همه چیز درباره دلار کانادا و بررسی نحوه تعیین قیمت آن

ارزش بالای دلار کانادا همواره موردتوجه مهاجران و سرمایه‌گذاران بوده است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام مهاجرت چه برای تحصیل، چه برای سرمایه‌گذاری و یا کار باید به آن توجه کنید، آشنایی با دلار کانادا و نحوه تعیین قیمت آن می‌باشد. چراکه شما برای زندگی در کانادا و انجام معاملات روزمره خود در این کشور به تبدیل ارز نیاز دارید. باتوجه‌به عوامل اقتصادی متعدد، قیمت ارز کانادا برای ایرانیان همواره دچار نوسانات بوده‌است. به‌منظور آگاهی از این نوسانات و انجام معاملات خود در کانادا، می‌بایست با روش‌های تعیین قیمت دلار کانادا و سیاست پولی این کشور آشنا بشوید. به این ترتیب می‌توانید قیمت دلار را پیش‌بینی کرده تا در انجام معاملات روزمره خود در چرخه مالی کانادا دچار مشکل نشوید.

مشخصات دلار کانادا

دلار کانادا با نماد اختصاری CAD در سال 1858 به‌عنوان واحد پول رسمی کانادا معرفی شد. نماد دلار کانادا $ است و نمادهایی مانند CA$، Can$ و C$ گاهی برای متمایز ساختن دلار کانادا از دیگر واحدهای پولی با قطع دلار به کار برده می‌شود. اسکناس‌های دلار کانادا را بانک مرکزی کانادا، بانک کانادا (BOC)، چاپ و توزیع می‌کند. اسکناس‌های دلار کانادا در پنج قطع 5، 10، 20، 50 و 100 دلاری چاپ می‌شود. یک دلار کانادا به 100 سنت تقسیم می‌شود. ضرابخانۀ سلطنتی کانادا، سکه‌های دلار کانادا را در 7 قطع یک سنتی (c)، 5 سنتی، 10 سنتی، 25 سنتی، 50 سنتی، 1 دلاری و 2 دلاری ضرب می‌کند.

جدول زیر شمای کلی از مشخصات دلار کانادا را نشان می‌دهد:

دلار کانادا در یک نگاه

نیم‌رخ دلار کانادا (CAD)
نمادها$, CA$, Can$, C$
نام‌های استعاریلونی، باک، هوارد، پیاستر
کد ISO 4217  CAD
بانک مرکزیبانک کانادا
زیرواحد ارزیسنت = 100/1
قطع‌بندیاسکناس‌ها: 5$، 10$، 20$، 50$، 100$

سکه‌ها: 1سنتی، 5 سنتی، 10 سنتی، 25 سنتی، 50 سنتی، یک دلاری، دو دلاری

کشورهای استفاده‌کننده از این واحد پولیکانادا
واحدهای پولی وابسته به دلار کاناداهیچ واحد پولی به دلار کانادا وابسته نیست.
واحدهای پولی که دلار کانادا به آن‌ها وابسته استهیچ واحد پولی‌ای نرخ دلار کانادا را تعیین نمی‌کند.

 

تاریخچه دلار کانادا 1

تاریخچۀ پول کانادا چشم‌انداز منحصربه‌فردی را برای بررسی رشد و توسعۀ اقتصاد و ملت کانادا در اختیار می‌گذارد.

نخستین دایم کانادا در قرن نوزدهم به گردش درآمد و مدت کوتاهی پس از دایم، نخستین کوارتر به جریان افتاد. ضرابخانۀ سلطنتی کانادا نخستین سکه‌های کانادایی را در سال 1908 ضرب کرد. ضرابخانۀ کانادا نخستین لونی را تا سال 1987 ضرب نکرد. پس از آن نوبت به ضرب تونی در سال 1996 رسید که جایگزین اسکناس‌های یک و دو دلاری شد. اسکناس‌های 500 و 1000 دلاری کانادایی نیز در گذشته چاپ می‌شد، اما در پی نوسانات ارزش واحد پولی به‌تدریج کنار گذاشته شد.

روند تغییر و رشد دلار کانادا در نمودار زیر آورده شده است:

 

Untitled

انواع سکه‌های کانادا

درحال‌حاضر پنج سکۀ کانادایی در این کشور در گردش است. بعضی از پول‌های کانادایی مانند پنی (سکۀ یک سنتی) از گردش خارج شده‌اند، چراکه هزینۀ تولید بیشتر از ارزششان بود. بنابراین، اگر در این کشور برای مابقی پول خریدتان از پنی استفاده کنید، آن را از شما قبول نخواهند کرد و به جای آن باید از نیکل (سکۀ پنج سنتی) استفاده کنید.

