طول سال‌ها ترکیبی شده و بیشتر می‌شود. سود پرداختی به مبلغ ودیعه یا دپوزیتی که در اختیار صاحب خانه است تعلق می‌گیرد و در صورت افزایش مبلغ دپازیت به مبلغ اضافه شده نیز تعلق میگیرد. اگر مستاجر بخواهد، می‌تواند بهره را از صاحب‌خانه تحویل بگیرد یا اینکه با رضایت مالک آن را از میزان اجاره کم کند. اگر صاحب‌خانه از پرداخت بهره امتناع کند، مستاجر می‌تواند در هیئت موجر و مستاجر درخواستی رسمی تحت عنوان پرداخت بهره یا کم کردن آن از اجاره بها، توسط صاحب‌خانه ثبت کند.

دپوزیت تضمینی در کانادا

در زمان امضای اجاره نامه، صاحب‌خانه از شما مبلغی تحت عنوان دپوزیت تضمینی یا ودیعه برای خرابی‌های ممکن، دریافت می‌کند. این مبلغ معمولا از نصف مقدار اجاره هر ماه، بیشتر نیست. البته دریافت مبلغی تحت عنوان دپوزیت تضمینی، در برخی استان‌ها مثل استان آنتاریو مجاز نیست. طبق قوانین اجاره مسکن، زمانی که صاحب‌خانه مبلغی را برای دپوزیت دریافت کرد، اجاره نامه آغاز شده است.

اگر بخواهید حیوان خانگی داشته باشید، صاحب‌خانه می‌تواند در ابتدا یا در طول مدت اجاره مبلغی را تحت عنوان دپوزیت خسارت وارده از حیوانات خانگی، از شما دریافت کند. البته این مبلغ به تعداد حیوانات خانگی شما بستگی ندارد و نباید از نصف مبلغ اجاره یک ماه بیشتر باشد. صاحب‌خانه اجازه ندارد که برای حیواناتی مثل سگ‌های راهنما یا حیواناتی که از قبل در خانه بوده‌اند ودیعه دریافت کند. دپوزیت خسارت وارده توسط حیوانات خانگی، فقط باید برای جبران خساراتی که حیوانات به ساختمان وارد کرده‌اند استفاده شود، مگر اینکه مستاجر اجازه دهد تا از این مبلغ برای کار دیگری استفاده شود.

پرداخت اجاره و دپوزیت با استفاده از UniFee در کانادا


اگر می‌خواهید قبل از ورود به کانادا، آپارتمان اجاره کنید، باید حتما اجاره ماه آخر را همزمان به امضا اجاره‌نامه پرداخت کنید. همچنین ممکن است صاحب‌خانه از شما وثیقه یا دپوزیت تضمینی بخواهد، که در این صورت باید آن را هم پرداخت کنید. تیم ما در UniFee روش مناسبی را برای پرداخت اجاره یا دپوزیت تضمینی، قبل از ورود به کانادا؛ ابداع کرده است. تیم ما بر خلاف سایر گروه‌های مشابه؛ خدمات زیادی را در زمینه پرداخت اجاره یا دپوزیت ارائه می‌دهد.

UniFee یک شرکت معتبر کانادایی است که خدمات گسترده‌ای در زمینه امور مالی و پرداخت، ارائه می‌دهد. UniFee در ایران هم یک شرکت شناخته شده است و شما می‌توانید تمام کار‌های بین‌الملی مربوط به پرداخت هزینه‌های مختلف خود را با اطمینان خاطر از این طریق انجام دهید.

صاحب‌خانه‌ها اکثرا حواله‌های بانکی یا وجه نقد را می‌پذیرند اما علاوه بر این روش‌ها، شما می‌توانید برای پرداخت و حواله ودیعه با تیم ما در UniFee تماس بگیرید. در این صورت دیگر لازم نیست نگران عوارض حواله بانکی از ایران باشید. فقط کار را به تیم ما در UniFee بسپارید و بعد از آن می‌توانید تمام تمرکز خود را بر روی بسته‌بندی وسایل و آماده شدن برای پرواز، قرار دهید.

با UniFee پرداخت اجاره یا ودیعه فقط یک تراکنش ساده خواهد بود. شما می‌توانید برای پرداخت ریالی اجاره از نرم‌افزار‌های موبایل استفاده کنید و بعد خاطر جمع باشید که مبلغ اجاره دقیقا در همان روز به صاحب‌خانه پرداخت می‌شود. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در UniFee تماس بگیرید.

سوالات متداول


آیا دریافت وثیقه یا دپوزیت تضمینی در کانادا قانونی وجود دارد؟

اگر صاحب‌خانه بخواهد می‌تواند از شما مبلغی را تحت عنوان دپوزیت دریافت کند اما این مبلغ نباید بیشتر از مبلغ اجاره ماهانه باشد. معمولا به این نوع دپوزیت، اجاره ماه آخر اقامت یا LMR می‌گویند. اگر شما اجاره را به صورت هفتگی پرداخت می‌کنید، مبلغ دپوزیت نباید از مبلغ اجاره هفتگی بیشتر باشد.

درخواست چه مقدار دپوزیت از مستاجر مجاز است؟

وقتی می‌خواهید یک خانه اجاره کنید، معمولا باید مبلغی به عنوان ودیعه یا دپوزیت پرداخت کنید. اما صاحب‌خانه اجازه ندارد مبلغی به اندازه اجاره یک ماه یا بیشتر از آن را از شما به عنوان ودیعه دریافت کند.

آیا صاحب‌خانه می‌تواند دپوزیت را نگه‌دارد؟

صاحب‌خانه فقط درصورتی می‌تواند تمام یا بخشی از دپوزیت شما را نگه‌دارد که ثابت کند، شما به او ضرر مالی وارد کرده‌اید یعنی مثلا به خانه خسارت زده‌اید یا اینکه اجاره پرداخت نشده دارید.

آیا صاحب‌خانه می‌تواند از پس دادن دپوزیت خودداری کند؟

اگر مالک نتواند مبلغ دپوزیت را به مستاجر برگرداند؛ مستاجر می‌تواند از وی شکایت کند و ۳ برابر آن مبلغ از صاحب‌خانه جریمه بگیر. از آنجایی که بازگرداندن مبلغ دپوزیت یک قانون است، صاحب‌خانه باید طبق قانون آن را به مستاجر پرداخت کند.

آیا باید دپوزیت را قبل از امضا اجاره‌نامه پرداخت کنیم؟

تحت هیچ شرایطی نباید قبل از امضا اجاره‌نامه مبلغی را پرداخت کنید. درخواست پرداخت قبل از عقد قرار داد ممکن است کلاهبرداری باشد و هرگز نباید قبل از تنظیم قرارداد پولی پرداخت کنید.

آیا صاحب‌خانه می‌تواند در استان انتاریا  اجاره ۶ ماه را از پیش دریافت کند؟

خیر. در انتاریا فقط باید اجاره ماه آخر را تحت عنوان دپوزیت پرداخت کنید و سپس صاحب‌خانه به شما یک رسید کتبی تحویل می‌دهد.

آیا صاحب‌خانه می‌تواند هزینه نظافت را از مستاجر دریافت کند؟

خیر. صاحب‌خانه اجازه ندارد که هزینه نظافت قبل و بعد از ورود را از مستاجر بگیرد. اگر مالک از مستاجر خود هزینه‌های نظافت را دریافت کند، حداقل ۷۰۰۰ دلار جریمه می‌شود.

ارتباط با ما