سکه یک سنتی

به سکۀ یک سنتی، پن گفته می‌شود. پنی سکه‌ای از جنس استیل با روکش مس بود. بر یک روی سکۀ یک سنتی، برگ درخت افرا نقش بسته که نماد رایج کانادا می‌باشد. حکومت کانادا ضرب پنی را به‌دلیل بالا بودن هزینۀ تولید در سال 2013 متوقف کرد. پرداخت‌های نقدی امروزه به‌سمت نزدیک‌ترین پنج سنتی گرد می‌شود.

پنج سنتی

منظور کانادایی‌ها از نیکل، سکه پنج سنتی است. جالب است بدانید که نیکل بزرگ‌تر، ضخیم‌تر و سنگین‌تر از دایم است. وجه‌تسمیه نیکل این است که این سکه در ابتدا از نیکل ساخته می‌شد. البته امروزه نیکل با استیل ساخته می‌شود.

ده سنتی

منظور از دایم سکۀ 10 سنتی کانادایی است. دایم از تمام سکه‌های کانادایی کوچک‌تر و بسیار نازک است. بر یک روی سکه تصویری از بلونوز، قایق بادبانی نمادین کانادا نقش بسته است که نزدیک به دو دهه لقب سریع‌ترین کشتی مسابقه‌ای جهان را یدک می‌کشید.

کوآرتر

کوارتر سکۀ 25 سنتی نقره‌ای رنگی است و چون ارزشش معادل یک‌چهارم دلار است، کوآرتر نامیده می‌شود. تصویری از گوزن کانادایی بر یک روی سکۀ کوآرتر نقش بسته است، گوزن کانادایی حیوان شاخدار و محبوبی است که جزء گونه‌های بومی چند استان کانادا محسوب می‌شود.

لونی

به سکۀ یک دلاری کانادا لونی گفته می‌شود. لونی سکه‌ای از جنس نیکل با روکش طلاست. در گذشته اسکناس یک دلاری در کانادا وجود داشت، اما این اسکناس در دهۀ 1980 از گردش خارج شد. به سکۀ یک دلاری به این دلیل لونی گفته می‌شود که تصویری از لون، پرندۀ ملی کانادا بر یک روی آن نقش بسته است.

تونی

تونی سکه‌ای دو دلاری است که با فلز به‌صورت دورنگ ضرب می‌شود. تونی در اواسط دهۀ 90 جایگزین اسکناس دودلاری قدیمی شد. تصویری از خرس قطبی روی یک سمت تونی دیده می‌شود.

انواع اسکناس‌های کانادا

پول کاغذی کانادا را برای قطع‌بندی‌های ارزی بزرگ‌تر به کار می‌برند. اسکناس‌های کانادا در قطع‌های 5، 10، 20، 50 و 100 دلاری چاپ می‌شود.

اسکناس 5 دلاری

اسکناس آبی رنگ 5 دلاری کانادا، کوچک‌ترین قطع را دارد و تصویری از ویلفرید لوریه بر روی آن دیده می‌شود. ویلفرید لوریه (1841 ـ 1919) اولین نخست‌وزیر دورگۀ فرانسوی ـ کانادایی کانادا بود. پشت اسکناس 5 دلاری کانادا منقش به تصویری از کانادارم (Canadarm)، بازوی رباتیک طراحی‌شده در کاناداست که از سال 1981 تا 2011 در مأموریت‌های ناسا از آن استفاده شد.

اسکناس 10 دلاری

بر روی اسکناس 10 دلاری بنفش رنگ کانادا، تصویری از جان ای. مک‌دانلد (1815 ـ 1891)، اولین نخست‌وزیر و معمار کانادا مشاهده می‌شود. اگر اسکناس 10 دلاری کانادا را برگردانید، تصویری از راه‌آهن بین‌قاره‌ای کانادا را می‌بینید که مهم‌ترین دستاورد مک‌دانلد محسوب می‌شود. همچنین تصویری از The Canadian، قطار بین‌ایالتی VIA ونکور به تورنتو نیز پشت اسکناس 10 دلاری به چشم می‌خورد.

اسکناس 20 دلاری

اسکناس 20 دلاری کانادا سبزرنگ و منقش به تصویر ملکه الیزابت دوم است. پرترۀ ملکه الیزابت دوم بر روی اسکناس‌های 1 و 2 دلاری نیز دیده می‌شود. ویمی، بنای یادمانی ملی کانادا در فرانسه نیز پشت اسکناس 20 دلاری را زینت بخشیده است. این بنا به یاد بیش از سه هزار کانادایی که در نبرد ویمی ریج در سال 1917 جان باختند ساخته شد. این نبرد یکی از پیروزی‌های مهم متفقین در جنگ جهانی اول (1914 ـ 1918) بود.

اسکناس 50 دلاری

اسکناس 50 دلاری کانادا سرخ رنگ و منقش به تصویر ویلیام لیون مکنزی کینگ (1874 ـ 1950) است. کینگ نخست‌وزیر خاص کانادایی‌ها بود که کشور را در دوران جنگ جهانی دوم (1939 ـ 1945) و بخش اعظم بازۀ زمانی اوایل تا اواسط قرن بیستم هدایت کرد. کینگ طولانی‌ترین دورۀ تصدی در مقام نخست‌وزیری کانادا را دارد. پشت اسکناس تصویری از کشتی CCGS آموندسن را می‌بینید. CCGS آموندسن کشتی یخ‌شکن پیشرفته‌ای است که گارد ساحلی کانادا از آن برای مأموریت‌های پژوهشی و اکتشافی در شمالگان کانادا استفاده کرد.

اسکناس 100 دلاری

بر روی اسکناس 100 دلاری و طلایی رنگ کانادا، تصویری از رابرت بردن (1854 ـ 1937) را می‌بینید. بردن در دوران جنگ جهانی اول (1914 ـ 1918) نخست‌وزیر کانادا بود. تصویر پشت اسکناس به ستایش از مشارکت‌های کانادایی‌ها در پژوهش‌های علمی اختصاص دارد. تصویری از انسولین نیز پشت اسکناس دیده می‌شود؛ انسولین کشف مؤثر و نجات‌بخش دانشمندی کانادایی به نام فردریک بنتینگ (1891 ـ 1941) است.

اگرچه باید وضعتان خیلی خوب باشد که اسکناس 100 دلاری در جیب داشته باشید، شایان ذکر است که بسیاری از کسب‌وکارهای کانادایی اسکناس 100 دلاری را به‌دلیل بالا بودن امکان جعلش نمی‌پذیرند. قابل‌جعل بودن یکی از دلایلی است که باعث شد اسکناس هزار دلاری سال‌ها پیش از گردش خارج شود.

ویژگی‌های دلار کانادا

photo8247267311

دلار کانادا (CAD) چند ویژگی دارد که آن را از ارزهای دیگر متمایز می‌سازد.

ویژگی‌های شاخص اسکناس‌های کانادایی که در تصویر فوق نیز قابل‌مشاهده است، عبارت ‌است از:

 • پرترۀ متالیک: پرترۀ متالیک تصویری هولوگرافیک یا متالایز از یک چهرۀ برجسته و مشهور است که معمولاً کانادایی است. این پرتره اثر بصری پویایی دارد و وقتی اسکناس را تکان می‌دهید، ظاهر پرتره تغییر می‌کند.
 • پنجرۀ بزرگ: بعضی اسکناس‌های کانادایی پنجرۀ بزرگ و شفافی دارند که درون طرح خاص اسکناس جای گرفته است. این پنجره حاوی عنصرهای مختلفی مانند تصویر هولوگرافیک یا نوار متالیک است.
 • متن ریز: الگوها یا متن بسیارریز و پیچیده با جزئیات دقیق با استفاده از تکنیک‌های چاپ تخصصی بر روی اسکناس چاپ می‌شود. تکثیر صحیح این جزئیات بسیار دشوار است.
 • برگ‌های افرای شفاف: بعضی اسکناس‌ها المان‌های شفاف یا نیمه‌شفافی مانند برگ افرا دارند که نور از آن می‌گذرد. این ویژگی به طرح عمق و پیچیدگی می‌دهد.
 • مرز برگ افرا: الگویی از برگ‌های افرا با طراحی پیچیده به‌عنوان مرز روی اسکناس‌های کانادا به کار برده می‌شود. این الگو شامل متن بسیار ریز و دیگر عناصر امنیتی است.
 • نمادهای متالیک: عنصرها یا جوهرهای متالیک برای خلق نمادها یا الگوهای خاص روی اسکناس‌ها به کار برده می‌شود. رنگ یا شکل این عنصرهای متالیک از زاویه‌های مختلف تغییر می‌کند.
 • جوهر برجسته: جوهر برجسته تکنیک چاپی است که با استفاده از آن المان‌های خاصِ روی اسکناس، برجسته و دارای بافت می‌شوند. چاپ برجسته یک لایۀ امنیتی دیگر را ایجاد می‌کند تا جعل اسکناس سخت‌تر شود.
 • اعداد پنهان: عددها یا کاراکترهای دیگر درون طرح اسکناس پنهان می‌شود. این عددها فقط در شرایط نورپردازی خاص یا با استفاده از ابزار مخصوص دیده می‌شود.
 • پنجرۀ برگ افرای مات: پنجرۀ برگ افرای مات ویژگی خاصی است که در بعضی اسکناس‌های کانادایی دیده می‌شود. این پنجره از بخش نیمه‌شفافی تشکیل شده است که معمولاً تصویری از برگ افرا روی آن مشاهده می‌شود. این ویژگی، اثر بصری منحصربه‎فردی را به اسکناس‌های کانادایی می‌دهد.

راه‌های تشخیص دلار تقلبی و دلار اصلی کانادا

دلار اصلی و تقلبی

چاپ واضح و ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌های اصلی بانک کانادا باعث شده است جعل یا تکثیرشان دشوار باشد. بااین‌حال، ممکن است اسکناس‌های جعلی در سطح کشور یا حتی جهان در گردش باشد.

برای تشخیص دلار کانادایی تقلبی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • چاپ برجستۀ روی عدد درشت، شانه‌های پرترۀ بزرگ و کلمات «بانک کانادا» و «Banque du Canada » را لمس کنید.
 • شفافیت پنجرۀ بزرگ حاوی بنا و پرترۀ متالیک را بررسی کنید.
 • به جزئیات پرترۀ متالیک در پنجرۀ بزرگ توجه کنید که باید با پرترۀ بزرگ همخوانی داشته باشد.

اگر فکر می‌کنید اسکناس جعلی است:

 • آن را با یک اسکناس اصلی مقایسه کنید.
 • به ایستگاه پلیس محله مراجعه کنید تا از اصالت اسکناس مطمئن شوید. اگر اسکناس تقلبی بود، گزارش بنویسید. پلیس اسکناس تقلبی را مصادره می‌کند و شما به هیچ جرم یا جریمه‌ای محکوم نمی‌شوید.
 • برای تأیید اصالت اسکناس به یک مؤسسۀ مالی مراجعه کنید. مؤسسه اسکناس را در صورت تقلبی بودن مصادره خواهد کرد.

روش‌های محاسبه قیمت دلار کانادا در ایران

برای آگاهی از قیمت روز دلار کانادا می‌توان از صرافی‌های معتبر آنلاین استفاده کرد. اما گاهی افراد و یا سرمایه‌گذاران به‌منظور انجام معاملات و یا سرمایه‌گذاری باتوجه‌به نرخ تورم، رشد نقدینگی و یا افزایش یا کاهش قیمت طلا نیاز به تعیین و پیش‌بینی قیمت دلار کانادا دارند.

به‌طورکلی، برای تعیین قیمت دلار کانادا در ایران می‌توانیم از روش‌های زیر استفاده کنیم:

 محاسبۀ نرخ ارز برحسب اختلاف تورم کانادا و تورم ایران

یکی از روش‌های به‌دست آوردن نرخ ارز واقعی، استفاده از فرمول اختلاف تورم در کشور ایران و کاناداست. این روش را با یک مثال ساده توضیح می‌دهیم.

مثال:

 • سؤال: فرض کنید تورم نقطه‌ای در کانادا 4 درصد و تورم در ایران 43 درصد باشد. قیمت واقعی دلار را چقدر می‌توان تخمین زد؟
 • پاسخ: در این سؤال اختلاف تورم بین ایران و کانادا در یک سال 39 درصد خواهد بود. اگر این 39 درصد را به دلار 37 هزارتومانی اضافه کنیم، قیمت واقعی دلار را در این روش می‌توان 51.400 تومان تخمین زد.

محاسبۀ نرخ ارز برحسب اختلاف رشد نقدینگی و رشد تولید

یکی دیگر از روش‌های به‌دست آوردن قیمت واقعی دلار کانادا، استفاده از اختلاف رشد نقدینگی و رشد تولید ناخالص داخلی است.

مثال:

 • سؤال: اگر رشد نقدینگی در پایان سال قبل در ایران 35 درصد بوده و رشد تولید ناخالص داخلی نیز 5 درصد باشد، قیمت واقعی دلار را چقدر می‌توان تخمین زد؟
 • پاسخ: در این سؤال می‌توان با کمک گرفتن از اختلاف این دو شاخص اقتصاد کلان، قیمت واقعی دلار کانادا را تعیین کرد. در این مثال، تفاوت این دو شاخص 30 درصد می‌باشد. حال اگر این 30 درصد را به دلار 37 هزارتومانی پایان نیمه اول امسال اضافه کنیم، قیمت واقعی دلار را در این روش می‌توان 48.100 تومان تخمین زد.

محاسبۀ نرخ ارز برحسب قیمت طلا

روش دیگر برای تخمین قیمت دلار کانادا، استفاده از قیمت طلا، باتوجه‌به قیمت سکۀ تمام بهار آزادی و قیمت انس جهانی است. در این روش باید قیمت سکۀ تمام بهار آزادی را تقسیم بر انس جهانی طلا و ضربدر 4 بکنیم.

مثال:

 • سؤال: اگر قیمت سکه تمام بهار آزادی 555.000 و قیمت انس جهانی طلا 1.924 باشد، قیمت واقعی دلار را چقدر می‌توان تخمین زد؟
 • پاسخ: در این سؤال، با احتساب دلار 37 هزارتومانی کانادا در پایان نیمۀ اول امسال، می‌توان قیمت واقعی دلار را 57.286 هزار تومان تخمین زد.

محاسبۀ نرخ ارز برحسب شاخص قیمت کالاها

روشی دیگر برای به‌دست آوردن قیمت واقعی ارز، استفاده از شاخص قیمت کالا و خدمات است. در این روش ابتدا شاخص قیمت کالا و خدمات هر کدام از کشور‌های مدنظر را برحسب سال پایه مشخص به‌دست می‌آورند.

برای به‌دست آوردن نرخ ارز واقعی با استفاده از این روش، ابتدا نسبت شاخص قیمت کالا و خدمات در داخل را به شاخص قیمت کالا و خدمات کشور کانادا حساب می‌کنند و سپس نرخ ارز اسمی در بازار را ضرب در نسبت به‌دست‌آمده خواهند کرد.

مثال:

 • سؤال: اگر شاخص قیمت در ایران 90 و در کانادا 153 باشد، قیمت واقعی دلار را چقدر می‌توان تخمین زد؟
 • پاسخ: نرخ ارز واقعی را می‌توان از تقسیم شاخص قیمت کانادا بر شاخص قیمت ایران و ضرب آن با نرخ اسمی ارز به‌دست آورد که در این مثال، قیمت دلار را می‌توان 51.133 هزارتومان تخمین زد.

ارزش دلار کانادا در اقتصاد جهانی

قیمت کنونی دلار کانادا در مقایسه با دلار آمریکا تعیین می‌شود و اصولاً همیشه از دلار آمریکا پایین‌تر است. در بهترین حالت، یک دلار کانادا با یک دلار آمریکا برابر است و در بدترین حالت ممکن ارزش یک دلار کانادا 65 سنت آمریکا شود؛ که تقریباً با وضعیت اقتصادی کنونی کانادا غیرممکن است.

دلار کانادا همواره در طول تاریخ در برابر نوسانات ارزش دلار آمریکا آسیب‌پذیر بوده است؛ چراکه بخش اعظم تجارت‌های کانادا با دلار آمریکا انجام می‌شود. به‌علاوه ارزش دلار کانادا پس از همه‌گیری کووید ـ 19 دستخوش نوسانات متعدد شد. دلار کانادا بنا به گزارش لایف فایننس دهمین ارز قوی جهان در سال 2023 است. قوی‌ترین ارزهای جهان را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

رتبهواحد پول (کد واحد پولی)نرخ ارز
1دینار کویت (KWD)1 KWD = 3.26 USD
2دینار بحرین (BHD)1 BHD = 2.65 USD
3ریال عمان (OMR)1 OMR = 2.60 USD
4دینار اردن (JOD)1 JOD = 1.41 USD
5پوند استرلینگ بریتانیا (GBP)1 GBP = 1.22906 USD
6دلار جزایر کیمن (KYD)1 KYD = 1.20 USD
7یوروی اروپا (EUR)1 EUR = 1.06074 USD
8فرانک سوئیس (CHF)0.90469 CHF = 1 USD
9دلار آمریکا (USD)1 USD = یک دلار
10دلار کانادا (CAD)1.35898 CAD = 1 USD

عوامل مؤثر بر ارزش دلار کانادا

عامل‌های اصلی تأثیرگذار بر ارزش دلار کانادا عبارت‌ است از:

 • نرخ بهرۀ تعیین‌شده از سوی بانک کانادا: تعیین نرخ‌ بهرۀ بالاتر باعث جذب سرمایۀ خارجی می‌شود؛ در نتیجه تقاضا برای دلار کانادا بالاتر می‌رود و در پی آن ارزش دلار کانادا تقویت می‌شود.
 • عملکرد اقتصادی و روندهای استخدام: شاخص‌های اقتصادی مثبت مانند رشد قابل‌توجه GDP (تولید ناخالص داخلی) و پایین بودن نرخ بیکاری، بیانگر اقتصادی قوی و پررونق است که اطمینان سرمایه‌گذاران را به دلار کانادا تقویت می‌کند.
 • صادرات، به‌ویژه صادرات مناطبع طبیعی: کانادا یکی از صادرکنندگان مهم کالاهایی مانند نفت، گاز طبیعی و مواد معدنی است. نوسانات قیمت‌های جهانی این منابع اثر مستقیمی بر ارزش دلار کانادا دارد.
 • سیاست‌های پولی دولت: مخارج دولت، سیاست‌های مالیاتی و تصمیم‌های بانک مرکزی دربارۀ نرخ بهره و تأمین پول همگی بر شرایط اقتصادی اثر می‌گذارد. تغییر شرایط اقتصادی به‌نوبۀ خود ارزش دلار کانادا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
 • مناسبات تجاری بین‌المللی، به‌ویژه با ایالات متحدۀ آمریکا: مناسبات تجاری کانادا با بزرگ‌ترین شریک تجاری‌اش، یعنی آمریکا، تأثیر به‌سزایی بر ارزش پول این کشور دارد. تغییر در سیاست‌ها یا توافق‌نامه‌های تجاری اثر معناداری بر ارزش دلار کانادا خواهد گذاشت.
 • روندهای تورم: نرخ پایین تورم عموماً به‌معنای بالا بودن ارزش پول است، چراکه قدرت خرید ارز، در صورت پایین بودن نرخ تورم نسبتاً ثابت باقی می‌ماند.
 • حاکمیت و ثبات سیاسی: شرایط سیاسی پایدار و حاکمیت اثربخش، اطمینان سرمایه‌گذاران را تقویت می‌کند. این امر به افزایش تقاضا برای دلار کانادا منتهی می‌شود.
 • احساس بازار و سفته‌بازی: احساس و کنش‌های سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان، نوسانات کوتاه‌مدتی را در ارزش ارز ایجاد می‌کند.
 • شوک‌ها و رویدادهای اقتصادی جهانی: رویدادهایی مانند بحران‌های مالی یا تعارض‌های بین‌المللی به‌سرعت بازارهای ارزی، از جمله دلار کانادا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
 • احساس مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها: اطمینان مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها به چشم‌انداز اقتصادی کانادا بر خرج پول، سرمایه‌گذاری و درنتیجه ارزش دلار کانادا اثر می‌گذارد.

سیاست پولی کانادا

هدف سیاست پولی کانادا حفظ ارزش پول است که این کار با اتخاذ سیاست‌هایی اعم از پایین نگه داشتن تورم انجام می‌گیرد. به همین دلیل، تورم کانادا ثابت و قابل پیش‌بینی می‌باشد. این امر سبب می‌شود تا افراد با اطمینان بیشتری در رابطه با هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری بلندمدت در کانادا تصمیم بگیرند که به ایجاد مشاغل پایدار و سودآوری بیشتر کمک می‌کند. این به‌نوبۀ خود منجر به بهبود استاندارد زندگی در کانادا می شود.

چارچوب سیاست پولی کانادا از دو مؤلفۀ کلیدی تشکیل شده است که هماهنگ با هم پیش می‌روند:

 • هدف کنترل تورم
 • نرخ ارز انعطاف‌پذیر

این چارچوب باعث می‌شود اقدامات سیاست پولی به سادگی قابل‌درک شده و بانک کانادا بتواند پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری‌اش را به مردم کانادا ثابت کند.

هدف کنترل تورم

سیاست پولی کانادا بر هدف کنترل نرخ تورم بر روی دو درصد در بازۀ یک تا سه درصد متمرکز است. بانک کانادا و حکومت فدرال این هدف را به‌اتفاق در سال 1991 تعیین کردند؛ این هدف هر پنج سال یک بار بازبینی می‌شود. شورای حاکمیت بانک مرکزی تصمیم‌های روزانۀ سیاست پولی را مدیریت می‌کند و هدف تعیین‌شده‌ای را برای جهت دادن به سیاست نرخ بهره به کار می‌برد. نرخ بهره با هدف ثبات قیمت‌ها در میان‌مدت، هشت بار در سال در تاریخ‌های معین اعلام می‌شود.

نرخ ارز انعطاف‌پذیر

نرخ ارز انعطاف‌پذیر کانادا که غالباً با اصطلاح دلار شناور نیز از آن یاد می‌شود، کشور را قادر می‌سازد تا سیاست پولی‌ را متناسب با شرایط اقتصادی خاص اجرا کند. هدف اصلی از انعطاف‌پذیر بودن نرخ ارز رسیدن به هدف تورم تعیین‌شده است. به‌علاوه نوسانات نرخ ارز مانند تدبیر حفاظتی عمل می‌کند و اقتصاد کانادا را برای جذب شوک‌های اقتصادی داخلی و خارجی و سازگاری با آن‌ها توانمند می‌سازد. جان کلام آن‌که نرخ ارز انعطاف‌پذیر مانند ضربه‌گیر عمل می‌کند و به ثبات اقتصادی کانادا در میانۀ چالش‌های مختلف کمک می‌کند.

نحوۀ انتقال پول از ایران به کانادا

انتقال پول از ایران به کانادا به چند طریق انجام می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که به‌دلیل تحریم‌ها و مقررات بین‌المللی، اطمینان از استفاده از کانال‌های قانونی و مجاز برای چنین تراکنش‌هایی بسیار اهمیت دارد.

انتقال به‌صورت وجه نقد

انتقال وجه نقد شامل انتقال فیزیکی ارز از ایران به کانادا است. لازم است بدانید که هنگام انتقال بیش از 10،000 دلار پول نقد از طریق مرزهای بین المللی، باید به مقامات گمرکی هر دو کشور اظهار شود. این روش مستلزم رسیدگی دقیق و اقدامات امنیتی برای اطمینان از ایمنی وجوه در حین حمل‌ونقل است.

انتقال از طریق صرافی‌های معتبر ایران

صرافی‌های معتبر در ایران به‌صورت رسمی مجاز به انجام معاملات ارزی هستند. این صرافی‌ها نقش مهمی در تسهیل نقل و انتقالات قانونی بین‌المللی پول ایفا می‌کنند. برای استفاده از این روش، می‌توانید با مراجعه به این صرافی‌ها، مدارک لازم را تحویل داده و مشخصات گیرنده را در کانادا ارائه دهید. پس از آن صرافی معامله را انجام داده و بررسی‌های لازم را جهت انتقال پول انجام می‌دهد.

استفاده از دستگاه‌های پوز صرافی‌های کانادا

برخی از صرافی‌های کانادا برای تراکنش‌های بین‌المللی از خدمات خودپرداز استفاده می‌کنند. این روش امکان برداشت راحت ارز کانادا را مستقیماً از دستگاه پوز فراهم می‌کند. بدین صورت با در دست داشتن کارت شتاب خود می‌توانید ارز کانادایی دریافت کنید. توجه داشته باشید که کارمزد صرافی‌ها در این روش بالا می‌باشد.

انتقال با ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال روشی دیگر برای انتقال پول به کانادا می‌باشد. در این روش، تراکنش ها به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شوند و شما می‌توانید پس از ورود به کانادا از طریق صرافی پول حقیقی دریافت کنید. در این روش، نقل و انتقالات نسبتاً سریع انجام می‌شود و دارای امنیت بالایی می‌باشد، اما مانند دستگاه‌های پوز صرافی‌های کانادا، باید کارمزد بالایی بپردازید.

بردن ارز به کانادا برای مسافرین

محدودیتی برای میزان پولی که می‌توانید وارد کانادا کنید یا از کانادا خارج کنید، وجود ندارد و ورود و خروج هر مبلغ پول غیرقانونی نیست. بااین‌حال، در هر بار عبور از مرز باید مقدار ارز یا ابزارهای پولی تحت مالکیتتان را که ارزششان ده هزار دلار کانادا یا بیشتر است، اعلام کنید.

اگر ارزش کامل دارایی‌های‌تان را اعلام نکنید، آژانس خدمات مرزی کانادا این اختیار را دارد که تمام ارز و ابزارهای مالی همراه‌تان را ضبط کند. دارایی‌ها پس از پرداخت جریمه مسترد می‌شود. مبلغ جریمه 250 تا 5000 دلار کاناداست. بنابراین، با پر کردن فرم E667 می‌توانید از ایجاد مشکل در فرودگاه جلوگیری کنید.

سخن آخر

آشنایی با دلار کانادا و تعیین قیمت آن از الزامات اولیه جهت مهاجرت یا سرمایه‌گذاری در کانادا می‌باشد. با توجه به کلاهبرداری‌های مالی، اطمینان به یک صرافی معتبر که از ابتدای مسیر مهاجرت یا سرمایه‌گذاری تا انتها در کنار شما باشد، می‌تواند دغدغه‌های شما را از بین ببرد. چه دانشجویی باشید که نیاز به پرداخت شهریه در کانادا را دارید، چه برای سرمایه‌گذاری خود نیاز به انجام تراکنش‌های ارزی دارید، شرکت یونی‌فی با کمترین نرخ کارمزد شما را همراهی خواهد کرد.

سؤالات رایج

می‌توانم در کانادا از دلار آمریکا استفاده کنم؟

هرچند بعضی کسب‌وکارهای کانادایی دلار آمریکا را می‌پذیرند، اما توصیه می‌کنیم پولتان را به دلار کانادا تبدیل کنید تا مجبور به پرداخت تفاوت احتمالی نرخ ارز نشوید.

پیش از رفتن به کانادا می‌توانم حساب بانکی باز کنم؟

بله، البته روش دیگری نیز برای فرستادن پول به کانادا قبل از رسیدن به این کشور وجود دارد. مهاجران جدید از طریق اعضای خانواده، دوستان یا صرافی‌های معتبر به کانادا پول می‌فرستند.

حداکثر مبلغی که از طریق صرافی می‌توانم به کانادا حواله کنم، چقدر است؟

قانون سختگیرانه‌ای دربارۀ حداکثر میزان حوالۀ پول وجود ندارد. اما باید دقت داشته باشید که با افزایش مبلغ، کارمزد صرافی نیز بیشتر می‌شود.

ایرانی‌ها می‌توانند از پی‌پل استفاده کنند؟

ایرانی‌ها به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی به پی‌پل دسترسی ندارند. در صورت داشتن حساب بین‌المللی می‌توانید از خدمات پی‌پل استفاده کنید.

از طریق بانک‌های ایرانی می‌توانم به کانادا پول بفرستم؟

ارسال مستقیم پول از بانک‌های ایرانی به کانادا، باتوجه‌به تحریم‌های بین‌المللی غیرممکن است.

اگر بیشتر از ده هزار دلار را به کانادا منتقل کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر می‌خواهید بیش از ده هزار دلار را به کانادا منتقل کنید، باید موضوع را به مقامات گمرک ایران و کانادا اطلاع بدهید. اعلام انتقال مبالغ بیش از ده هزار دلار برای پیشگیری از پولشویی و تضمین شفافیت در تراکنش‌های مالی، از الزامات قانونی است.

پول منتقل‌شده از ایران به کانادا را چطور دریافت کنم؟

برای دریافت پول منتقل‌شده از ایران به کانادا می‌توانید از کانال‌های مجاز مانند بانک‌های معتبر یا صرافی‌های مجاز استفاده کنید. البته باید جزئیات لازم، مانند اطلاعات حساب بانکی را برای تسهیل انتقال در اختیار فرستنده بگذارید.

معمولاً چقدر طول می‌کشد تا انتقال پول بین‌المللی به مقصد برسد؟

زمان پردازش انتقال پول بین‌المللی به روش مورداستفاده، مؤسسه‌های مالی درگیر و الزامات نظارتی بستگی دارد. انتقال پول از چند ساعت تا چند روز کاری زمان می‌برد.

هنگام انتقال پول اینترنتی باید چه نکات احتیاطی را رعایت کنم؟

برای حواله کردن پول از طریق اینترنتی، حتماً از پلتفرم‌های معتبر و امن استفاده کنید.

ارتباط با ما